Sony Cyber-shot N1 - test

Kilka miesięcy temu firma Sony zaprezentowała model Cyber-shot N1. Ten 8-megowy kieszonkowy kompakt wyróżnia się przede wszystkim ogromnym 3-calowym dotykowym ekranem LCD. Jak sprawuje się w praktyce? Zapraszamy do lektury testu.
7. Podsumowanie

Ocena końcowa aparatu Sony Cyber-shot N1 nie będzie łatwa. Musimy bowiem pamiętać o przeznaczeniu tej cyfrówki. Jest to przede wszystkim amatorski kompakt bez zbytnich pretensji. Oferuje jakość obrazu nie odbiegającą od większości konkurencji, choć nie obyło się bez potknięć - zaliczymy do nich zauważalną morę, drastyczny spadek ostrości w rogach kadru, duże szumy od ISO 200 wzwyż oraz brak możliwości równoważenia bieli według wzoru. Ten ostatni minus jest chyba najpoważniejszy, ale na szczęście sprawnie działająca automatyka balansu bieli sprawia, że mniej dotkliwy, niż się początkowo spodziewaliśmy.

Z drugiej jednak strony, Sony N1 zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kompaktów dostępnych na rynku - ma ogromny (zwłaszcza biorąc pod uwagę wymiary aparatu) 3-calowy wyświetlacz LCD. Na tym jednak nie koniec, wspomniany ekran imponuje nie tylko wielkością, ale też faktem, że jest to monitor dotykowy. Jak już pisaliśmy we wcześniejszych fragmentach testu, wbrew pierwszym obawom, że mamy do czynienia z kolejnym mało przydatnym gadżetem, w tym przypadku nowe rozwiązanie się sprawdza i to znakomicie. Dzięki dotykowemu interfejsowi wybór aktywnego pola AF to prawdziwa przyjemność i ogromna wygoda. Dodajmy do tego dobrą szybkość pracy (zarówno podczas rejestracji, jak i odtwarzania), duże możliwości prezentacji zdjęć zapisanych w pamięci i stylowy wygląd, a otrzymamy aparat, który co prawda pod względem jakości obrazu nie może się mierzyć z najlepszymi, ale jako stały towarzysz sprawdza się znakomicie i dostarcza mnóstwo radości. A przecież w tym wypadku nie chodzi o wyśrubowane osiągi, ale o jak największą frajdę z fotografowania i dzielenia się zdjęciami. I to udało się osiągnąć.

Aparat Sony Cyber-shot N1 uzyskał wynik 68%
Komentarze
Polecane artykuły
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
3 Lip 2019
Z niektórymi miesiącami związane są nieodłącznie pewne wydarzenia. I tak czerwiec od razu kojarzy nam się z łódzkim Fotofestiwalem. Staramy się go odwiedzić co roku, choć na chwilę. Przyglądamy się tegorocznej edycji wydarzenia.
0
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0