CBL Lens - sposób na doskonały balans bieli

Jak istotny jest właściwy dobór równowagi bieli dobrze wiedzą profesjonaliści wykonujący zdjęcia, na których kolorystyka ma decydujące znaczenie dla ich jakości. Na przeciw potrzebom bardzo precyzyjnego ustawienia balansu bieli wyszła koreańska firma CBL Lens, która wyprodukowała przyrząd służący do równoważenia wszystkich kolorów, a nie tylko bieli. O tym, czy jest on skuteczny, a w szczególności czy jest skuteczniejszy od szarej karty, dowiedzieć się można z przeprowadzonego przez naszą redakcję testu.
5. Podsumowanie

Prawidłowe ustawienie balansu bieli stanowi kluczową rolę w fotografii. Doskonale wiedzą o tym profesjonaliści, którzy stosują różne metody, aby perfekcyjnie oddać barwy fotografowanych scen. Wprowadzanie na rynek nowych przyrządów mających za zadanie ułatwienie pracy fotografów jest bardzo ważne. W wypadku CBL Lens'a efekty jego działania okazały się dosyć subtelne w porównaniu z szarą kartą, ale niezwykle wyraźne w zestawieniu z automatyką. Wyższy kontrast (który dodatkowo powoduje, że ostrość zdjęcia wydaje się większa) i wierniejsze oddanie barw na zdjęciu źródłowym, to mniej czasu spędzonego przy późniejszej obróbce materiału na komputerze. Z pewnością docenią to fotografowie, którzy wykonują zlecenia polegające na zrobieniu dużej ilości zdjęć, na przykład w czasie ślubu. Jasne walory sukni ślubnej dużo zyskają dzięki temu, że pojawi się na nich trochę więcej szczegółów. Ta niewielka z pozoru ilość będzie wyraźnie zauważalna. Dodatkowym atutem jest fakt, że każde kilka sekund zaoszczędzonych przy obróbce jednego obrazu przekłada się nawet na godziny potrzebne do przygotowania wszystkich fotografii.

Niestety, nie ma róży bez kolców. Do zakupu zniechęca wysoka cena przyrządu. W ofercie znalazły się trzy wielkości w następujących cenach:
  • 110 mm - 799 zł
  • 85 mm - 699 zł
  • 60 mm - 549 zł
To sporo. Można się zatem zastanowić, czy lepiej nie zrezygnować z nieco lepszych rezultatów fotograficznych i zaopatrzyć się w sporo tańszą szarą kartę. Jako odpowiedź podajmy przykład obiektywów wysokiej klasy, które są kilkakrotnie droższe od prostszych konstrukcji, ale na zdjęciu efekt jest tylko trochę lepszy. Jednak nikt nie będzie negował sensu ich kupna. Komfort pracy takim obiektywem i ten "trochę lepszy obraz" warte są wydanych pieniędzy. Podobnie wygląda sprawa CBL Lensa, duży komfort pracy i subtelne, choć istotne różnice jakości obrazu powodują, że nie warto negować sensu kupna tego praktycznego przyrządu.

Wprawdzie w niektórych sytuacjach odpowiednie ustawienie wzornika bieli względem padającego światła ma decydujące znaczenie dla uzyskanych efektów, to nie powinno to nikogo zniechęcać do stosowania balansu bieli według wzorca. Każde nowe urządzenie lub nowe metody pracy wymagają dobrego poznania i wykonania wielu prób, zanim osiągnie się zadowalające rezultaty. Dotyczy to także korzystania z CBL Lensa lub szarej karty.

Z przeprowadzonego testu wynika jeszcze jeden ważny wniosek. Warto stosować balans bieli według wzorca. Jeśli ktoś nie jest jeszcze przekonany polecamy proste ćwiczenie. Proszę zaopatrzyć się w szarą kartę. Oczywiście nie musi to być do razu profesjonalna szara karta Kodaka lub innego producenta, która jest zbyt droga do przeprowadzania eksperymentów. Na początek wystarczy szary arkusz kartonu kupiony na przykład w sklepie dla plastyków. Tutaj należy się jeszcze jedno wyjaśnienie, musi on być jak najbardziej neutralny, czyli bez żadnej dominanty barwnej. Najlepiej oceniać to w świetle dziennym, więc przed dokonaniem zakupu warto podejść do okna lub nawet wyjść na zewnątrz, aby dokładnie ocenić barwę tektury. Do przeprowadzenia prób i ćwiczeń taki wzornik dla systemu równowagi bieli wystarczy. Ale później lepiej zaopatrzyć się w bardziej profesjonalny przyrząd, choćby dlatego, że tektura może płowieć na słońcu i zakłamywać pomiary. Czy zdecydować się na CBL Lens? Zdjęcia wykonane przy jego pomocy będą miały zdecydowanie najwyższą jakość. Profesjonalistom polecamy ten przyrząd (zwróci się po wykonaniu pierwszego zlecenia). Natomiast amatorom może wystarczyć dobra szara karta. Ale jeśli kogoś stać na większy wydatek, to nie będzie żałował pieniędzy wydanych na CBL Lens.
Komentarze
Polecane artykuły
Michał „Massa” Mąsior: Czy kogokolwiek interesują Twoje zdjęcia?
12 Lut 2019
Świat profesjonalnej fotografii jest trudny. Mit wolnego zawodu przyciąga jednak wielu. Plan, by żyć i zarabiać na swojej pasji jest piękny, choć niełatwy do zrealizowania. Początkowo świetnie zapowiadające się „nowe życie” weryfikowane jest przez wiele czynników. Warto przeczytać, żeby nie wpaść w pułapkę.
17
S jak specjalista - Lumix S1 i S1R
30 Sty 2019
Wygląda na to, że liderom rynku bezlusterkowców wyrasta właśnie poważna konkurencja. Pełnoklatkowe modele S1 i S1R trafią do sprzedaży już w przyszłym miesiącu. Oto, co dziś o nich wiemy!
4
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
2
Przetestuj monitor BenQ - opinia Michała Ostrowskiego o BenQ SW240
19 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW240 przypadł do gustu Michałowi Ostrowskiemu.
0