BenQ SW242Q - profesjonalna specyfikacja za 2000 zł

Autor: Maciej Luśtyk

24 Czerwiec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

BenQ wprowadza 24-calowy monitor graficzny, który spodoba się osobom szukających zaawansowanych rozwiązań w stosunkowo niskiej cenie. Ekran oferuje rozdzielczość 2K, blisko 100-procentowe krycie gamutów sRGB, Adobe RGB i DCI-P3 i dużą dokładność wyświetlania kolorów.

Monitory BenQ wydają się wyrastać jak grzyby po deszczu. Producent co roku prezentuje przynajmniej kilka nowych premier, które celują w różne grupy odbiorców. Najnowszy monitor BenQ SW242Q ma jednak szansę stać popularnym wyborem dla znacznie szerszego grona, ze względu na dużą uniwersalność i bardzo dobre zbalansowanie możliwości względem ceny. To w końcu następca cechującego się podobną charakterystyką i popularnego modelu SW240 z 2018 roku.

BenQ SW242Q - dużo lepszy ekran i większa funkcjonalność, ale ciągle niska cena

BenQ SW242Q zachowuje względnie kompaktowy rozmiar 24 cali, ale oferuje rozdzielczość 2K i ogólną zaawansowaną specyfikację ekranu - kontrast 1000:1, 10-bitowy kolor, oraz praktycznie pełne pokrycie najważniejszych mamutów (100% sRGB, 99% Adobe RGB i 98% DCI-P3) i możliwość wyświetlenia 16-bitowych tablic 3D-LUT.

Do tego wsparcie wyświetlania HDR (standard HDR10), maksymalna jasność 400 nitów, czas reakcji 5 ms oraz specjalna nowa powłoka antyodblaskową (panel drobno powlekany), imitująca teksturę papieru. W parze z funkcją Paper Color Sync pozwolić ma do na bardzo efektywny soft proofing przed wydrukiem.

Oprócz tego, ekran może pochwalić się dokładnym wyświetlaniem kolorów (współczynnik Delta E na poziomie ≤ 1,5 i gwarantuje równomierność podświetlenia dzięki „technologii jednolitości trzeciej generacji”. Co to dokładnie oznacza nie wiadomo, ale według przykładów na stronie internetowej producenta, ewentualne wyciemnienia brzegów nie powinny być widoczne gołym okiem.

Funkcją zwiększającą komfort pracy jest też możliwość błyskawicznego przełączenia się pomiędzy różnymi trybami koloru: Adobe RGB, Czarno-biały, DCI-P3, DICOM, Display P3, HDR, M-Book, Paper Color Sync, Rec.709, sRGB oraz kilkoma bankami ustawień użytkownika.

Panel może tez pochwalić się fabryczną kalibracją oraz certyfikatami Pantone Verified i Calman Verified, a w razie czego pozwala na prosta kalibrację sprzętową przy pomocy oprogramowania Pallet Master Ultimate. Mamy tez możliwość podłączenia do monitora kamer wykorzystujących złącze SDI (przez adapter na HDMI), czytnik kart SD oraz złącze USB-C z zasilaniem 90 W. Możemy więc stworzyć wygodny zestaw do pracy nawet z najbardziej wymagającymi Macbookami.

Ekran oferuje też funkcję pivot (obrócenie do pionu) i pozwala na pochylanie oraz obracane wokół osi w zakresie  +/- 30°.

Cena i dostępność

Przy tym wszystkim bardzo atrakcyjnie prezentuje się cena nowego modelu

BenQ SW242Q kupimy na polskim rynku w cenie 2239 zł, a monitor objęty jest 36-miesięczną gwarancją.

Więcej informacji znajdziecie na stronie benq.eu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
Już w sierpniu w ofercie Focus Nordic pojawią się adaptery do digitalizacji negatywów fińskiej marki Valoi. To urządzenia, które pozwolą na wygodniejszą i szybszą digitalizację od...
9
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox wprowadza nową serię lamp Litemons RGB, które łączą dużą moc z możliwością wykorzystania pełnego spektrum barw RGB, oferując jeszcze większą wszechstronność pracy na planie.
1
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
Lomography prezentuje najnowszy analogowy film kolorowy ze swojej oferty. Materiał LomoChrome Color ’92 Sun-kissed zapewniać ma ciepłą kolorystykę i vintage’owy charakter zdjęć.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)