Olympus E-400 - test

Najmniejsza lustrzanka cyfrowa na rynku - Olympus E-400 - znakomicie uzupełnia segment amatorski. Małe gabaryty, mała waga, ale za to duża matryca o rozdzielczości 10 Mp oraz duży wybór funkcji mogą również zachęcić bardziej zaawansowanych pasjonatów fotografii. Może nawet skuszą fotografów zawodowych do używania E-400 jako korpusu zapasowego? W teście spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dla kogo tak naprawdę skonstruowano ten aparat. Zapraszamy do lektury.

7. Jakość zdjęć.

Szumy
Dziesięciomegowa matryca stanowi duże wyzwanie dla producentów aparatów. Duże "upchanie" pikseli powoduje zmniejszenie ich rozmiarów, co z kolei powoduje wzrost szumów. Zobaczmy zatem, jak pierwsza "dziesięciomegówka" systemu 4/3 radzi sobie z szumem.

zdjęcie tablicy Gretaga z zaznaczonym fragmentem prezentowanym niżej w skali 1:1

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

Widać wyraźnie, że nawet przy najniższej czułości pojawiają się ślady usuwania szumu, choć należy przyznać, że niezbyt duże. Jednak wzrost czułości powoduje duży przyrost szumu. Przy ISO 800 zaczyna on wyraźnie przeszkadzać, natomiast po podniesieniu czułości do ISO 1600 jest już za duży. Przy tak pojemnym sensorze zdjęcia wykonane w formatach typowych dla amatorów, czyli nie przekraczających 15 x 20 cm, szumy nie będą bardzo przeszkadzać. Na inne rozwiązanie zdecydował się Nikon. W modelu D40 zastosował matrycę 6-megową. Zatem bezpośrednie porównanie wyników z tych aparatów może się okazać trudne. Aby jednak jakoś poradzić sobie z tym problemem, fragment zdjęcia tablicy Gretaga wykonany olympusem został zmniejszony do rozmiaru tego samego fragmentu wykonanego nikonem. Oba w czułości ISO 1600. Poniżej rezultat.
Komentarze
Polecane artykuły
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0
Świat z lotu ptaka - przyglądamy się możliwościom drona Yuneec Mantis Q
5 Mar 2019
Filmowanie w 4K, fotografowanie w formacie RAW, wydajny system śledzenia, maksymalna szybkość 72 km/h i aż 33 minuty nieprzerwanego lotu. Zobaczcie czy Yuneec Mantis Q to mocny gracz w segmencie dronów.
2
Lumix S1 i S1R pod lupą!
27 Lut 2019
Pełnoklatkowe matryce, najlepszy wizjer OLED w historii, stabilizacja 6 EV i zaawansowany tryb filmowy 4K - to tylko kilka z długiej listy możliwości korpusów Lumix S. O wszystkich innych przeczytacie w poniższym tekście...
0
Ważniejszy podpis czy fotografia? Joanna Kinowska o nominacjach World Press Photo 2019
21 Lut 2019
Sześć zdjęć zostało nominowanych do nagrody głównej „Zdjęcia roku” w najważniejszym konkursie fotografii prasowej World Press Photo. Które wygra?
5