Test aparatu Trust 1490 PowerC@m Optical Zoom

mmi
13 Lip 2004
Trust 1490 PowerC@m Optical Zoom to flagowy obecnie model holenderskiego producenta. Poza 5-megapikselową rozdzielczością i 3-krotnym obiektywem oferuje liczne programy tematyczne oraz, co jest ogromną rzadkością w tej klasie sprzętu, możliwość ręcznej kontroli ekspozycji. Zapraszamy do lektury testu prezentującego możliwości tego aparatu.
PODSUMOWANIETrust 1490 PowerC@m Optical Zoom to niewątpliwie aparat adresowany do nieco mniej wymagających amatorów rozpoczynających przygodę z cyfrowym fotografowaniem. Jego klasycznej wielkości konstrukcja wyróżnia się intuicyjnym pokrętłem trybów pracy dzięki czemu obsługa aparatu nie powinna sprawiać większych trudności. Niestety, szybkość pracy oraz czas reakcji migawki pozostawia nieco do życzenia i w szczególnych sytuacjach może okazać się odrobinę deprymująca. Jednakże, w przypadku typowych zdjęć rodzinnych owa niedoskonałość tego "pierwszego cyfrowego aparatu" jest absolutnie do przezwyciężenia.

Nieco bardziej wyrobionych użytkowników niewątpliwie ucieszy, że już w tej klasie sprzętu producent pomyślał o możliwości w pełni manualnej kontroli ekspozycji. Co prawda kultura pracy w tym trybie prezentuje zaledwie dostateczny poziom, mimo to daje on większą szansę indywidualnego kreowania efektów zdjęciowych, co z przyczyn oczywistych w przypadku fotografii cyfrowej będzie znacznie częściej wykorzystywane aniżeli podczas pracy aparatem tradycyjnym (w odróżnieniu od negatywu zdjęcia cyfrowe możemy szybko podejrzeć i ewentualnie skorygować).

Oferowana jakość obrazu również prezentuje poziom dostateczny. Automatyczna ekspozycja i reprodukcja kolorów powinna zadowolić potencjalnych nabywców. Owszem, jak wykazał test występują pewne wady, szczególnie uwypuklające się w nieco trudniejszych warunkach. Jednakże w przypadku typowych zdjęć "wakacyjnych" powstałe błędy nie rażą tak bardzo i w większości przypadków z powodzeniem będą mogły być skorygowane już w laboratorium fotograficznym czy w domu za pomocą prostego programu edycyjnego. Dostępne ekwiwalenty czułości obejmują standardowy zakres ISO100-400 gwarantując tym samym typową ziarnistość obrazu. Również pod względem ostrości zdjęć, jaką zapewnia kombinacja 5-megowej matrycy z układem optycznym, testowana propozycja nie wybija się ponad poziom przeciętny.

Taka też jest nasza całościowa ocena aparatu:
Trust 1490 PowerC@m Optical Zoom otrzymuje 3 punkty (w skali 6 stopniowej).Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0