Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fujifilm wycofuje ze sprzedaży kolejne filmy

0

Autor: Maciej Luśtyk

1 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Życie osób fotografujących analogami nie należy do łatwych. Średnio kilka razy do roku słyszymy o wycofywaniu z produkcji różnych materiałów światłoczułych. Teraz, kolejne filmy ze swojej oferty wycofuje Fujifilm.

Fujifilm z pewnością nie cieszy się ostatnio popularnością wśród osób zainteresowanych fotografią analogową. Wszyscy dobrze pamiętamy jeszcze sprawę z wiosny tego roku, gdy firma postanowiła zaprzestać produkcji ostatniego materiału natychmiastowego typu peel-apart na rynku - FP-100c. Mimo petycji i usilnych starań o uratowanie filmu, przedstawiciele Fujifilm pozostali nieugięci. W ostatni weekend z Japonii napłynęły kolejne smutne wieści.

Jak informuje serwis Japan Camera Hunter, w grudniu ze sprzedaży zostaną wycofane opakowania zbiorcze filmów Fujicolor Superia Premium 400, Superia X-Tra 400, Superia Venus 800 i Natura 1600. Sytuacja nie jest dramatyczna bowiem wszystkie te materiały będą nadal dostępne pojedynczo, choć zapewne w wyższej cenie, co zapewne nieuchronnie przełoży się na ich popularność, a w perspektywie kilku lat - wycofaniem z produkcji.

Niestety dużo gorzej sytuacja rysuje się dla fotografów korzystających z aparatów wielkoformatowych. Już w sierpniu firma zaprzestanie produkcji filmu Fujicolor PRO 160 NS w rozmiarze 8 x 10 cala. We wrześniu zniknie także wersja w rozmiarze 4 x 5 cala.

Czy można coś poradzić? Chyba musimy przyzwyczaić się, że nawet mimo pozornego renesansu fotografii analogowej, jaki możemy obserwować w ostatnich latach, z rynku coraz szybciej będą znikać kolejne filmy. Bo choć magię analoga docenia coraz więcej osób, sprzedaż filmów nie rośnie, a dla producentów to tylko przecież tylko kolejny biznes przynoszący straty.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm.co.jp.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
W związku z wprowadzeniem w Japonii obostrzeń związanych z pandemią, duża zmiana strategii i planów może czekać producentów sprzętu foto i wideo. Opóźnienia w dostawach również mogą wystąpić.
2
0
Produkty SmallRig w ofercie Focus Nordic Poland
Produkty SmallRig w ofercie Focus Nordic Poland
Klatki, uchwyty i oparcia naramienne dla operatorów i fotografów marki SmallRig trafiły do oferty jednego z największych dystrybutorów sprzętu foto i wideo, firmy Focus Nordic Poland
0
0
Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej
Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej
Canon często wskazywany jest jako ten, który pod względem technologii sensorów ciągle pozostaje w tyle za konkurencją. Wygląda jednak na to, że producent nie próżnuje...
1
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)