Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO - test obiektywu

Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO - test obiektywu ocena 88%

Nowy Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO to obiektyw, który ma być idealnym dopełnieniem systemu Mikro Cztery Trzecie. Ponadto ma zwrócić na siebie uwagę najbardziej wymagających zawodowców, którzy poszukują konstrukcji supertelefoto. Czy tak się stanie? Zobaczcie to w naszym teście!

Stabilizacja

Jedną z bardziej elektryzujących cech nowego M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO jest - po raz pierwszy wykorzystana w obiektywach Olympusa - optyczna stabilizacja obrazu. Co więcej, producent zadbał, by była ona optymalnie zsynchronizowana z 5-osiową stabilizacją matrycy, którą oferują aparaty OM-D E-M1 i OM-D E-M5 Mark II. Jak podkreślają inżynierowie, taki tandem ma zapewnić kompensację drgań odpowiadającą 6EV.

 

W takim razie, jak to rozwiązanie poradziło sobie w praktyce? Fenomenalnie! Stabilizacja nowego M.Zuiko to czysta poezja. Wystarczy napisać, że z włączoną i odpowiednio zsynchronizowaną stabilizacją byliśmy w stanie wykonać 100% ostrych kadrów z czasem naświetlania wynoszącym 1/40 sekundy! A przecież mamy do czynienia z obiektywem oferującym ekwiwalent 600 mm. Jednak to nie wszystko. Efektywnie mogliśmy fotografować nawet na 1/20 sekundy - aż 70% nieporuszonych zdjęć. Również wybranie 1/10 sekundy zapewniało kilka ostrych ujęć - dokładnie 30% z serii. Dla porównania, przy wyłączonej stabilizacji i czasie 1/300 sekundy, udało się wykonać tylko 70% ostrych kadrów. Efektywność optycznej stabilizacji Olympusa dobrze obrazuje poniższy wykres.

Stabilizacja włączona - 1/10 sekundy

Stabilizacja wyłączona - 1/10 sekundy

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
2
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0
Świat z lotu ptaka - przyglądamy się możliwościom drona Yuneec Mantis Q
5 Mar 2019
Filmowanie w 4K, fotografowanie w formacie RAW, wydajny system śledzenia, maksymalna szybkość 72 km/h i aż 33 minuty nieprzerwanego lotu. Zobaczcie czy Yuneec Mantis Q to mocny gracz w segmencie dronów.
2
Lumix S1 i S1R pod lupą!
27 Lut 2019
Pełnoklatkowe matryce, najlepszy wizjer OLED w historii, stabilizacja 6 EV i zaawansowany tryb filmowy 4K - to tylko kilka z długiej listy możliwości korpusów Lumix S. O wszystkich innych przeczytacie w poniższym tekście...
0