Jest nadzieja na uratowanie filmu Fujifilm FP-100C

0
14 Marzec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Dwa tygodnie temu dowiedzieliśmy się o planach zaprzestania produkcji wyjątkowego filmu natychmiastowego Fujifilm. Sprawa wydawała się przesądzona. Jest jednak nadzieja. Na spotkanie z przedstawicielami firmy wybrał się założyciel Impossible Project, Florian Kaps.

Niedawna decyzja japońskiego producenta odnośnie zakończenia produkcji filmu Fujifilm FP-100C jest dużym ciosem dla wielu entuzjastów fotografii natychmiastowej. Jest to bowiem ostatni film typu peel-apart, gdzie wydruk pozytywowy uzyskujemy po oderwaniu go od negatywowej części filmu, którą w prosty sposób można oczyścić z chemikaliów, uzyskując w ten sposób negatyw doskonale nadający się do skanowania i archiwizacji. Sam film charakteryzuje się też lepszą gradacją niż pozostałe materiały natychmiastowe na rynku.

Florian Kaps, fot. savepackfilm.net

Raptem dzień po ogłoszeniu tej wiadomości przez Fujifilm, internauci podjęli próbę uratowania filmu, tworząc adresowaną do zarządu firmy petycję, dostępną na stronie change.org. W ciągu dwóch tygodni zebrano ponad 15 tys. podpisów, jednak szanse na zabezpieczenie produkcji FP-100C wydawały się nikłe. Na duchu nie podnosiły też wypowiedzi obecnego prezesa Impossible Project, Oskara Smolokowskiego, które opublikował na swoim Twitterze.

Do gry o ratunek dla natychmiastowego materiału Fujifilm włączył się jednak Florian Kaps, jeden z twórców Impossible Project i Supersense. Powstała też dedykowana filmowi strona internetowa, dokumentująca starania aktywistów. W piątek, 11 marca, Kaps wyruszył w podróż do Tokyo. Spotkanie z przedstawicielami Fujifilm zaplanowane jest na 17 marca. Mają na nim zostać omówione wszystkie możliwe sposoby uratowania produkcji filmu.

fot. Jessica Elenstar, savepackfilm.net

Czy wyjazd Kapsa przy niesie jakiekolwiek efekty? - Jeśli istnieje jakaś osoba, która byłaby w stanie zebrać wystarczające wsparcie społeczności i uratować ten format, to tylko on. - o przedsięwzięciu Kapsa wypowiada się Smolokowski. Trzymamy kciuki. Raz już przecież udowodniono, że niemożliwe, to tylko słowo.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem savepackfilm.net.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)