BenQ PD2506Q - budżetowy monitor graficzny QHD do edycji wideo

Autor: Maciej Luśtyk

9 Listopad 2022
Artykuł na: 4-5 minut

BenQ prezentuje kolejny monitor z serii PD, tym razem skierowany do twórców grafiki i wideo. Choć obsługuje jedynie 8-bitową głębię koloru, może pochwalić się 100-procentowym pokryciem palet sRGB i Rec.709 oraz 95-procentowym kryciem gamutu DCI-P3, będąc ciekawą opcją na początek pracy komercyjnej.

Nowy BenQ PD2506Q łączy w sobie 25-calowy wyświetlacz, wysoką rozdzielczość (2560 x 1440 px), szereg funkcji ułatwiających pracę oraz możliwości, które bardzo dobrze wpisują się w zapotrzebowania osób stawiających pierwsze kroki na rynku komercyjnym.

Tylko 8-bitowa matryca, ale dobra specyfikacja do pracy z kolorem na rynku wideo

Model PD2506Q wyposażono w 8-bitową matrycę IPS LED w formacie 16:9, o jasności 350 nitów (450 nitów w trybie HDR), która może pochwalić się 100-procentowym pokryciem palet sRGB i Rec.709 oraz 95-procentowym pokryciem palety DCI-P3 oraz współczynnikiem równomierności reprodukcji barw Delta E≤3. Do tego oferuje zgodność ze standardem wyświetlania HDR10 i jest fabrycznie skalibrowany.

Nie oferując 10-bitowej głębi koloru, nowy monitor raczej nie zainteresuje profesjonalistów, nastawionych na krytyczną pracę z kolorem, ale dzięki szeregowi funkcji dodatkowych może okazać się bardzo praktycznym narzędziem dla mniej wymagających twórców i wszystkich innych, którzy nie przesiedli się jeszcze na 10-bitową rejestrację wideo.

Funkcje specjalne

Monitor oferuje m.in. specjalnie tryby wyświetlania, dostosowane do różnego rodzaju pracy (CAD/CAM, Standard M-book, ANIMACJA (Animation), CIEMNIA (Darkroom), Low Blue Light), funkcję Dual View, w ramach której ekran podzielony jest na dwa niezależne okna z osobnymi ustawieniami koloru, opcję szeregowego łączenia z innymi monitorami czy wsparcie dla technologii b (Keyboard Video Mouse), pozwalającej na sterowanie dwoma komputerami podłączonymi do jednego monitora za pomocą jednej myszy i klawiatury.

Ponadto BenQ PD2506Q oferuje funkcję ICCsync, pozwalającą na łątwą synchronizację profili koloru pomiędzy komputerem a monitorem, możliwość obrócenia do pionu, a do tego chroni nasze oczy dzięki wykorzystaniu technologii Low Blue Light i Flicker-Free. Oprócz tego, certyfikaty Pantone Validated i Pantone SkinTone Validated potwierdzają zdolność monitora BenQ PD506Q do prawidłowego wyświetlania pełnej gamy kolorów Pantone Matching System (PMS) włączając najnowszy wzornik 110 kolorów ludzkiej skóry.

Monitor wyposażono w gniazda: HDMI (v2.0), Display Port (V1.4), Display Port Out, USB 3.2 Hub, b (zasilanie do 65W) i złącze słuchawkowe. Oferuje też dwa wbudowane głośniki 2,5W.

Cena i dostępność

Monitor BenQ PD2506Q dostępny jest do kupienia w cenie 2150 zł. Produkt objęty jest 36-miesięczną gwarancją producenta.

Więcej informacji znajdziecie na stronie benq.eu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nowości Sandisk Professional - dysk G-Drive Project, stacja G-Raid Mirror i karty CFexpress Pro-Cinema
Nowości Sandisk Professional - dysk G-Drive Project, stacja G-Raid Mirror i karty CFexpress...
Western Digital zaprezentowało nowości z oferty SanDisk i SanDisk Professional - dwa dyski biurkowe dla wymagających oraz karta pamięci dedykowana profesjonalnym produkcjom wideo.
4
Newell RGB Cutie Pie - kompaktowa lampka LED z regulacją temperatury, barwy i efektami
Newell RGB Cutie Pie - kompaktowa lampka LED z regulacją temperatury, barwy i efektami
Nowa kompaktowa lampa LED Newell Cutie Pie to praktyczne oświetlenie, które wyróżnia się ciekawą budową i mnogością oferowanych funkcji.
1
Do końca września filtry Hoya 20% taniej
Do końca września filtry Hoya 20% taniej
Firma Next77, wyłączny, polski dystrybutor filtrów marki Hoya ogłasza ofertę specjalną Power September. Od dziś do końca miesiąca wszystkie filtry Hoya kupicie z 20-procentowym...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)