To już oficjalne - Fujifilm Neopan Acros 100 na dobre znika z rynku

0
Michał Chrzanowski
9 Kwiecień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Firma Fujifilm oficjalnie potwierdziła, że dni Neopan Acros 100 zostały policzone. Koniec produkcji filmu ma nastąpić w październiku tego roku.

W ubiegłym tygodniu serwis casualphotophile.com podał informację, że Fujifilm zamierza uśmiercić cieszący się dużą popularnością monochromatyczny materiał Neopan Acros 100. Niestety te doniesienia zostały potwierdzone przez samego producenta, który oficjalnie przyznał, że w październiku tego roku ma zostać przerwana produkcja filmu Neopan Acros 100.

Ta decyzja to mocny cios w fotografię czarno-białą, która dla wielu jest najmocniejszym argumentem i swojego rodzaju uzasadnieniem korzystania z analogowego medium w świecie zdominowanym przez fotografię cyfrową. Zwłaszcza, że na rynku trudno o inny materiał o podobnej charakterystyce. Neopan Acros 100 przez wielu jest ceniony za bardzo drobne ziarno, świetną rozdzielczość, dużą rozpiętość tonalną i kontrastowość. Doskonale też sprawdza się w fotografii nocnej.

Koniec pewnej ery

Fujifilm twierdzi, że ciężko pracowało, aby zbilansować koszty związane z wytwarzaniem tego materiału światłoczułego, robiąc rzeczy takie jak poprawa wydajności produkcji i wprowadzając różne oszczędności. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia była to istna równia pochyła. W efekcie produkcja i sprzedaż zostaną w niedługim czasie zakończone.

Jednak powolny schyłek filmu Neopan Acros 100 mogliśmy obserwować już od jakiegoś czasu. W przyszłym miesiącu zostanie wstrzymane wytwarzanie tego filmu w formacie 4×5 i 8×10. Natomiast w październiku tego roku do historii przejdzie zarówno jego średnioformatowy format 120, jak i 35 mm.

Film Neopan Acros 100 będzie jeszcze prawdopodobnie w sprzedaży przez jakiś czas, jednak jego dostępność może być już mocno ograniczona. Jeśli więc zależy Wam na nabyciu go w rozsądnych cenach, warto zrobić zapas już teraz.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
18
0
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Jeśli myśleliście, że rynek fotograficzny dotknął już dna i w końcu przyjdzie czas na poprawę, mamy złą wiadomość. 2019 to kolejny rok z rzędu, w którym branża notuje...
22
27
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Nowe kierownictwo, nowe standardy produkcji, nowe podejście do marketingu i biznesu oraz zapowiedź odświeżonych obiektywów i zupełnie nowej linii szkieł - Meyer Optik...
12
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)