Czy z rynku już niedługo zniknie film Fujifilm Neopan Acros 100? Wiele na to wskazuje

1
Maciej Luśtyk
3 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Miłośnicy fotografii analogowej nie mają łatwego życia. Z jednej strony na rynku pojawia się coraz więcej nowych filmów, z drugiej znikają z niego materiały, które od lat cieszyły się wśród fotografów dużą popularnością. Już niebawem uśmiercony zostać ma film Fujifilm Acros.

Fotografia analogowa podobno przeżywa renesans. Niemal co chwila słyszymy o premierach nowych filmów czy rozwiązań, które mają ułatwić pracę z tradycyjnym medium. Niektóre materiały zostają także przywrócone na rynek (np. Kodak Ektachrome i Kodak T-Max P3200), co zawsze odbija się szerokim echem w środowisku fotografów. Mimo to niektórzy giganci branży zdają się nie widzieć w niej przyszłości, czego przykładem jest chociażby polityka Fujifilm.

Firma od kilku lat sukcesywnie wycofuje z produkcji kolejne filmy, a jak donosi serwis casualphotophile.com już niedługo pod gilotynę trafić ma cieszący się dużą popularnością monochromatyczny materiał Fujifilm Neopan Acros 100, który ceniony jest za bardzo drobne ziarno, świetną rozdzielczość, dużą rozpiętość tonalną i kontrastowość. Doskonale też sprawdza się w fotografii nocnej.

Fujifilm Neopan Acros 100 w wersjach 135 i 120

Jak na razie są to tylko plotki bazujące na rzekomej informacji, którą producent miał przesłać do dystrybutorów w Japonii, jak jednak twierdzi autor bloga donos pochodzi z wiarygodnego źródła.Boli to tym bardziej, że decyzja ta to mocny cios w fotografię czarno-białą, która dla wielu jest najmocniejszym argumentem i swojego rodzaju uzasadnieniem korzystania z analogowego medium w świecie zdominowanym przez fotografię cyfrową. Zwłaszcza, że na rynku trudno o inny materiał o podobnej charakterystyce.

Koniec produkcji już w październiku

Według informacji, produkcja filmu ma zostać przerwana w październiku 2018 roku. Dotyczy to zarówno średnioformatowego formatu 120, jak i małoobrazkowego 135. Film będzie więc jeszcze prawdopodobnie dostępny w sprzedaży przez większą część 2019 roku. Jeśli jednak zależy Wam na nabyciu go w rozsądnych cenach, warto zrobić zapas już teraz.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem casualphotophile.com.

(Grafika okładkowa na podstawie zdjęcia Kornelije Sajler / Creative Commons)

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Po raz kolejny do prestiżowej branżowej nagrody w kategorii Sztuk Wizualnych nominowany jest fotograf. W tym roku o laur powalczy Weronika Gęsicka.
20
3
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Dziś układy wytrenowane w oparciu o sieci neuronowe są podstawą większości nowych technologii. Dlaczego więc tak powolnie wkraczają one na rynek aparatów...
13
6
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
41
0
Powiązane artykuły