Sony Cyber-shot DSC-N2 - dotykowe 10 Mp

0
Tomasz Gutkowski
11 Wrzesień 2006
Artykuł na: 9-16 minut
Koncern Sony zaprezentował dziś drugi model z kompaktowej serii 'N', której najbardziej charakterystyczną cechą jest dotykowy wyświetlacz. Sony DSC-N2 wyposażono w sensor 10 Mp i obiektyw Carl Zeiss 3x. Podniesiono czułość maksymalną i zwiększono niektóre właściwości multimedialne.
Sony Cyber-shot DSC-N2

Nowość Sony to drugi po N1 aparat wyposażony w potężny 3-calowy, dotykowy wyświetlacz LCD. Ekran służy więc nie tylko do kadrowania i oglądania zapisanych zdjęć, ale także przejmuje funkcje przycisków jakie zwykle znajdują się na tylnej ściance obudowy. Ponadto można go użyć do zaprezentowania naszego dorobku znajomym - rozbudowany tryb odtwarzania pokazu slajdów pozwala na wybór podkładu muzycznego (z opcją wgrania swojego utworu).

Aparat dysponuje ok 50 MB pamięci wbudowanej, przy czym połowa z niej jest do dyspozycji jako alternatywa dla karty pamięci, a druga część to miejsce na podręczny album - każde zdjęcie ma tu swoją kopię w formacie VGA (640 x 480). Po fotografowaniu wystarczy skasować niechciane pliki. Pamięć 25 MB wystarczy do zapisania ok. 500 zdjęć, a po dojściu do tej granicy nowe pliki usuwają najstarsze.

W DSC-N2 zastosowano nieco większą matrycę niż w DSC-N1 (1/1,7" 10 Mp w stosunku do 1/1,8" 8 Mp), dzięki czemu podniesiono czułość maksymalną; teraz wynosi ISO 1600. Do dyspozycji jest 8 trybów tematycznych a także funkcje priorytetu migawki i przysłony. Inne zaawansowano funkcje to wybór metody pomiaru światła, możliwość podglądu histogramu oraz wybór punktu pomiaru ostrości (z pięciu; za pomocą LCD). Jedną z wersji językowych menu jest polski.

Sony Cyber-shot DSC-N2

Sony DSC-N2 dostępny będzie w sprzedaży od października 2006 roku. Więcej informacji w poniższym komunikacie prasowym firmy Sony.

CYBER-SHOT N2 - KOMPAKTOWY APARAT Z EKRANEM DOTYKOWYM i DUŻĄ CZUŁOŚCIĄ (ISO 1600)
 • Przetwornik obrazu Super HAD CCD o efektywnej rozdzielczości 10,1 megapiksela
 • Duża czułość (ISO 1600) i nowy tryb dużej czułości
 • Duży, 3-calowy, ekran dotykowy LCD Clear Photo Plus
 • Obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar z zoomem optycznym 3x

Rodzina popularnych aparatów kompaktowych Cyber-shot powiększy się wkrótce o model N2.

Nowy aparat jest wyposażony w obiektyw Carl Zeiss Vario Tessar z zoomem optycznym 3x oraz przetwornik Super HAD CCD o efektywnej rozdzielczości 10,1 megapiksela. Połączenie tych dwóch zaawansowanych podzespołów zapewnia obrazy, które olśniewają szczegółowością i czystością. Dzięki zwiększonej do ISO 1600 czułości i specjalnemu trybowi dużej czułości, aparat wykonuje ostre zdjęcia nawet w warunkach, z którymi nie radzą sobie inne aparaty kompaktowe.

Duży, 3-calowy ekran LCD Clear Photo Plus z panelem dotykowym umożliwia wygodne kadrowanie, przeglądanie zdjęć oraz wybieranie potrzebnych funkcji.

Smukła (22,7 mm), złotego koloru, aluminiowa obudowa kryje wewnątrz szeroką gamę funkcji ułatwiających wykonywanie i prezentowanie zdjęć, takich jak przenośny album czy udźwiękowiony pokaz slajdów.


Przetwornik Super HAD CCD o wielkości 1/1,7" i efektywnej rozdzielczości 10,1 megapiksela
Rozdzielczość przetwornika Sony Super HAD CCD wynosi 10,3 megapiksela (brutto), co daje 10,1 megapiksela efektywnej rozdzielczości. Matryca przetwornika w Cyber-shot N2 ma wielkość 1/1,7", a zatem jest większa od użytej w poprzednim modelu N1. W efekcie charakteryzuje się większym zakresem dynamicznym i pozwala łatwiej uniknąć prześwietlenia i "płaskości" zdjęć - a więc zjawisk często występujących w aparatach, w których upakowanie dużej liczby pikseli na małej matrycy osiąga się za cenę mniejszego rozstawu pikseli.

Obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar z zoomem optycznym 3x
Zastosowany obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar ma 3-krotny zoom optyczny. W razie potrzeby użytkownik może też skorzystać z precyzyjnego zoomu cyfrowego (do 6x) i inteligentnego zoomu (Smart Zoom, do 17x przy rozdzielczości VGA).

Czułość ISO 1600 i nowy tryb dużej czułości
Czułość aparatu Cyber-shot N2 wynosi ISO 1600 i jest dwukrotnie wyższa niż w poprzednim modelu. Co więcej, nowy tryb dużej czułości automatycznie dobiera optymalne ustawienie ISO, tak aby ograniczyć zakłócenia w kolorze i luminancji oraz zapewnić czysty, naturalny wygląd zdjęć wykonywanych w pomieszczeniach lub o zmierzchu, bez użycia flesza.

Duży, dotykowy ekran LCD Clear Photo plus 3,0" o rozdzielczości 230 000 pikseli
3-calowy, hybrydowy ekran dotykowy aparatu jest oparty na technologii Clear Photo LCD Plus, która zwiększa nasycenie barw i czystość obrazu. Gładka powłoka przeciwodblaskowa ekranu podnosi jakość obrazu, skutecznie osłabia odbicia i zwiększa kontrast, zwłaszcza w pełnym słońcu.

Konstruktorzy tego aparatu poświęcili dużo uwagi łatwej obsłudze. Dzięki zastosowaniu panelu dotykowego większość funkcji aparatu wybiera się, pokazując je na ekranie LCD. Funkcja malowania pozwala na dodawanie do zdjęć elementów artystycznych, rysowanych na ekranie dostarczonym rysikiem.


Funkcja przenośnego albumu
Model N2 dysponuje 25 MB wewnętrznej pamięci. Jest także wyposażony w dodatkową pamięć, w której automatycznie zapisywanych jest do 500 miniatur VGA ostatnio wykonanych zdjęć. Rozwiązanie to, nazwane "przenośnym albumem", pozwala na szybkie przeglądanie i prezentowanie zdjęć na 3-calowym ekranie. Miniatury obrazów pozostają w pamięci aparatu nawet po przesłaniu źródłowych zdjęć do komputera i po wyjęciu karty Memory Stick.

Pokaz slajdów z muzyką
Wykonane zdjęcia można wyświetlić na ekranie LCD w formie pokazu slajdów. W zwiększeniu atrakcyjności takiego pokazu pomagają efekty specjalne (prosty, nostalgia, stylowy i aktywny) oraz podkłady muzyczne (4 zaprogramowane melodie). Dzięki dostarczanemu z aparatem programowi Music Transfer, można zastąpić fabrycznie przygotowane nagrania własnymi plikami dźwiękowymi.

Oprogramowanie Picture Motion Browser
Przesyłanie zdjęć i zarządzanie nimi umożliwia dostarczany z aparatem program Picture Motion Browser. To proste w użyciu narzędzie automatycznie porządkuje obrazy z aparatu, umożliwiając ich przeglądanie w formie kalendarza. Po dodaniu modułu Sony GPS-CS1 można także włączyć tryb "widoku mapy" - program Picture Motion Browser wyświetla wówczas mapę i pokazuje, gdzie i kiedy zostały wykonane poszczególne fotografie.

Fotografowanie w ruchu
Ważący tylko 151 g* aparat Cyber-shot N2 sprawdzi się na spacerze, wakacjach albo uroczystości rodzinnej. Spontaniczne, beztroskie fotografowanie ułatwia 8 trybów tematycznych, w których aparat automatycznie dobiera czas otwarcia migawki i ekspozycję do specyficznych warunków fotografowania. Użytkownik ma ponadto do dyspozycji pięć trybów koloru, dostosowanych do różnych sytuacji. Może też ręcznie nastawiać ekspozycję i w ten sposób twórczo kształtować wygląd zdjęcia.

Akumulator oparty na technologii STAMINA - do 300 zdjęć bez ładowania
Dzięki udoskonalonej technologii Sony STAMINA, dostarczony akumulator litowy wystarcza po jednym ładowaniu nawet na 300** zdjęć, czyli na 2,5 godziny ciągłego fotografowania.

Akcesoria
Dostarczane wyposażenie obejmuje akumulator, ładowarkę, pasek na przegub dłoni, rysik, CD ROM (ze sterownikiem USB, programem Picture Motion Browser i programem Picture Package Music Transfer) oraz wielofunkcyjny kabel AV / USB. Wyposażenie dodatkowe (dostępne opcjonalnie) obejmuje: czarny, skórzany pokrowiec (LCS-NA), zapasowy akumulator (NP-BG1), stację dokującą Cyber shot Station (CSS-TNA) i obudowę podwodną, umożliwiającą fotografowanie na głębokości do 40 m (MPK-NA).

Aparat Cyber-shot N2 będzie dostępny od października 2006 r.


Cechy
 • Efektywna rozdzielczość 10,1 megapiksela
 • Ekran LCD Clear Photo Plus (hybrydowy 3,0", 230 tys. punktów)
 • Łatwa obsługa przy użyciu ekranu dotykowego
 • Obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar
 • Zoom optyczny 3x, inteligentny zoom (Smart Zoom) do 17x, precyzyjny zoom cyfrowy 6x
 • Duża czułość (ISO 1600) zmniejszająca ryzyko poruszenia zdjęcia i dodatkowy tryb dużej czułości
 • Funkcja przenośnego albumu
 • Pokaz slajdów z muzyką
 • Nastawianie ostrości na punkt wskazany na ekranie dotykowym (Free Spot AF)
 • Tryb Clear RAW NR (usuwanie zakłóceń)
 • Szybkie działanie (rozruch 1,5 s, opóźnienie migawki 0,28 s, opóźnienie zwolnienia migawki 0,01 s)
 • Długi czas pracy akumulatora (do 300** zdjęć)
 • Nieduża, elegancka obudowa z aluminium
 • Procesor Real Imaging Processor
 • Malowanie na obrazie
 • Tryb 16:9 do wyświetlania zdjęć na panoramicznym telewizorze
 • Wewnętrzna pamięć 25 MB (oraz dodatkowa wewnętrzna pamięć wykorzystywana przez funkcję przenośnego albumu)
 • 100% pokrycia ujęcia przez obraz na ekranie LCD
 • Zapis filmów MPEG VX Fine z dźwiękiem
 • Wyświetlanie histogramu
 • Światło wspomagające autofokus (AF Illuminator)
 • Interfejs USB 2.0 High Speed
 • Tryby tematyczne (8)
 • Współpraca ze stacją dokującą Cyber-shot Station (opcjonalną)
 • Zgodność z PictBridge
 • 15 języków menu (polski, angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, portugalski, holenderski, rosyjski, szwedzki, norweski, duński, fiński, węgierski, czeski)* Bez akumulatora ani nośnika danych
** Pomiar zgodnie ze standardem Camera & Imaging Products Association

Dodatkowe informacje


Konstrukcja i wygląd
Zaokrąglona, prostokątna obudowa aparatu jest inspirowana funkcjonalnością ekranu dotykowego. Tył urządzenia pokrywa czarne, błyszczące wykończenie. Dla większej łatwości obsługi, najważniejsze elementy sterujące świecą na niebiesko. Z przodu aparatu znajduje się elegancka maskownica z aluminium, okalająca dwubarwny tubus obiektywu. Zdecydowany kontrast złotego odcienia z czernią nadaje aparatowi niepowtarzalny, efektowny, ale też solidny wygląd.

Real Imaging Processor
Zaprojektowany przez Sony procesor Real Imaging Processor skraca czas uruchamiania aparatu, zwiększa wierność barw i poprawia odstęp sygnału od szumu. W efekcie zasadniczo poprawia się jakość obrazu i działanie aparatu. Wśród innych zalet tego procesora warto wymienić lepsze działanie trybu zdjęć seryjnych i większą wydajność akumulatora. Procesor pozwala ponadto na utrwalanie aparatem obrazu filmowego o dużej rozdzielczości, w trybie MPEG Movie VX Fine (640 x 480, 30 klatek na sekundę). Jedynym ograniczeniem czasu nagrywania jest pojemność opcjonalnej karty pamięci Memory Stick PRO Duo.

Uniwersalność
Aparat pozwala na użycie kilku zaawansowanych trybów pracy systemu autofokus (AF): wielopunktowego (z 5 czujnikami), centralno-ważonego, punktowego i punktowego ze wskazaniem miejsca na ekranie dotykowym. Użytkownik dysponuje ponadto narzędziami do korygowania nasycenia barw, kontrastu i ostrości. Może też wybierać różne tryby pracy lampy błyskowej, balansu bieli, systemu pomiaru światła i funkcji zdjęć seryjnych. Na ekranie LCD aparatu można wyświetlić aktualizowany na bieżąco histogram, czyli graficzny rozkład jasności w obrazie, który ułatwia nastawienie właściwej ekspozycji.

Połączania
Aparat jest wyposażony w interfejs USB 2.0 (Hi-Speed) i ulepszoną wersję interfejsu PictBridge. Ten ostatni pozwala na bezpośrednie podłączenie drukarki zgodnej z PictBridge ? do drukowania odbitek nie jest więc potrzebny komputer. Urządzenie ma również gniazda A/V. Po podłączeniu do nich telewizora możliwe staje się wyświetlanie i prezentowanie zdjęć, filmów MPEG Movie VX Fine, zawartości przenośnego albumu oraz pokazów slajdów z muzyką. Do aparatu można dokupić stację dokującą Cyber-shot Station, która jeszcze bardziej ułatwia podłączanie komputera, drukarki lub telewizora.

Zastrzega się prawo do pomyłek i zmian technicznych.


Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
8
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
6
1
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Po czterech latach od debiutu modelu SL (typ 601), do walki w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców i rozwijającym się systemie L-mount staje jego następca, który został przeprojektowany w...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)