Odblaski

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
5.5
Optyka:
6.5
Budowa:
8.5
Marka:
Sony
Nasza ocena:

78%

Dziś sprawdzamy czym konkretnie obiektyw FE 85 mm f/1.8 może oczarować portrecistów pracujących na pełnoklatkowych bezlusterkowcach systemu Sony E.

8

Autor: Michał Chrzanowski

31 Sierpień 2018
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Odblaski

Niestety, ale praca w mocnym i kontrastowym oświetleniu to kolejny ze słabszych punktów portretówki Sony. Zastosowane przez producenta powłoki antyodblaskowe tylko połowicznie zdały egzamin.

Obiektyw najlepiej sprawował się, gdy słońce znajdowało się poza obrębem kadru, a promienie padały na frontową soczewkę pod większym katem. Wtedy zdjęcia były wolne od wszelkich blików i flar - choć niekiedy zdarzały się przypadki pojawienia się kolistych świetlnych artefaktów.

Zdecydowanie gorzej wypadło fotografowanie w momencie, gdy słońce było częścią kadru. To właśnie w takich warunkach stałka pokazała swoje największe niedociągnięcia w pracy w kontrastowym oświetleniu. Nie trudno było o duże kolorystyczne bliki i flary. Problemem też była kontrastowość, która wyraźnie zmalała, gdy słońce znajdowało się w centralnej części planu fotograficznego lub też jego promienie wychodziły zza jakiegoś obiektu.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Reprezentujący średnią półkę cenową, manualny Irix 45 mm f/1.4 obiecuje wykonanie i rezultaty godne obiektywu wyższej klasy. Sprawdziliśmy jak ta egzotyczna ogniskowa sprawdza się w praktyce.
13
0
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Jakich efektów możemy spodziewać się po profesjonalnym obiektywie standardowym z serii Lumix S? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane szkłem Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4.
10
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)