EOS 350D - pierwsze wrażenia i zdjęcia

Canon EOS 350D / Rebel XT to najnowsza propozycja Canona dla zaawansowanych amatorów. Propozycja znacznie ciekawsza niż poprzedni EOS 300D. Wyższa rozdzielczość, bogatszy zestaw trybów pracy, zdecydowanie poprawiona szybkość pracy i wysoka jakość obrazu to atuty, które z całą pewnością przemówią do sporej grupy potencjalnych odbiorców.
0
Tomasz Gutkowski
25 Marzec 2005
Artykuł na: 4-5 minut
Jakość obrazu i przykładowe zdjęcia
Canon EOS 350D rejestruje obraz za pomocą nowej matrycy światłoczułej o rozdzielczości 8 Megapikseli. Nie jest to ten sam sensor co w EOSie 20D, ale bez wątpienia Canon wykorzystał całą swoją wiedzę, by jakość obrazu zadowoliła najbardziej wybrednych użytkowników. Poza większymi rozmiarami obrazu, największą zaletą 350D jest znakomita jakość zdjęć przy wyższych czułościach. Przy ekwiwalencie ISO 800 jest ona zaskakująco dobra, a ziarnistość występuje jedynie w ciemnych partiach zdjęcia. O ile w wypadku większości kompaktów 8 Mp nie zalecamy korzystania z tak wysokich wartości, o tyle w 350D jest ona absolutnie bezpieczna. Co więcej, nawet ISO 1600 gwarantuje wysoką jakość obrazu.Na przykładowych zdjęciach widać, że 350D gorzej radzi sobie w bardzo kontrastowym oświetleniu. Gorsza dynamika oznacza, że obszar znajdujący się w cieniu może być niedoświetlony, a partie nasłonecznione przepalone. 300D zachowywał się podobnie w takiej sytuacji. Dużą zaletą aparatu jest jednak możliwość wyboru metody pomiaru światła. Dzięki temu, niezależnie od tego jak będzie oświetlona scena, uda nam się dobrać parametry pod kątem interesującego nas obiektu.

EOS 350D daje znacznie większą kontrolę parametrów obrazu. Do dyspozycji są dwie przestrzenie barw Adobe RGB i sRGB, i obie są niezależne. Tym samym, w obrębie każdej z nich możemy zmieniać takie parametry jak ostrość, kontrast, nasycenie i tonacja. Do tego dochodzą znane z 20D tryby czarno-białe z nałożonymi cyfrowymi filtrami (działającymi tak jak zwykłe filtry w fotografii czarno-białej) lub z dodatkiem dominanty barwnej (efekt kąpieli barwiącej).

Ku naszemu zaskoczeniu obiektyw dołączony do zestawu, EF-S 18-55 mm F3.5-5.6 II charakteryzuje się znakomitą ostrością, z lekkim spadkiem w kierunku rogów kadru. Zdjęcia wykonane w dobrych warunkach oświetleniowych nie były ani za miękkie, ani za ostre (tzn. "sztuczne"). Natomiast wadą tego szkła jest generowanie bardzo dobrze widocznej "aureoli" wokół punktowych źródeł światła. Na zdjęciu widzimy to już nawet nie jako poświatę lecz jako regularną tęczę.

Z pełnym omówieniem jakości zdjęć z 350D wstrzymujemy się do publikacji pełnej wersji testu. Póki co zachęcamy do samodzielnej oceny. Poniżej publikujemy zestaw zdjęć wykonanych w różnych warunkach oświetleniowych i w różnych ustawieniach aparatu. Przeciętna "waga" zdjęć to ok. 3,5 - 4,5 MB. Wszystkie zostały zapisane w maksymalnej rozdzielczości / jakości JPEG Fine 3456 x 2304.

Oferta sklepu:

Kup ten aparat w sklepie Pstryk.pl kliknij

nast.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-T30 - test aparatu
Fujifilm X-T30 - test aparatu
Lwia część specyfikacji zapożyczona z X-T3, wyraźnie poprawiony AF z funkcją wykrywania oka oraz dobrze znany korpus z jeszcze bardziej uproszczoną obsługą - czy to...
10
14
Olympus OM-D E-M1X - test aparatu
Olympus OM-D E-M1X - test aparatu
Pierwszy reporterski korpus Olympusa wzbudził wiele kontrowersji. Dla jednych to aparat, na który czekali od dawna, dla innych - zaprzeczenie idei Mikro 4/3. Czy na...
0
4
Sony RX100 VII - zdjęcia przykładowe
Sony RX100 VII - zdjęcia przykładowe
Najnowszy kompakt z rodziny RX100 wprowadza matrycę bazującą na tej samej technologii co we flagowym modelu A9 oraz zoom o uniwersalnym zakresie 24-200 mm. Jak ten mały gigant sprawdza się w...
10
13