Fujifilm wycofuje ze sprzedaży kolejne filmy

Fujifilm wycofuje ze sprzedaży kolejne filmy

Życie osób fotografujących analogami nie należy do łatwych. Średnio kilka razy do roku słyszymy o wycofywaniu z produkcji różnych materiałów światłoczułych. Teraz, kolejne filmy ze swojej oferty wycofuje Fujifilm.

Fujifilm z pewnością nie cieszy się ostatnio popularnością wśród osób zainteresowanych fotografią analogową. Wszyscy dobrze pamiętamy jeszcze sprawę z wiosny tego roku, gdy firma postanowiła zaprzestać produkcji ostatniego materiału natychmiastowego typu peel-apart na rynku - FP-100c. Mimo petycji i usilnych starań o uratowanie filmu, przedstawiciele Fujifilm pozostali nieugięci. W ostatni weekend z Japonii napłynęły kolejne smutne wieści.

Jak informuje serwis Japan Camera Hunter, w grudniu ze sprzedaży zostaną wycofane opakowania zbiorcze filmów Fujicolor Superia Premium 400, Superia X-Tra 400, Superia Venus 800 i Natura 1600. Sytuacja nie jest dramatyczna bowiem wszystkie te materiały będą nadal dostępne pojedynczo, choć zapewne w wyższej cenie, co zapewne nieuchronnie przełoży się na ich popularność, a w perspektywie kilku lat - wycofaniem z produkcji.

Niestety dużo gorzej sytuacja rysuje się dla fotografów korzystających z aparatów wielkoformatowych. Już w sierpniu firma zaprzestanie produkcji filmu Fujicolor PRO 160 NS w rozmiarze 8 x 10 cala. We wrześniu zniknie także wersja w rozmiarze 4 x 5 cala.

Czy można coś poradzić? Chyba musimy przyzwyczaić się, że nawet mimo pozornego renesansu fotografii analogowej, jaki możemy obserwować w ostatnich latach, z rynku coraz szybciej będą znikać kolejne filmy. Bo choć magię analoga docenia coraz więcej osób, sprzedaż filmów nie rośnie, a dla producentów to tylko przecież tylko kolejny biznes przynoszący straty.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm.co.jp.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13