Fujifilm X-Pro2 - test aparatu [AKTUALIZACJA]

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
6.5
Funkcjonalność:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

80%

Następca cenionego X-Pro1, to aparat zbudowany niemal od początku. Wyposażony został w usprawnioną matrycę, lepszy procesor i układ AF. Z kolei nowy firmware w wersji 2.00 ma sprawić, że aparat będzie jeszcze szybszy i wydajniejszy. Tak więc, czy Fujifilm X-Pro2 to wreszcie idealny kompaktowy klasyk?

Autor: Michał Chrzanowski

2 Grudzień 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Fujifilm słynie ze stałego wzbogacania funkcji swoich aparatów za pomocą kolejnych firmware’ów. Aktualizacja oprogramowania X-Pro2 do wersji 2.00 ma wprowadzić szereg usprawnień - w tym te najważniejsze dotyczące układu AF oraz ogólnej szybkości i wydajności aparatu. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy nowy soft da także nowe życie modelowi X-Pro2.

Serce flagowca Fujifilm stanowi większa 24,3-milionowa matryca CMOS o rozmiarze APS-C, wykonana w technologii X-Trans III (bez filtra dolnoprzepustowego), wspomagana nowym procesorem obrazu. Taki tandem pozwoli nam na fotografowanie z prędkością 8 kl./s w zakresie czułości ISO 200-12 800, który rozszerzymy maksymalnie do ISO 100-51200. Jak zapewnia producent, w jednej serii będziemy w stanie zapisać nawet 36 plików RAW. Otrzymujemy też nową migawkę szczelinową o najkrótszym czasie otwarcia 1/8000 sekundy. Wreszcie zyskujemy też centralnie ważony pomiar ekspozycji oraz slot na dwie karty SD.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)


Nowy flagowiec to także poprawiony wizjer hybrydowy, który łączy w sobie zalety celownika optycznego i wizjera elektronicznego, znanego np. z modelu X100T. W podglądzie obrazu pomoże też 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1 620 000 punktów. Niestety, nie jest ani dotykowy ani odchylany. Natomiast dzięki aktualizacji oprogramowania do wersji 2.0 zyskujemy usprawniony system autofokusa, który ma być porównywalny z tym wykorzystanym w modelu X-T2.

Fujifilm X-Pro2 wkroczył na konkurencyjny rynek zaawansowanych bezlusterkowców projektowanych z myślą o wymagających użytkownikach. W systemie Fujifilm alternatywą może być stylizowany na analogowe lustrzanki, wspomniany X-T2. Niemniej jednak głównymi konkurentami będą nowy Olympus OM-D E-M1 Mark IIOlympus PEN-F oraz pełnoklatkowe konstrukcje Sony, w tym najbliższy mu cenowo A7 II.

Za aparat Fujifilm X-Pro2 na polskim rynku zapłacimy około 7800 zł. W zestawie - poza korpusem - znajdziemy:

  • akumulator
  • ładowarkę
  • przewód zasilający
  • pasek na ramię
  • przykrywkę korpusu
  • instrukcję obsługi

Linki:

Oficjalny news o aparacie: Fujifilm X-Pro2 - flagowy model powraca
Pierwsze wrażenia: Fujifilm X-Pro2 - pierwsze wrażenia
Pierwsze zdjęcia przykładowe: Fujifilm X-Pro2 - zdjęcia przykładowe

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Druga generacja vlogerskiego korpusu APS-C ma być wreszcie idealnym rozwiązaniem dla początkujących, ale ambitnych twórców internetowej rozrywki. Sony ZV-E10 II to jednak także prawie...
13
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa warstwowa matryca 45 Mp, wideo 8K 60p, dodatkowy procesor, który „patrzy na scenę” i oczywiście jeszcze więcej AI, które wspiera AF i wprowadza funkcje znane dotychczas tylko z zewnętrznych...
53
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pierwszy od ponad 20 lat zaawansowany analogowy kompakt otwiera nowy rozdział rynku fotografii analogowej. Czy jednak ma do zaoferowania coś więcej niż konstrukcje dostępne powszechnie...
54
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)