Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Dlaczego aparaty Fujifilm nie mają stabilizacji matrycy?

1

Autor: Maciej Luśtyk

9 Luty 2016
Artykuł na: 6-9 minut
Fujifilm to jeden z niewielu producentów aparatów bezlusterkowców, który nie oferuje systemu stabilizacji matrycy w swoich aparatach, nawet w topowych modelach. Ma na to jednak dobry powód.

Dobra stabilizacja obrazu znacznie rozszerza nasze możliwości podczas pracy w słabym świetle i pozwala na efektywne fotografowanie bez statywu nawet przy czasach naświetlania rzędu 1 sekundy. Prym wiodą tutaj doskonałe systemy firmy Olympus, ale również te oferowane przez Sony i Panasonica są niczego sobie. Mogłoby się więc wydawać, że stabilizacja matrycy jest standardem wśród aparatów bezlusterkowych. Wyjątkiem jest tu firma Fujifilm. Aparaty z serii X cieszą się ogólną bardzo dobrą opinią i w ciągu 5 lat istnienia systemu zyskały rzeszę zwolenników. Mimo to nawet najbardziej zaawansowane modele w ofercie nie posiadają wbudowanego systemu stabilizacji. Czy to kaprys producenta? Czy firma nie posiada odpowiedniej technologii?

Jak czytamy w wywiadzie z managerami Fujifilm, przeprowadzonym przez serwis Fujilove, prawdziwą przyczyną ma być troska o jakość obrazu (i pewne ograniczenia technologiczne wynikające z zastosowanego mocowania).

- Systemy stabilizacji matrycy mają swoje dobre i złe strony. Stabilizując obraz, system przesuwa sensor względem obiektywu i aby po przesunięciu na matrycę docierała wystarczająca ilość światła, średnica mocowania obiektywu musi być odpowiednio większa od przekątnej sensora. Mocowanie X zostało zaprojektowane pod matryce nie wykorzystujące stabilizacji, co oznacza, że w przypadku ruchów sensora jego rogi nie będą dobrze oświetlone i pojawi się winietowanie. Moglibyśmy korygować to elektronicznie, ale nie chcemy. Nie chcemy kompromisów w kwestii jakości obrazu. - mówi jeden z przedstawicieli firmy, Takashi Ueno.

Dlaczego więc producent nie uwzględnił stabilizacji podczas projektowania mocowania? Tym bardziej, że wprowadzenie nowego systemu to decyzja na dobrych kilkanaście lat, a czasem i więcej. Nagła zmiana mogłaby przecież zaważyć na reputacji producenta i zaufaniu użytkowników.

- Aby zastosować stabilizację, zarówno body aparatu jak i same obiektywy musiałyby być większe. Podczas opracowywania mocowania zdecydowaliśmy, że nasz system musi oferować jak najlepszy stosunek jakości obrazu do wielkości sprzętu. I raczej w przyszłości się to nie zmieni. - dodaje Ueno.

Wygląda więc na to, że stabilizacji matrycy w aparatch Fujifilm nie zobaczymy jeszcze długo, jeśli w ogóle. Na szczęście ta oferowana przez obiektywy producenta bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. A co do jakości obrazu oferowanej przez matryce X-Trans, wystarczy poczytać liczne, pozytywne komentarze fotografów, na które natkniemy się w sieci.

Pełen tekst cytowanego wywiadu znajdziecie na stronie fujilove.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
26
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)