Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Maj 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z legendą polskiej fotografii - Wojciechem Prażmowskim - profesorem, doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuki filmowej i wykładowcą PWSFTviT w Łodzi, jednym z najbardziej znanych polskich artystów zajmujących się fotografią kreacyjną.

"Pierwsza światowa wystawa zdjęć zepsutych" z 1989 prezentowana w Małej Galerii ZPAF w Warszawie, wyniosła autora do rangi jednego z najważniejszych współczesnych fotografów. W latach 80. i 90. poświęcił się tworzeniu obiektów i instalacji oraz barwnej fotografii inscenizowanej, by na przełomie wieków zaskoczyć zwrotem ku czarno-białemu dokumentowi i opowieści o transformacji ustrojowej w naszym kraju.

Zdjęcia z podróży po Wenecji, Vigo i Rodos to z kolei spojrzenie na świat pozbawione ludzi i polityki. Jednakże jego codzienność na wsi, tuż przy granicy z Białorusią, gdzie przeprowadził się przed paroma laty, przynosi odmienny obraz.

Jego praca, od fotomontażu po klasyczną fotografię dokumentalną, stanowi fascynującą podróż przez lata, zainspirowaną poszukiwaniem idealnych form i światła.

Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim odbędzie się 9 maja (czwartek) o godz. 18:30 w POLECZKI.ART przy ul. Poleczki 58 w Warszawie. Wstęp wolny!

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/444188271396882

Fotografie znalezione w Nowym Jorku, W.Prażmowski

Wojciech Prażmowski

Wojciech Prażmowski, urodzony w 1949 roku w Częstochowie, to wybitny polski artysta fotografik. Profesor, doktor habilitowany w dziedzinie sztuki filmowej. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Studiował w Škole Vytvarnej Fotografie w Brnie, uzyskując dyplom w 1974 roku. Obecnie jest wykładowcą w PWSFTviT w Łodzi i ASP w Warszawie oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Alchemia słowa. Ziemia, powietrze, woda.... Cykl Miłosz Tutejszy, obiekt 2011, W.Prażmowski

Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w latach 70. Przełomem w jego twórczości była wystawa "Pierwsza światowa wystawa zdjęć zepsutych" w 1989 roku (Mała Galeria ZPAF w Warszawie), gdzie zaprezentował nowatorskie podejście do inscenizacji i wykorzystania koncepcji fotografii rodzinnych i anonimowych Jerzego Lewczyńskiego.

Od II połowy lat 90. Prażmowski tworzył foto-obiekty, interesując się także dokumentem fotograficznym, czego przykładem jest jego książka "Biało-czerwono-czarna" (1999), opowiadająca o Polsce lat 90.

Paszport z miasta LEOPOL W.Prażmowski 2018

Stosuje fotomontaż oraz interwencje w obraz pozytywowy, poszukując nowych znaczeń w swojej twórczości, w tym od początku XXI wieku eksperymentując z połączeniem fotografii barwnej z koncepcją dokumentu fotograficznego.

Uczestnik ponad 350 wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Prace w zbiorach m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku, Strieped House Museum of Art w Tokio i zbiorach prywatnych.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
Leica Store & Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii wybitnego polskiego fotoreportera Wojtka Grzędzińskiego. Fotografiom towarzyszą teksty Pawła Reszki, znanego dziennikarza,...
2
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Na zdjęciach pokazuje ludzi oraz krajobrazy zachodniej części USA w sposób daleki od tego co można zobaczyć w mediach. Z wystawą County Road Bryan Schutmaat zawita do Bochni.
2
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
Galeria Śledzińskich zaprasza na wystawę jednej z najbardziej utalentowanych polskich dokumentalistek. Projekt „Bebok” powstał w ramach zeszłorocznej Kolekcji Wrzesińskiej i opowiada o...
4