Czy monochromatyczne filmy Fujifilm powrócą na rynek? Jest na to szansa

1
Michał Chrzanowski
26 Lipiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Dobre wieści dla miłośników analoga. Fujifilm rozważa przywrócenie do życia popularnych monochromatycznych filmów. Producent na razie „bada taką możliwość“, ale coś jest na rzeczy.

Na początku tego roku świat fotografii obiegła wiadomość, że Fujifilm zamierza uśmiercić cieszący się dużą popularnością monochromatyczny materiał Acros 100. Tę informację potwierdził sam producent tłumacząc to „trudnościami w zbilansowaniu kosztów związanych z wytwarzaniem tego materiału światłoczułego“.

Jak nie trudno się domyśleć, taka decyzja Fujifilm wywołała niemałe oburzenie wśród miłośników fotografii analogowej. Ci podkreślali fakt, że na rynku trudno o inny materiał o podobnej charakterystyce. Acros 100 przez wielu jest ceniony za bardzo drobne ziarno, świetną rozdzielczość, dużą rozpiętość tonalną i kontrastowość.

Nadzieja umiera ostatnia

Jednak teraz pojawiło się niewielkie światełko w dużym ciemnym tunelu. Jak podaje serwis ITMedia News, firma Fujifilm - w odpowiedzi na otrzymanie masy wniosków i zażaleń od fotografów pracujących na filmie - bada możliwość przywrócenia czarno-białych klisz i odpowiednich emulsji. Niemniej jednak wciąż pozyskiwanie surowców do produkcji monochromatycznych filmów pozostaje jedną z największych trudności, z jakimi musi poradzić sobie Fujifilm, aby przywrócić do życia popularne filmy.

Na tym etapie producent jedynie „bada taką możliwość“. Jednakże wygląda na to, że Fujifilm zdało sobie sprawę, że wciąż istnieje duży rynek i spore zapotrzebowanie na monochromatyczne klisze. Czy w takim razie powrotu doczeka się jedynie Acros 100? A może firma wskrzesi inne równie popularne filmy z serii Neopan? Na chwilę obecną nie wiadomo, jednak możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości Fujifilm wystosuje w tej sprawie stosowny komunikat - miejmy nadzieję, że z pozytywnymi informacjami.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Już po raz piętnasty wręczamy najważniejsze nagrody branżowe, których laureaci zostali wyłonieni przez naszych czytelników. Zobaczcie, które produkty i wydarzenia...
14
1
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Jeśli chcecie wiedzieć jak szybko rośnie zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, warto prześledzić historię nośników SD, które właśnie skończyły 20 lat. W tym czasie...
18
0
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać problemy z zasilaniem
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać...
Czy już niedługo akumulatory będą pozwalać na zasilanie urządzeń przez kilka dni? Taką wydajność obiecują naukowcy z australijskiego Monash University, których bateria...
26
8
Powiązane artykuły