Canon EOS 50D - Budowa i obsługa

EOS 50D to jedna z najnowszych propozycji firmy Canon. Jest to cyfrowa lustrzanka skierowana do zaawansowanych amatorów i początkujących zawodowców. Aparat został wyposażony w 15,1-megapikselowy sensor CMOS (format APS-C), który współpracuje z procesorem obrazu Digic IV. Dostępny zakres czułości od ISO 100 do ISO 12800 zaspokoi najbardziej wymagających. Do tego Canon 50D oferuje 3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 920 tys. punktów, więc praca w trybie podglądu na żywo powinna być przyjemnością.

Autor: Marcin Falana

10 Październik 2008
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Optyka i sensor

W modelu EOS 50D zastosowano standardowe dla lustrzanek Canona mocowanie obiektywów - bagnet typu EF/EF-S. Przelicznik ogniskowej wynosi 1,6x. Zakładanie obiektywu na korpus nie stanowi żadnego problemu. Do tego obiektyw i korpus są dobrze oznaczone.

W modelu EOS 50D Canon zastosował nowy sensor typu CMOS dostosowany do podglądu na żywo. Jego wymiary to 22,3 x 14,9 mm a całkowita liczba pikseli wynosi 15,5 miliona. Efektywnie wykorzystywane są 15,1 Mp. Pod tym względem Canon stawia wysoko poprzeczkę ponieważ obecnie standardem w klasie półprofesjonalnych lustrzanek jest 12 Mp. Jedynie Pentax K20D może konkurować ze swoimi 14,6 Mp. Należy w tym miejscu wspomnieć jeszcze o zintegrowanym systemie czyszczenia matrycy EOS. Producent twierdzi, że nowy proces produkcji matrycy i przeprojektowane fotodiody i mikrosoczewki zwiększają możliwości zbierania światła przez sensor. Mikrosoczewki zastosowane w sensorze modelu 50D charakteryzują się brakiem przerw między nimi co ma znacznie podnieść efektywność każdego piksela. Dzięki tym rozwiązaniem 50D ma dawać dobrą jakość na wysokich czułościach przy zwiększeniu ilości pikseli do 15,1 Mp.

Sensor pozwala na 14-bitowe przetwarzanie analogowo-cyfrowe. Za dalszą obróbkę jest odpowiedzialny procesor obrazu Digic IV.

Wizjer i podgląd na żywo

W modelu EOS 50D zastosowano szklany pryzmat, który w połączeniu z matówką daje jasny i klarowny obraz. W porównaniu z poprzednikiem nie zmieniły się parametry powiększenia - 0,95x i punktu ocznego - 22 mm, dzięki czemu nie mamy wrażenia światełka na końcu tunelu.

W wizjerze widzimy dziewięć punktów autofokusa i kółko pomiaru punktowego. Poniżej przedstawiamy ilustrację, na której przedstawiono wszystkie informacje wyświetlane w wizjerze.

okular wizjera z widocznym pokrętłem regulacji dioptrażu

Cechą, która pojawiła się w modelu 40D i jest kontynuowana w 50D jest możliwość wymiany matówki. Oprócz podstawowej dołączonej do aparatu możemy opcjonalnie zastosować matówkę z siatką oraz ułatwiającą ręczne ustawianie ostrości. Ich wymiana jest bardzo prosta - więcej na ten temat pisaliśmy w teście Canona 40D

Podgląd na żywo

Canon EOS 50D został wyposażony w możliwość podglądu fotografowanej sceny na żywo na monitorze LCD. Uruchamiamy go przyciskiem, który znajduje się w lewym górnym rogu tylnej ścianki. Konfigurację trybu live view dokonujemy w drugiej zakładce menu ustawień aparatu. Poniżej prezentujemy dokładny widok tej zakładki.

Do dyspozycji mamy trzy rodzaje pomiaru ostrości:

  • AF szybki - oparty na detekcji fazowej, aparat na moment opuszcza lustro mierząc ostrość
  • AF Live - oparty na detekcji kontrastu, działanie widzimy na monitorze
  • AF detekcja twarzy - oparty na detekcji kontrastu z detekcją twarzy

Poza tym możemy ustawić czy obraz wyświetlany w trybie live view będzie symulacją ekspozycji i czy będą wyświetlane siatki pomocy.

Poniżej prezentujemy informacje dostępne w trybie podglądu na żywo po wciśnięciu przycisku INFO.

informace w trybie podglądu na żywo

Zmiany parametrów takich jak: balans bieli, tryb autofokusa, punkt autofokusa, napęd, korekta ekspozycji i czułość ISO - możemy też dokonywać po bezpośrednim wciśnięciu dedykowanego przycisku. Poniżej przedstawiamy widok z trybu podglądu na żywo w czasie zmian powyższych parametrów.

zmiany parametrów w trybie podglądu na żywo

W tym miejscu warto wspomnieć o możliwości podłączenie 50D do komputera osobistego i fotografowaniu zdalnie z podglądem obrazu na ekranie komputera, musimy jedynie skorzystać z dostarczonego przez producenta oprogramowania EOS Utility.

Monitor i panel LCD

Na tylnej ściance Canona 50D znalazł się 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów. W czasie pracy ekran sprawuje się znakomicie, a jakość wyświetlanych na nim obrazów jest bardzo dobra. Dodatkowo możemy dostosować jego jasność w zakresie 7 kroków. Przy dostosowywaniu jasności monitora wyświetlane są paski od czarnego poprzez kilka szarych do białego.

dostosowywanie jasności monitora

Obraz możemy oglądać pod kątem 160 stopni.

Podczas fotografowania możemy za pomocą przycisku INFO. wyświetlić na monitorze LCD menu szybkich nastaw - Quick Control System lub ustawienia aparatu. Dodatkowo jeżeli zaprogramujemy przycisk SET na funkcję menu szybkich nastaw będziemy mogli za pomocą tylnego pokrętła i nawigatora zmieniać wszystkie parametry widoczne na ekranie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie na przykład po założeniu aparatu na statyw, kiedy nie widzimy górnego wyświetlacza, albo gdy nie chcemy zbyt często zaglądać do menu aparatu.

Quick Control System - menu szybkich nastaw
ustwienia apartu

Jak przystało na półprofesjonalną lustrzankę, na górnej ściance EOS-a 50D znalazł się czarno-biały ekran służący do wyświetlania informacji o parametrach ekspozycji i ustawieniach aparatu. Czytelność wyświetlanych informacji jest na bardzo dobrym poziomie więc nie trzeba się zastanawiać, czego dotyczą symbole lub cyfry. Poniżej prezentujemy schemat, na którym wyjaśniono, co oznaczają wszystkie pola górnego wyświetlacza.

górny LCD podświetlony

Lampa błyskowa

Jak przystało na półprofesjonalne modele lustrzanek EOS-a 50D wyposażono we we wbudowaną lampę błyskową o liczbie przewodniej 13 i polu krycia 17 mm (dla małego obrazka 27 mm). Tradycyjnie lampę wbudowano w górną część obudowy wizjera. Niestety w systemie Canona wbudowany flash nie pozwala na bezprzewodowe komunikowanie się z zewnętrznymi zestawami lamp. Żeby korzystać z tego rodzaju rozwiązań musimy mieć dwie zewnętrzne, systemowe lampy Canona. Pod tym względem konkurencja bardziej wychodzi klientom naprzeciw.

wbudowana lampa błyskowa

Canon EOS 50D w pełni współpracuje z zewnętrznymi lampami SpeedLite pracującymi w systemie ETTL II.

Zasilanie

Do zasilania został użyty znany z wcześniejszych modeli akumulator jonowo-litowy BP-511A o pojemności 1400 mAh. Wystarcza on na zrobienie ponad 700 zdjęć, przy bardzo oszczędnym używaniu trybu podglądu na żywo i wbudowanej lampy błyskowej. Podczas częstego używania live view i lampy błyskowej wykonałem na jednym ładowaniu około 250 zdjęć. 50D informuje nas o stanie naładowania baterii wykorzystując grafikę składającą się z trzech elementów i mrugania - dzięki czemu możemy rozróżnić cztery poziomy naładowania baterii.

Canon EOS 50D bateria

Użytecznym rozwiązaniem jest oznaczenie poziomu naładowania baterii na ładowarce CG-5L. Podczas ładowania za pomocą mrugania diody o różnej częstotliwości ładowarka informuje nas o poziomie naładowania baterii.

Pamięć

Do zapisu zdjęć możemy użyć karty CompactFlash typu I i II. Canon 50D obsługuje szybkie karty CF o dużych pojemnościach, które wykorzystują technologię UDMA.

gniazdo karty pamięci

Komora gniazda pamięci nie różni się od rozwiązania zastosowanego w poprzednich modelach. Zakrywana jest klapką, którą trzeba wysunąć, aby ją otworzyć. Może to jest powodem zastosowania uszczelnienia z gąbki, jednak tak markowy produkt z półki półprofesjonalnej powinien bardziej zadbać o klienta.

Złącza

Już w poprzednim modelu zastosowano zatyczki zapożyczone z jedynek. Nie inaczej jest w modelu 50D. Gumowe zatyczki przykrywają dwie grupy złącz co jest wygodnym rozwiązaniem szczególnie, gdy korzystamy z lamp studyjnych, które wyzwalamy za pomocą kabla synchronizacyjnego. Obie prostokątne zatyczki wygodnie się otwiera i zamyka. Przyjrzyjmy się teraz jakie złącza oferuje Canon 50D. W porównaniu z poprzednikiem przybyło złącze HDMI pozwalające na podłączenie aparatu do telewizora HD. W tym samym gnieździe znalazło się jeszcze złącze wideo i USB 2.0. Pod lewą klapką umieszczono gniazdo synchronizacji ze studyjnymi lampami błyskowymi i gniazdo pilota.

złącza

Podsumowanie działu

Zacznijmy od pochwał: po pierwsze nowy sensor o rozdzielczości 15,1 Mp z przeprojektowanymi fotodiodami i mikrosoczewkami, po drugie świetny wizjer z dobrze opracowaną informacją, po trzecie podgląd na żywo z symulacją ekspozycji i po czwarte złącze HDMI pozwalające na podłączeni Canona 50D do telewizora HD. Jednym słowem Canon 50D jest dobrze złożoną lustrzanką, która oferuje wszystko to co powinna.

+ matryca CMOS 15,1 Mp

+ bardzo dobrej jakości wizjer

+ informacja w wizjerze

+ podgląd na żywo z symulacją ekspozycji

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
23
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)