Fujifilm wycofuje ostatni profesjonalny film natychmiastowy

Fujifilm wycofuje ostatni profesjonalny film natychmiastowy
Instaksy to jeden z największych sukcesów firmy, jednak nie wszystko co związanie z fotografią natychmiastową cieszy się równą popularnością. Wiosną tego roku Fujifilm zakończy dostawy filmu FP-100c.
Dzięki aparatom i filmom Fujifilm fotografia natychmiastowa otrzymała drugie życie, a nazwa Instax dla większości osób przywołuje te same skojarzenia co niegdyś Polaroid. Natychmiastowa seria japońskiego producenta bije rekordy sprzedaży i jest jednym z największych sukcesów firmy. Niestety popularność skierowanych do masowego odbiorcy instaksów nie przekłada się na sytuację innych standardów filmów.

GS-1 Polaroid back/Fuji FP-100c


Fujifilm właśnie zapowiedziało zakończenie produkcji filmu FP-100c, starszego typu, gdzie pozytywowy wydruk uzyskiwało się po oderwaniu go od negatywowej części filmu. Film o rozmiarach 85 x 108 mm był także ostatnim, po wycofanym dwa i pół roku temu monochromatycznym materiale FP-3000b, filmem natychmiastowym z serii Professional, który odznaczać miał się wysoką gradacją, drobnym ziarnem i być idealnym wyborem do zdjęć testowych i na potrzeby dokumentów.

Zakończenie dostaw planowane jest na wiosnę tego roku. Swoją decyzję Fujifilm tłumaczy spadającym z roku na rok popytem na filmy tego typu. Z racji niewielkiej popularności produkt pozostanie jeszcze zapewne przez pewien czas w sprzedaży. W Polsce film FP-100c możemy kupić w większości najbardziej znanych sklepów z akcesoriami fotograficznymi.

Więcej informacji znajdziecie w oficjalnej nocie prasowej producenta.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
2
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1