Test aparatu Casio Exilim EX-Z1000

Casio to jedyna na rynku licząca się firma, która konsekwentnie nie zabiera się za modele większe niż kieszonkowe i równie konsekwentnie rozwija linię amatorską. Jej najnowsza odsłona to kompaktowy Exilim EX-Z1000, pierwszy na rynku aparat tej klasy wyposażony w sensor 10 Megapikseli. Zapraszamy do lektury testu.
PODSUMOWANIE
Casio Exilim EX-Z1000 to jeden z tych sympatycznych aparatów, które po prostu chciało by się mieć. Niewielki, zwarty, a przy tym odporny na urazy. Stosunkowo prosty w obsłudze, a posiadający niezliczoną liczbę oryginalnych i przydatnych funkcji. Jest to naszym zdaniem aparat "rozwojowy". To znaczy sprawdzi się w rękach zupełnych amatorów, ale w miarę poznawania funkcji i technik fotograficznych na pewno się nie znudzi. Wręcz przeciwnie - nawet po kilku latach od zakupu będziemy odkrywać nowe ciekawe zastosowania i tryby pracy zmuszające do myślenia.

Propozycja Casio jest przy tym szybka i precyzyjna. Dobry czas startowy, równie dobry czas pomiaru ostrości i doskonała reakcja migawki to duże atuty. Także pomiar światła, po opanowaniu zasady działania systemu pomiarowego, jest godny zaufania. Oczywiście praca z tym modelem nie byłaby taka przyjemna, gdyby nie potężny, wysokiej jakości wyświetlacz LCD. To z jego pomocą kadrujemy, dobieramy ustawienia i przeglądamy zdjęcia. A co ważniejsze, wyświetlaczowi można ufać, a nie można tego powiedzieć o wszytkich kompaktach cyfrowych. Dlatego mimo zdarzających się wpadek przy automatycznym równoważeniu światła białego nie obniżamy naszej oceny - pewność, że to co widzimy na ekranie będzie faktycznie zarejestrowana, w połączeniu ze świetnie zaprojektowanym systemem doboru balansu bieli sprawia, że nie ma sytuacji, w której użytkownik nie dałby sobie rady.

Do wad tej konstrukcji trzeba zaliczyć zbyt małe przyciski i brak wyprofilowanego uchwytu. Uniemożliwiają one pracę w rękawiczkach (uwaga narciarze!). Można mieć także zarzuty do zbyt rozbudowanego menu, w którym schowane są niektóre potrzebne "od zaraz" funkcje. Jest to oczywiście efekt zminimalizowanego do 6 przycisków systemu obsługi - słowem, coś za coś. Nie dobrze też, że system zmiany ogniskowej jest skokowy, bo uniemożliwia to precyzyjne kadrowanie.

Na słowa uznania zasługuje za to jakość optyki. Zaawansowana konstrukcja optyczna, w połączeniu z wysoką rozdzielczością sensora, daje bogaty w detale i wiernie odwzorowany obraz. Wielkie brawa za utrzymanie wysokiej ostrości w całym kadrze, a także za bardzo niską aberrację chromatyczną. Aby nie było za różowo musimy zganić producenta za szumy pojawiające się w cieniach już przy ISO 200, a w całym kadrze przy ISO 400 lub ISO 800.

Podsumowując, Exilim EX-Z1000 jest "amatorskim aparatem zaawansowanym" czyli idealnym zarówno dla początkujących, jak też dla osób, które znają się na fotografii, ale potrzebują czegoś małego do kieszeni. Nie ma tu co prawda trybów manualnych, ale liczba programów BS i innych trybów pracy pokrywa każdą, nawet najbardziej nieprawdopodobną sytuację. A do tego może być źródłem dobrej zabawy.

Casio Exilim EX-1000 uzyskał ocenę "5" zbierając 74% w teście DIWA.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2