Sony A7 II – pierwsze wrażenia

Sony A7 II – pierwsze wrażenia
Sony A7 II to kontynuacja serii pełnoklatkowych bezlusterkowców. Nowy model wprowadza kilka znaczących zmian względem poprzednika. Największe nowości to stabilizacja obrazu, odświeżona ergonomia oraz usprawniony autofokus.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)
Stabilizacja pełnoklatkowej matrycy stała się faktem. Sony A7 II został wyposażony w 5-osiową stabilizację, która zdaniem producenta osiąga wydajność 4,5 EV. Ponadto, aparat będzie w stanie „porozumieć się” z obiektywem posiadającym stabilizację, dzięki czemu będą ze sobą efektywnie współpracować. Nie mieliśmy jeszcze okazji przetestowania w naszym laboratorium możliwości stabilizacji, ale już teraz możemy powiedzieć, że w praktyce wypada ona bardzo dobrze. Podczas fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych byliśmy w stanie zrobić nieporuszone zdjęcia na długich czasach naświetlania – nawet 1/15 s.
Sony A7 II
Usprawnieniu uległ również autofokus. Wprawdzie system dalej posiada 117 pól detekcji fazy na matrycy oraz 25 pól detekcji kontrastu, ale zdaniem producenta jest szybszy o 30% od autofokusa zastosowanego w poprzednim modelu. Dodatkowo, zmianie uległ algorytm, który teraz przewiduje położenie obiektu. Trzeba podkreślić, że jak dotąd w czasie fotografowania nie zanotowaliśmy żadnych problemów z autofokusem. Przeostrzanie odbywało się szybko i sprawnie, nawet w pomieszczeniach gdzie nie było dużej ilości światła.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)
Na pochwały zasługuje również wizjer elektroniczny OLED Tru-Finder, dzięki któremu otrzymujemy wyraźny i szczegółowy obraz, który jest szybko odświeżany. W wizjerze możemy również wyświetlić wszystkie niezbędne informacje, przez co będziemy w stanie fotografować bez konieczności odrywania od niego oka.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)
Jedną z większych zalet nowego modelu A7 II jest jego wykonanie i ergonomia. Korpus został wyposażony w większy i lepiej wyprofilowany grip, dzięki czemu aparat bardzo dobrze leży w dłoni. Ponadto, spust migawki został umieszczony w bardziej intuicyjnym miejscu i teraz znajduje się na gripie. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie poprawia jakość fotografowania. Nie musimy – tak jak w poprzednim modelu – szukać przycisku, aby móc zrobić zdjęcie. Teraz wszystko jest na odpowiednim miejscu. Dodatkowo Sony A7 II został wyposażony w przednie pokrętło oraz cztery przyciski konfigurowalne, które możemy dostosować do własnych potrzeb.

Ponadto, korpus został częściowo stworzony z magnezu (góra, przód oraz rama), przez co aparat stanowi lekką i solidną konstrukcję. Wzmocnieniu uległ również bagnet, do którego teraz będziemy mogli bez problemu podłączać większe i cięższe obiektywy.

Wprowadzone zmiany sprawiają, że aparat stał się bardziej profesjonalną konstrukcją. Po kilku godzinach użytkowania nie musieliśmy nawet przyzwyczajać się do ergonomii, bo ta jest zupełnie intuicyjna. Niebawem zaprezentujemy pełny test modelu Sony A7 II.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)
Sony A7 II jest dostępny w ofercie przedsprzedażowej. Za samo body będziemy musieli zapłacić 7599zl. Aparat możemy kupić także w zestawie z obiektywem Sony FE 28-70mm f/3.5-5.6 OSS w cenie 8999 zł.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Michał „Massa” Mąsior: Czy kogokolwiek interesują Twoje zdjęcia?
12 Lut 2019
Świat profesjonalnej fotografii jest trudny. Mit wolnego zawodu przyciąga jednak wielu. Plan, by żyć i zarabiać na swojej pasji jest piękny, choć niełatwy do zrealizowania. Początkowo świetnie zapowiadające się „nowe życie” weryfikowane jest przez wiele czynników. Warto przeczytać, żeby nie wpaść w pułapkę.
17
S jak specjalista - Lumix S1 i S1R
30 Sty 2019
Wygląda na to, że liderom rynku bezlusterkowców wyrasta właśnie poważna konkurencja. Pełnoklatkowe modele S1 i S1R trafią do sprzedaży już w przyszłym miesiącu. Oto, co dziś o nich wiemy!
4
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
2
Przetestuj monitor BenQ - opinia Michała Ostrowskiego o BenQ SW240
19 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW240 przypadł do gustu Michałowi Ostrowskiemu.
0