Fujifilm wycofuje ze sprzedaży kolejne filmy

Fujifilm wycofuje ze sprzedaży kolejne filmy

Życie osób fotografujących analogami nie należy do łatwych. Średnio kilka razy do roku słyszymy o wycofywaniu z produkcji różnych materiałów światłoczułych. Teraz, kolejne filmy ze swojej oferty wycofuje Fujifilm.

Fujifilm z pewnością nie cieszy się ostatnio popularnością wśród osób zainteresowanych fotografią analogową. Wszyscy dobrze pamiętamy jeszcze sprawę z wiosny tego roku, gdy firma postanowiła zaprzestać produkcji ostatniego materiału natychmiastowego typu peel-apart na rynku - FP-100c. Mimo petycji i usilnych starań o uratowanie filmu, przedstawiciele Fujifilm pozostali nieugięci. W ostatni weekend z Japonii napłynęły kolejne smutne wieści.

Jak informuje serwis Japan Camera Hunter, w grudniu ze sprzedaży zostaną wycofane opakowania zbiorcze filmów Fujicolor Superia Premium 400, Superia X-Tra 400, Superia Venus 800 i Natura 1600. Sytuacja nie jest dramatyczna bowiem wszystkie te materiały będą nadal dostępne pojedynczo, choć zapewne w wyższej cenie, co zapewne nieuchronnie przełoży się na ich popularność, a w perspektywie kilku lat - wycofaniem z produkcji.

Niestety dużo gorzej sytuacja rysuje się dla fotografów korzystających z aparatów wielkoformatowych. Już w sierpniu firma zaprzestanie produkcji filmu Fujicolor PRO 160 NS w rozmiarze 8 x 10 cala. We wrześniu zniknie także wersja w rozmiarze 4 x 5 cala.

Czy można coś poradzić? Chyba musimy przyzwyczaić się, że nawet mimo pozornego renesansu fotografii analogowej, jaki możemy obserwować w ostatnich latach, z rynku coraz szybciej będą znikać kolejne filmy. Bo choć magię analoga docenia coraz więcej osób, sprzedaż filmów nie rośnie, a dla producentów to tylko przecież tylko kolejny biznes przynoszący straty.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm.co.jp.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18