Sony A7 II - Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Budowa:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

87%

Sony A7 II to druga generacja pełnoklatkowych bezlusterkowców. W najnowszym modelu wprowadzono kilka istotnych zmian, jednak czy wystarczą one aby w pełni zastąpić poprzednika oraz konkurować z aparatami innych producentów? Sprawdźmy jak Sony A7 II poradził sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

9 Styczeń 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

 


Obsługa
Firma Sony w swoim najnowszym modelu potwierdziła, że seria A7 to aparaty tworzone także z myślą o entuzjastach filmowania. Sony A7 II, dzięki swoim małym gabarytom, stabilizacji matrycy oraz profesjonalnym funkcjom zapisu może być doskonałym rozwiązaniem dla miłośników ruchomych obrazów.

Aparat posiada wiele opcji nagrywania, które do tej pory były spotykane wyłącznie w profesjonalnych kamerach wideo. Jedną z takich opcji są stworzone przez Sony ustawienia krzywej gamma S-Log2, które 13-krotnie rozszerzają zakres dynamiczny, wzbogacają przejścia tonalne i zapobiegają prześwietleniu jasnych punktów kadru oraz niedoświetleniu cieni. Nagrywanie filmów z włączonymi ustawieniami S-Log2 zapewnia minimalny poziom szumów oraz umożliwia późniejszą korektę nagranego materiału w procesie postprodukcji. Dzięki temu otrzymujemy nieograniczone możliwości ingerowania w zapisany film.


Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Sony A7 II oferuje również ustawienia profilu obrazu, który umożliwia jeszcze przed rozpoczęciem nagrywania nasycenie kolorystyki, zwiększenie wyrazistości obrazu lub nałożenie odpowiedniego filtra. Ponadto wybrane parametry jesteśmy w stanie zapisać jako oddzielny profil (do siedmiu takich profili).

W celu uzyskania najlepszej jakości nagrania przy minimalnym poziomie zakłóceń, możemy skorzystać z formatu XAVC S. Pozwala on zapisywać filmy w jakości Full HD (1920x1080) z prędkością zapisu od 60p do 24p oraz dźwiękiem Linear PCM. Niestety filmowanie w formacie XAVC S dostępne jest wyłącznie dla kart SD o pojemności 64 GB lub więcej. Przy wykorzystaniu kart z mniejszą pojemnością funkcja jest niedostępna. Wtedy musimy wybrać format zapisu AVCHD 2.0 lub MP4.

Nagrywanie filmu rozpoczynamy poprzez wciśnięcie dedykowanego przycisku, który znajduje się po prawej stronie korpusu. Klawisz idealnie wpasowany jest w obudowę, dzięki czemu nie ma mowy o przypadkowym wciśnięciu i rozpoczęciu filmowania. Podsumowując, Sony A7 II dzięki zaawansowanym opcjom nagrywania oraz dedykowanym gniazdom mini jack (mikrofonowe i słuchawkowe), świetnie sprawdzi się również jako aparat wykorzystywany w profesjonalnych produkcjach filmowych.

Prezentujemy dwa przykładowe filmy z Sony A7 II, które można pobrać. Pierwszy z nich nagrany jest bez stabilizacji obrazu - kliknij tutaj. Drugi został nagrany przy użyciu włączonej i zdefiniowanej stabilizacji - kliknij tutaj.

Podsumowanie tej części:

+ możliwość ustawienia krzywej gamma S-Log2
+ możliwość wybrania aż siedmiu profili obrazu
+ profesjonalny format zapisu XAVC S
+ bardzo dobre rozmieszczenie i dopasowanie przycisku nagrywania

- format zapisu XAVC S dostępny jedynie przy użyciu kart o pojemności 64GB

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)