Fujifilm wycofuje ostatni profesjonalny film natychmiastowy

Fujifilm wycofuje ostatni profesjonalny film natychmiastowy
Instaksy to jeden z największych sukcesów firmy, jednak nie wszystko co związanie z fotografią natychmiastową cieszy się równą popularnością. Wiosną tego roku Fujifilm zakończy dostawy filmu FP-100c.
Dzięki aparatom i filmom Fujifilm fotografia natychmiastowa otrzymała drugie życie, a nazwa Instax dla większości osób przywołuje te same skojarzenia co niegdyś Polaroid. Natychmiastowa seria japońskiego producenta bije rekordy sprzedaży i jest jednym z największych sukcesów firmy. Niestety popularność skierowanych do masowego odbiorcy instaksów nie przekłada się na sytuację innych standardów filmów.

GS-1 Polaroid back/Fuji FP-100c


Fujifilm właśnie zapowiedziało zakończenie produkcji filmu FP-100c, starszego typu, gdzie pozytywowy wydruk uzyskiwało się po oderwaniu go od negatywowej części filmu. Film o rozmiarach 85 x 108 mm był także ostatnim, po wycofanym dwa i pół roku temu monochromatycznym materiale FP-3000b, filmem natychmiastowym z serii Professional, który odznaczać miał się wysoką gradacją, drobnym ziarnem i być idealnym wyborem do zdjęć testowych i na potrzeby dokumentów.

Zakończenie dostaw planowane jest na wiosnę tego roku. Swoją decyzję Fujifilm tłumaczy spadającym z roku na rok popytem na filmy tego typu. Z racji niewielkiej popularności produkt pozostanie jeszcze zapewne przez pewien czas w sprzedaży. W Polsce film FP-100c możemy kupić w większości najbardziej znanych sklepów z akcesoriami fotograficznymi.

Więcej informacji znajdziecie w oficjalnej nocie prasowej producenta.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0