Fujifilm wycofuje ostatni profesjonalny film natychmiastowy

Fujifilm wycofuje ostatni profesjonalny film natychmiastowy
Instaksy to jeden z największych sukcesów firmy, jednak nie wszystko co związanie z fotografią natychmiastową cieszy się równą popularnością. Wiosną tego roku Fujifilm zakończy dostawy filmu FP-100c.
Dzięki aparatom i filmom Fujifilm fotografia natychmiastowa otrzymała drugie życie, a nazwa Instax dla większości osób przywołuje te same skojarzenia co niegdyś Polaroid. Natychmiastowa seria japońskiego producenta bije rekordy sprzedaży i jest jednym z największych sukcesów firmy. Niestety popularność skierowanych do masowego odbiorcy instaksów nie przekłada się na sytuację innych standardów filmów.

GS-1 Polaroid back/Fuji FP-100c


Fujifilm właśnie zapowiedziało zakończenie produkcji filmu FP-100c, starszego typu, gdzie pozytywowy wydruk uzyskiwało się po oderwaniu go od negatywowej części filmu. Film o rozmiarach 85 x 108 mm był także ostatnim, po wycofanym dwa i pół roku temu monochromatycznym materiale FP-3000b, filmem natychmiastowym z serii Professional, który odznaczać miał się wysoką gradacją, drobnym ziarnem i być idealnym wyborem do zdjęć testowych i na potrzeby dokumentów.

Zakończenie dostaw planowane jest na wiosnę tego roku. Swoją decyzję Fujifilm tłumaczy spadającym z roku na rok popytem na filmy tego typu. Z racji niewielkiej popularności produkt pozostanie jeszcze zapewne przez pewien czas w sprzedaży. W Polsce film FP-100c możemy kupić w większości najbardziej znanych sklepów z akcesoriami fotograficznymi.

Więcej informacji znajdziecie w oficjalnej nocie prasowej producenta.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0