To już oficjalne - Fujifilm Neopan Acros 100 na dobre znika z rynku

0
Michał Chrzanowski
9 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Firma Fujifilm oficjalnie potwierdziła, że dni Neopan Acros 100 zostały policzone. Koniec produkcji filmu ma nastąpić w październiku tego roku.

W ubiegłym tygodniu serwis casualphotophile.com podał informację, że Fujifilm zamierza uśmiercić cieszący się dużą popularnością monochromatyczny materiał Neopan Acros 100. Niestety te doniesienia zostały potwierdzone przez samego producenta, który oficjalnie przyznał, że w październiku tego roku ma zostać przerwana produkcja filmu Neopan Acros 100.

Ta decyzja to mocny cios w fotografię czarno-białą, która dla wielu jest najmocniejszym argumentem i swojego rodzaju uzasadnieniem korzystania z analogowego medium w świecie zdominowanym przez fotografię cyfrową. Zwłaszcza, że na rynku trudno o inny materiał o podobnej charakterystyce. Neopan Acros 100 przez wielu jest ceniony za bardzo drobne ziarno, świetną rozdzielczość, dużą rozpiętość tonalną i kontrastowość. Doskonale też sprawdza się w fotografii nocnej.

Koniec pewnej ery

Fujifilm twierdzi, że ciężko pracowało, aby zbilansować koszty związane z wytwarzaniem tego materiału światłoczułego, robiąc rzeczy takie jak poprawa wydajności produkcji i wprowadzając różne oszczędności. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia była to istna równia pochyła. W efekcie produkcja i sprzedaż zostaną w niedługim czasie zakończone.

Jednak powolny schyłek filmu Neopan Acros 100 mogliśmy obserwować już od jakiegoś czasu. W przyszłym miesiącu zostanie wstrzymane wytwarzanie tego filmu w formacie 4×5 i 8×10. Natomiast w październiku tego roku do historii przejdzie zarówno jego średnioformatowy format 120, jak i 35 mm.

Film Neopan Acros 100 będzie jeszcze prawdopodobnie w sprzedaży przez jakiś czas, jednak jego dostępność może być już mocno ograniczona. Jeśli więc zależy Wam na nabyciu go w rozsądnych cenach, warto zrobić zapas już teraz.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)