Jest nadzieja na uratowanie filmu Fujifilm FP-100C

14 Mar 2016
Jest nadzieja na uratowanie filmu Fujifilm FP-100C

Dwa tygodnie temu dowiedzieliśmy się o planach zaprzestania produkcji wyjątkowego filmu natychmiastowego Fujifilm. Sprawa wydawała się przesądzona. Jest jednak nadzieja. Na spotkanie z przedstawicielami firmy wybrał się założyciel Impossible Project, Florian Kaps.

Niedawna decyzja japońskiego producenta odnośnie zakończenia produkcji filmu Fujifilm FP-100C jest dużym ciosem dla wielu entuzjastów fotografii natychmiastowej. Jest to bowiem ostatni film typu peel-apart, gdzie wydruk pozytywowy uzyskujemy po oderwaniu go od negatywowej części filmu, którą w prosty sposób można oczyścić z chemikaliów, uzyskując w ten sposób negatyw doskonale nadający się do skanowania i archiwizacji. Sam film charakteryzuje się też lepszą gradacją niż pozostałe materiały natychmiastowe na rynku.

Florian Kaps, fot. savepackfilm.net

Raptem dzień po ogłoszeniu tej wiadomości przez Fujifilm, internauci podjęli próbę uratowania filmu, tworząc adresowaną do zarządu firmy petycję, dostępną na stronie change.org. W ciągu dwóch tygodni zebrano ponad 15 tys. podpisów, jednak szanse na zabezpieczenie produkcji FP-100C wydawały się nikłe. Na duchu nie podnosiły też wypowiedzi obecnego prezesa Impossible Project, Oskara Smolokowskiego, które opublikował na swoim Twitterze.

Do gry o ratunek dla natychmiastowego materiału Fujifilm włączył się jednak Florian Kaps, jeden z twórców Impossible Project i Supersense. Powstała też dedykowana filmowi strona internetowa, dokumentująca starania aktywistów. W piątek, 11 marca, Kaps wyruszył w podróż do Tokyo. Spotkanie z przedstawicielami Fujifilm zaplanowane jest na 17 marca. Mają na nim zostać omówione wszystkie możliwe sposoby uratowania produkcji filmu.

fot. Jessica Elenstar, savepackfilm.net

Czy wyjazd Kapsa przy niesie jakiekolwiek efekty? - Jeśli istnieje jakaś osoba, która byłaby w stanie zebrać wystarczające wsparcie społeczności i uratować ten format, to tylko on. - o przedsięwzięciu Kapsa wypowiada się Smolokowski. Trzymamy kciuki. Raz już przecież udowodniono, że niemożliwe, to tylko słowo.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem savepackfilm.net.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8