Test aparatu Trust 1490 PowerC@m Optical Zoom

Trust 1490 PowerC@m Optical Zoom to flagowy obecnie model holenderskiego producenta. Poza 5-megapikselową rozdzielczością i 3-krotnym obiektywem oferuje liczne programy tematyczne oraz, co jest ogromną rzadkością w tej klasie sprzętu, możliwość ręcznej kontroli ekspozycji. Zapraszamy do lektury testu prezentującego możliwości tego aparatu.
0
mmi
13 Lipiec 2004
Artykuł na: 29-37 minut
BUDOWA I WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE

Konstrukcja i funkcje przycisków
PowerC@m 1490Z przy wymiarach 64 x 95 x 36mm (wysokość x szerokość x głębokość) i wadze 212g (bez baterii) stanowi standardową amatorską propozycję. Jego plastikowa obudowa oraz obiektyw wzmocnione zostały aluminiowym wykończeniem zwiększając poczucie solidności konstrukcji.Front aparatu ukazuje niemal centralnie umieszczony obiektyw, nad którym widnieje wizjer optyczny. Po prawej stronie pierścienia oblewającego optykę umieszczona została dioda samowyzwalacza. Nad nią widać lampę błyskową.Tylna ścianka aparatu ukazuje monitor podglądu oraz umieszczony tuż nad nim wizjer optyczny. Po prawej stronie wyświetlacza znajduje się okrągły nawigator z centralnym przyciskiem potwierdzającym ustawienia oraz dwa przyciski wywołujące kolejno: tryb odtwarzania (przycisk wyżej) oraz menu główne (niżej). Nad nimi widać dźwignię zoom.Patrząc na aparat z góry widzimy kolejno od lewej: mikrofon, główne włącznik aparatu, pokrętło trybów pracy oraz spust migawki.Spód aparatu ukazuje centralnie umieszczony gwint mocowania statywu (niestety plastikowy), po którego lewej stronie znajduje się pokrywa karty pamięci i gniazda akumulatorów.Na lewym boku aparatu widoczna jest gumowa pokrywa gniazd wyjścia/wejścia oraz delikatne uwypuklenie obudowy, stanowiące uchwyt aparatu.

Optyka
3-krotny obiektyw w aluminiowej obudowie

Trust 1490Z wyposażony został w 3-krotny obiektyw o zakresie ogniskowych 7,8-23,4 mm, co stanowi standardowy ekwiwalent 37-115mm dla konstrukcji małoobrazkowych. Cały jego zakres przechodzimy za pomocą przycisków zoom w około 7 skokach. Jasność obiektywu jest typowa dla tego rodzaju propozycji. Maksymalny otwór przysłony dla ujęć szerokokątnych to F2.8 i spada do wartości F4.9 przy użyciu maksymalnej ogniskowej. Uprzedzając nieco dalszą część testu stwierdzamy, iż poziom występującej dystorsji i aberracji chromatycznej jest na standardowym poziomie dla tej klasy cenowej sprzętu. Natomiast znacznie gorzej wypada on pod względem winietowania.

Możliwości celownicze

wizjer optyczny z diodą gotowości

Kadrowanie w modelu 1490z odbywa się za pomocą wizjera optycznego lub kolorowego wyświetlacza typu TFT. Ten pierwszy wyposażony został jedynie w centralne linie krzyżowe wyznaczające centrum kadru. Nie posiada on niestety ramki informującej o błędzie paralaksy (przesunięcia obrazu przy ujęciach tele). Natomiast umieszczona tuż obok zielona dioda w żadnym wypadku nie informuje o poprawnym ustawieniu ostrości, a jedynie "zgłasza" gotowość aparatu do wykonania kolejnego ujęcia. Takie rozwiązanie konstrukcyjne nie sprzyja kontroli efektów zdjęciowych, które osiągnięte przy użyciu samego wizjera mogą niekiedy rozczarować.

wygodny podgląd wykonanego ujęcia

Dużo przyjemniej pracuje się za to przy użyciu kolorowego monitora. Przy przekątnej 4cm i rozdzielczości 84.000 punktów, w większości sytuacji stanowi wygodne narzędzie podglądu zdjęcia wraz z podstawowymi informacjami dotyczącymi jego rejestracji. Kłopoty pojawią się jedynie w warunkach silnego nasłonecznienia (monitor nie posiada żadnej powłoki antyodblaskowej) i wtedy znów wracamy do nieszczęsnego wizjera...

informacje podawane na monitorze podczas rejestracji

Przekazywane przez monitor informacje gwarantują niemal pełną kontrolę aktualnych ustawień aparatu. Jak widać na ilustracji, górna część wyświetlacza podaje kolejno: wprowadzoną korektę ekspozycji (w tym wypadku +0.5EV), tryb pracy (Manual), rozdzielczość rejestrowanego obrazu (5Mpix), zastosowaną kompresję (Fine), wybrany poziom nasycenia i ostrości, balans bieli (jarzeniowy) czy tryby lampy błyskowej, kolorów oraz aktualnie używanej pamięci (SD). W dolnej części widzimy podawany aktualny stan baterii oraz liczbę zdjęć, którą możemy jeszcze zarejestrować. Doprawdy, jak na tę klasę sprzętu ta długa lista prezentuje się imponująco. Skąd zatem niemal pełna kontrola? Niestety, ku naszemu zdziwieniu okazało się, iż całkowicie pominięta została informacja o ustawieniu ostrości. Czyżby amatorom miało nie zależeć na ostrych zdjęciach?

Lampa błyskowa
lampa błyskowa

Wbudowana lampa błyskowa oferuje następujące tryby pracy:
  • błysk automatyczny - wyzwolony w sytuacjach niewystarczającego oświetlenia zastanego
  • błysk wymuszony - wyzwalany podczas każdego zdjęcia (przydatny np. w przypadku fotografowania pod światło)
  • błysk wyłączony
  • błysk automatyczny z redukcją efektu czerwonych oczu.

Czas ładowania lampy przy świeżych bateriach to około 5 sekund. Jej gotowość sygnalizuje dioda umieszczona obok wizjera optycznego. Nie znamy niestety jej liczby przewodniej, ale lampa nie jest zbyt mocna. Efektywny błysk realizowany jest na odległość ok. 2-3m.

Pamięć i szybkość pracy
Aparat posiada wbudowaną, wewnętrzną pamięć o pojemności 14MB, którą oczywiście można rozszerzyć stosując karty pamięci typu MultiMedia oraz Secure Digital. Niestety maksymalną kompatybilną pojemności w tym wypadku jest 256MB. Szkoda, ponieważ 5-megowy przetwornik rejestruje całkiem duże pliki. Poniżej przedstawiamy tabelę podawaną przez producenta, która podaje przybliżone ilości zdjęć jakie możemy zarejestrować na różnych pamięciach przy maksymalnej rozdzielczości w trzech dostępnych stopniach kompresji.

border=1;sizex=5;sizey=4;headersx=0;headersy=0|jakość zdjęć;pamięć wewnętrzna;64MB;128MB;256MB;
Wysoka (Fine);7 ;35;60;140;
Średnia (Normal);11;50;90;210 ;
Niska (Economy);15;70;125;280


Trust 1490 nie należy do rekordowo szybkich aparatów. Po włączeniu, aparat "zbiera się" do gotowości w około 4,3 s., co jest wynikiem mocno przeciętnym. Dość długi jest również czas reakcji migawki (od momentu wciśnięcia jej spustu do rozpoczęcia naświetlania). Jest to bardzo uciążliwe w przypadku szybko i nieprzewidywalnie poruszających się obiektów (jak choćby dzieci). Z kolei czas jaki upływa od rozpoczęcia zapisu pliku do jego ponownej gotowości (oczywiście z jednoczesnym zablokowaniem aparatu) oscyluje w zakresie od 1,5-2 s. przy zdjęciu bez błysku do aż 5 s. z błyskiem.

gniazdo kart pamięci i akumulatorów

Zasilanie
Aparat zasilany jest dwoma bateriami typu LR-6 (AA), czyli popularnymi "paluszkami". Jest to dobre rozwiązanie z uwagi na ich olbrzymią dostępność. Jednak dwie zwykłe baterie nie gwarantują zbyt długiego czasu pracy. Zdecydowanie zalecamy zaopatrzenie się w akumulatorki o większej pojemności. Podczas testu dysponowaliśmy takimi o pojemności 2000 mAh, co wystarczyło na zarejestrowanie średnio ok. 170 zdjęć przy umiarkowanym użyciu lampy błyskowej i trybu ich przeglądania.

ZłączaWszystkie gniazda wyjścia/wejścia aparatu umieszczone zostały na jego prawym boku. Gumowa zaślepka kryje port A/V, złącze USB typu 1.1 oraz wejście opcjonalnego zasilacza (nie znajdującego się w zestawie).

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
10
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Najnowszy przedstawiciel podstawowej linii bezlusterkowców systemu Fuji X stara się zaakcentować swoje filmowe aspiracje, które dotąd nie były mocną stroną tej serii aparatów japońskiego...
7
0
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Czy druga generacja A9 to na pewno niewielka aktualizacja, czy może jednak znaczący krok do świata zawodowych fotoreporterów? Po sesji w ośrodku sportowym, mamy już...
11
4