Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO - test obiektywu

Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO - test obiektywu ocena 88%

Nowy Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO to obiektyw, który ma być idealnym dopełnieniem systemu Mikro Cztery Trzecie. Ponadto ma zwrócić na siebie uwagę najbardziej wymagających zawodowców, którzy poszukują konstrukcji supertelefoto. Czy tak się stanie? Zobaczcie to w naszym teście!

Rozdzielczość

Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 20 lp/mm po standaryzacji matrycy Mikro Cztery Trzecie do pełnej klatki.

Producent zapewniał, że nowy M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO będzie dostarczał wyrównanej rozdzielczości zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru - niezależnie od wybranej przysłony. Naszym zdaniem nie tylko dotrzymał danego słowa, lecz także wykonał obiektyw, który charakteryzuje się wyjątkową jakością obrazu. Dysproporcje rozdzielczości pomiędzy poszczególnymi partiami planu fotograficznego są znikome. Oznacza to, że zdjęcia będą równie ostre - tak w samym centrum, jak i w rogach kadru.

Jak możemy zauważyć na poniższym wykresie funkcji MTF50, w momencie fotografowania w formacie RAW, najwyższą rozdzielczość uzyskamy na przysłonie f/8 - 27.14 lp/mm (centrum) i 25.94 lp/mm (brzeg). Od tego momentu wraz z przymykaniem przysłony rozdzielczość będzie spadać. W przedziale f/11-f/16 zacznie balansować na granicy przyzwoitości, zaś na najbardziej domkniętym otworze f/22 spadnie poniżej akceptowalnego poziomu - zarówno w centrum, jak i na brzegach wyniesie 15.70 lp/mm. Na szczęście z podobną sytuacją nie spotkamy się podczas fotografowania na najszerzej otwartej przysłonie f/4. W tym przypadku jakość obrazu będzie w pełni zadowalająca - 23.38 lp/mm w centru kadru i 21.04 lp/mm na jego brzegach. Takie wartości funkcji MTF50 oznaczają, że już od nominalnego otworu uzyskamy ostry obraz. Co więcej, najlepszą rozdzielczością będziemy mogli cieszyć się w zakresie f/4-f/8, czyli na najczęściej wykorzystywanych przysłonach w obiektywach tego typu.

wartości funkcji MTF50, plik RAW

 

Dla porównania zamieszczamy również wykresy funkcji MTF50 dla obrazów zapisanych w formacie JPEG. Algorytmy dobrze radzą sobie z wyostrzaniem obrazu, dzięki czemu wartości funkcji MTF50 ulegają znacznemu podwyższeniu. Ponadto, granica akceptowalności zostanie wyraźnie przekroczona dla każdej z przysłon – tak w centrum, jak i na brzegach kadru. Niemniej jednak charakterystyka wykresu pozostanie niezmieniona, co oznacza, że różnice w jakości obrazu pomiędzy poszczególnymi partiami planu fotograficznego będą minimalne.

wartości funkcji MTF50, plik JPEG

 

Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.

 

Rozdzielczość w praktyce

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
2
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0
Świat z lotu ptaka - przyglądamy się możliwościom drona Yuneec Mantis Q
5 Mar 2019
Filmowanie w 4K, fotografowanie w formacie RAW, wydajny system śledzenia, maksymalna szybkość 72 km/h i aż 33 minuty nieprzerwanego lotu. Zobaczcie czy Yuneec Mantis Q to mocny gracz w segmencie dronów.
2
Lumix S1 i S1R pod lupą!
27 Lut 2019
Pełnoklatkowe matryce, najlepszy wizjer OLED w historii, stabilizacja 6 EV i zaawansowany tryb filmowy 4K - to tylko kilka z długiej listy możliwości korpusów Lumix S. O wszystkich innych przeczytacie w poniższym tekście...
0