Fujifilm wycofuje ze sprzedaży kolejne filmy

Fujifilm wycofuje ze sprzedaży kolejne filmy

Życie osób fotografujących analogami nie należy do łatwych. Średnio kilka razy do roku słyszymy o wycofywaniu z produkcji różnych materiałów światłoczułych. Teraz, kolejne filmy ze swojej oferty wycofuje Fujifilm.

Fujifilm z pewnością nie cieszy się ostatnio popularnością wśród osób zainteresowanych fotografią analogową. Wszyscy dobrze pamiętamy jeszcze sprawę z wiosny tego roku, gdy firma postanowiła zaprzestać produkcji ostatniego materiału natychmiastowego typu peel-apart na rynku - FP-100c. Mimo petycji i usilnych starań o uratowanie filmu, przedstawiciele Fujifilm pozostali nieugięci. W ostatni weekend z Japonii napłynęły kolejne smutne wieści.

Jak informuje serwis Japan Camera Hunter, w grudniu ze sprzedaży zostaną wycofane opakowania zbiorcze filmów Fujicolor Superia Premium 400, Superia X-Tra 400, Superia Venus 800 i Natura 1600. Sytuacja nie jest dramatyczna bowiem wszystkie te materiały będą nadal dostępne pojedynczo, choć zapewne w wyższej cenie, co zapewne nieuchronnie przełoży się na ich popularność, a w perspektywie kilku lat - wycofaniem z produkcji.

Niestety dużo gorzej sytuacja rysuje się dla fotografów korzystających z aparatów wielkoformatowych. Już w sierpniu firma zaprzestanie produkcji filmu Fujicolor PRO 160 NS w rozmiarze 8 x 10 cala. We wrześniu zniknie także wersja w rozmiarze 4 x 5 cala.

Czy można coś poradzić? Chyba musimy przyzwyczaić się, że nawet mimo pozornego renesansu fotografii analogowej, jaki możemy obserwować w ostatnich latach, z rynku coraz szybciej będą znikać kolejne filmy. Bo choć magię analoga docenia coraz więcej osób, sprzedaż filmów nie rośnie, a dla producentów to tylko przecież tylko kolejny biznes przynoszący straty.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm.co.jp.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0