Test lustrzanki Konica Minolta Dynax 7D

Konica Minolta jako ostatni z dużych producentów zaprezentował swoją pierwszą lustrzankę cyfrową. Warto było czekać - Konica Minolta Dynax 7D to znakomity, 6.1-megapikselowy aparat charakteryzujący się wyjątkowo udanym systemem obsługi i unikalnym systemem redukcji wstrząsów Anti-Shake. Zapraszamy do lektury naszego testu.
0
Tomasz Gutkowski
14 Grudzień 2004
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści
MENU I TRYBY ODTWARZANIA

Tak jak cały system obsługi aparatu zaprojektowany jest niemal perfekcyjnie, tak menu 7D może być wzorcem dla innych producentów. Do dyspozycji są 4 menu tematyczne: rejestracji, odtwarzania, set-up (ustawień aparatu) i Custom (ustawień własnych). W obrębie każdego z nich znajdziemy od 2 do 4 zakładek z poszczególnymi funkcjami. Najważniejsze jest to, że każda zakładka (sekcja) zajmuje dokładnie jedną stronę, a zatem nie musimy przewijać długiej listy w poszukiwaniu określonej funkcji - wszystko widzimy od razu. Menu Dynax 7D jest bardzo czytelne, proste i szybkie w nawigacji.

Menu rejestracji
Podzielone na 3 sekcje menu rejestracji zawiera podstawowe opcje i ustawienia aparatu. Nie jest ich bardzo dużo gdyż większość funkcji ma swoje przyciski i pokrętła na obudowie. Najczęściej będziemy sięgać do rozdzielczości / jakości, trybu lampy, trybu kolorów oraz korekty cyfrowej obrazu.Menu Custom (ustawienia użytkownika)
Przywykliśmy już do tego, że zaawansowane aparaty można ustawić "pod siebie". W tym celu stworzono menu 'Custom', które dotyczy w całości działania poszczególnych przycisków oraz sposobu uruchamiania poszczególnych funkcji. Najwięcej miejsca poświęcono systemowi pomiaru ostrości (pierwszeństwo migawki / ostrości; działanie przycisku AF / MF; iluminator AF itd.). Zachęcamy do zapoznania się z tym menu, bo może okazać się, że zamiast zmieniać swoje przyzwyczajenia z poprzedniego aparatu, możemy po prostu zmienić jedną z opcji Custom.


Menu Set-up (ustawienia aparatu)
Standardowo menu ustawień aparatu dotyczy takich kwestii jak jasność monitora, język menu, data czy protokół transferu danych. Warto zwrócić uwagę na funkcję tworzenia i organizowania nowych folderów - jeśli robimy dużo zdjęć, można zawczasu przygotować się do późniejszego przeglądania plików. W tym menu znajdziemy też funkcję czyszczenia CCD. Oczywiście nie jest to automatyczne oczyszczanie matrycy, a jedynie podniesienie lustra. Zalecamy ostrożne korzystanie z tej funkcji.


Menu odtwarzania
Dwuzakładkowe menu odtwarzania także nie odbiega od standardu. Przeglądanie zdjęć i folderów, kierowanie plików do druku (DPOF, drukowanie indeksu itd), odtwarzanie pokazu slajdów, kasowanie danych z karty...


Tryby odtwarzania
Jeśli korzystamy z odtwarzania natychmiastowego (bezpośrednio po zarejestrowaniu zdjęcia) możemy wybrać jeden z trybów wyświetlania: sam obraz, obraz + podstawowa informacja (data, rozdzielczość / jakość), obraz z histogramem i podstawową informacją o parametrach zdjęcia (rozdzielczość, jakość, korekta, przysłona, czas, tryb ekspozycji, pomiar światła, balans bieli, czułość).Więcej opcji znajdziemy w normalnym trybie odtwarzania, uruchamianym dedykowanym przyciskiem na tyle obudowy. Zdjęcie można powiększyć, aby sprawdzić ostrość (do 2.4x dla małych plików i do 4.7x dla dużych), podejrzeć histogram by oszacować poprawność ekspozycji, wyświetlić obszar prześwietlony (migające pole) lub przejrzeć obrazy zbiorczo (indeks 4-, 9- lub 16-klatkowy).

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Najnowszy przedstawiciel podstawowej linii bezlusterkowców systemu Fuji X stara się zaakcentować swoje filmowe aspiracje, które dotąd nie były mocną stroną tej serii aparatów japońskiego...
7
0
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Czy druga generacja A9 to na pewno niewielka aktualizacja, czy może jednak znaczący krok do świata zawodowych fotoreporterów? Po sesji w ośrodku sportowym, mamy już...
11
4
Powiązane artykuły