Fujifilm wycofuje ze sprzedaży kolejne filmy

Fujifilm wycofuje ze sprzedaży kolejne filmy

Życie osób fotografujących analogami nie należy do łatwych. Średnio kilka razy do roku słyszymy o wycofywaniu z produkcji różnych materiałów światłoczułych. Teraz, kolejne filmy ze swojej oferty wycofuje Fujifilm.

Fujifilm z pewnością nie cieszy się ostatnio popularnością wśród osób zainteresowanych fotografią analogową. Wszyscy dobrze pamiętamy jeszcze sprawę z wiosny tego roku, gdy firma postanowiła zaprzestać produkcji ostatniego materiału natychmiastowego typu peel-apart na rynku - FP-100c. Mimo petycji i usilnych starań o uratowanie filmu, przedstawiciele Fujifilm pozostali nieugięci. W ostatni weekend z Japonii napłynęły kolejne smutne wieści.

Jak informuje serwis Japan Camera Hunter, w grudniu ze sprzedaży zostaną wycofane opakowania zbiorcze filmów Fujicolor Superia Premium 400, Superia X-Tra 400, Superia Venus 800 i Natura 1600. Sytuacja nie jest dramatyczna bowiem wszystkie te materiały będą nadal dostępne pojedynczo, choć zapewne w wyższej cenie, co zapewne nieuchronnie przełoży się na ich popularność, a w perspektywie kilku lat - wycofaniem z produkcji.

Niestety dużo gorzej sytuacja rysuje się dla fotografów korzystających z aparatów wielkoformatowych. Już w sierpniu firma zaprzestanie produkcji filmu Fujicolor PRO 160 NS w rozmiarze 8 x 10 cala. We wrześniu zniknie także wersja w rozmiarze 4 x 5 cala.

Czy można coś poradzić? Chyba musimy przyzwyczaić się, że nawet mimo pozornego renesansu fotografii analogowej, jaki możemy obserwować w ostatnich latach, z rynku coraz szybciej będą znikać kolejne filmy. Bo choć magię analoga docenia coraz więcej osób, sprzedaż filmów nie rośnie, a dla producentów to tylko przecież tylko kolejny biznes przynoszący straty.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm.co.jp.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7