Przetestuj monitor BenQ - opinia Bartosza Dmowskiego o modelu SW320

Przetestuj monitor BenQ - opinia Bartosza Dmowskiego o modelu SW320

W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW320 przypadł do gustu pierwszemu testującemu, Bartoszowi Dmowskiemu.

Podsumowanie

BenQ SW320 w mojej ocenie jest monitorem półprofesjonalnym. Doskonale nadaje się do zastosowań niskobudżetowych, gdzie oddanie precyzyjnych kolorów nie jest sprawą absolutnie kluczową. Zdjęcia reportażowe, ślubne, portrety, przyroda, krajobraz, architektura, filmy kręcone dronami to obszary w których świetnie się sprawdzi. 

Dla mnie czas spędzony z SW320 to sama radość. Praca na tym monitorze nie dość, że bardziej przyjemna, to okazała się znacznie szybsza. Moje zdjęcia i filmy nabrały nowej jakości, prezentowały się znacznie lepiej. Po zakończeniu testu i włączeniu starych monitorów wyczyściłem okulary i przez kilka minut sprawdzałem ustawienia komputera i wyświetlaczy, by ostatecznie przekonać się, że wszystko jest w porządku i obraz przez nie generowany naprawdę pozbawiony jest ogromnej ilości szczegółów do jakiej przyzwyczaił mnie BenQ. Dla mnie wymiana dwóch 24-calowych monitorów na SW320 to sprawa oczywista. Nie ma nad czym się zastanawiać. Jestem jednak zaawansowanym amatorem.

W przypadku profesjonalnej fotografii produktowej, przygotowania materiału do druku lub edycji zdjęć i filmów, do których powstania zaangażowano wysokie budżety wybrałbym jednak znacznie droższe produkty Eizo lub Neca.

Plusy i minusy:

+ Ogromny obszar roboczy o rozdzielczości 4K UHD

+ Szeroki zakres reprodukcji barw

+ Niskie odchylenie średniego błędu koloru dE=0,47 w testowanym egzemplarzu

+ Możliwość montażu na ścianie

+ Kaptur ochronny w zestawie

+ Stosunek jakości do ceny

- Nierównomierne podświetlenie matrycy w rogach ekranu

- Proporcje ekranu 16:9

- Brak złącza DVI

- Czytnik kart SD w umieszczony niewygodnym miejscu

- Brak czytnika kart CF

- Fioletowa dominanta na ekranie

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
2
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
5