Olympus E-400 - test

Najmniejsza lustrzanka cyfrowa na rynku - Olympus E-400 - znakomicie uzupełnia segment amatorski. Małe gabaryty, mała waga, ale za to duża matryca o rozdzielczości 10 Mp oraz duży wybór funkcji mogą również zachęcić bardziej zaawansowanych pasjonatów fotografii. Może nawet skuszą fotografów zawodowych do używania E-400 jako korpusu zapasowego? W teście spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dla kogo tak naprawdę skonstruowano ten aparat. Zapraszamy do lektury.

7. Jakość zdjęć.

Szumy
Dziesięciomegowa matryca stanowi duże wyzwanie dla producentów aparatów. Duże "upchanie" pikseli powoduje zmniejszenie ich rozmiarów, co z kolei powoduje wzrost szumów. Zobaczmy zatem, jak pierwsza "dziesięciomegówka" systemu 4/3 radzi sobie z szumem.

zdjęcie tablicy Gretaga z zaznaczonym fragmentem prezentowanym niżej w skali 1:1

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

Widać wyraźnie, że nawet przy najniższej czułości pojawiają się ślady usuwania szumu, choć należy przyznać, że niezbyt duże. Jednak wzrost czułości powoduje duży przyrost szumu. Przy ISO 800 zaczyna on wyraźnie przeszkadzać, natomiast po podniesieniu czułości do ISO 1600 jest już za duży. Przy tak pojemnym sensorze zdjęcia wykonane w formatach typowych dla amatorów, czyli nie przekraczających 15 x 20 cm, szumy nie będą bardzo przeszkadzać. Na inne rozwiązanie zdecydował się Nikon. W modelu D40 zastosował matrycę 6-megową. Zatem bezpośrednie porównanie wyników z tych aparatów może się okazać trudne. Aby jednak jakoś poradzić sobie z tym problemem, fragment zdjęcia tablicy Gretaga wykonany olympusem został zmniejszony do rozmiaru tego samego fragmentu wykonanego nikonem. Oba w czułości ISO 1600. Poniżej rezultat.
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2