Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

To już oficjalne - Fujifilm Neopan Acros 100 na dobre znika z rynku

0

Autor: Michał Chrzanowski

9 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Firma Fujifilm oficjalnie potwierdziła, że dni Neopan Acros 100 zostały policzone. Koniec produkcji filmu ma nastąpić w październiku tego roku.

W ubiegłym tygodniu serwis casualphotophile.com podał informację, że Fujifilm zamierza uśmiercić cieszący się dużą popularnością monochromatyczny materiał Neopan Acros 100. Niestety te doniesienia zostały potwierdzone przez samego producenta, który oficjalnie przyznał, że w październiku tego roku ma zostać przerwana produkcja filmu Neopan Acros 100.

Ta decyzja to mocny cios w fotografię czarno-białą, która dla wielu jest najmocniejszym argumentem i swojego rodzaju uzasadnieniem korzystania z analogowego medium w świecie zdominowanym przez fotografię cyfrową. Zwłaszcza, że na rynku trudno o inny materiał o podobnej charakterystyce. Neopan Acros 100 przez wielu jest ceniony za bardzo drobne ziarno, świetną rozdzielczość, dużą rozpiętość tonalną i kontrastowość. Doskonale też sprawdza się w fotografii nocnej.

Koniec pewnej ery

Fujifilm twierdzi, że ciężko pracowało, aby zbilansować koszty związane z wytwarzaniem tego materiału światłoczułego, robiąc rzeczy takie jak poprawa wydajności produkcji i wprowadzając różne oszczędności. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia była to istna równia pochyła. W efekcie produkcja i sprzedaż zostaną w niedługim czasie zakończone.

Jednak powolny schyłek filmu Neopan Acros 100 mogliśmy obserwować już od jakiegoś czasu. W przyszłym miesiącu zostanie wstrzymane wytwarzanie tego filmu w formacie 4×5 i 8×10. Natomiast w październiku tego roku do historii przejdzie zarówno jego średnioformatowy format 120, jak i 35 mm.

Film Neopan Acros 100 będzie jeszcze prawdopodobnie w sprzedaży przez jakiś czas, jednak jego dostępność może być już mocno ograniczona. Jeśli więc zależy Wam na nabyciu go w rozsądnych cenach, warto zrobić zapas już teraz.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Na polskim rynku agencyjno-produkcyjnym dochodzi do ciekawej fuzji. Od teraz LAF AM i Masik Production bedą działać pod wspólnym szyldem Visual Crafters, który ma być...
2
0
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
33
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)