Czy monochromatyczne filmy Fujifilm powrócą na rynek? Jest na to szansa

1
Michał Chrzanowski
26 Lipiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Dobre wieści dla miłośników analoga. Fujifilm rozważa przywrócenie do życia popularnych monochromatycznych filmów. Producent na razie „bada taką możliwość“, ale coś jest na rzeczy.

Na początku tego roku świat fotografii obiegła wiadomość, że Fujifilm zamierza uśmiercić cieszący się dużą popularnością monochromatyczny materiał Acros 100. Tę informację potwierdził sam producent tłumacząc to „trudnościami w zbilansowaniu kosztów związanych z wytwarzaniem tego materiału światłoczułego“.

Jak nie trudno się domyśleć, taka decyzja Fujifilm wywołała niemałe oburzenie wśród miłośników fotografii analogowej. Ci podkreślali fakt, że na rynku trudno o inny materiał o podobnej charakterystyce. Acros 100 przez wielu jest ceniony za bardzo drobne ziarno, świetną rozdzielczość, dużą rozpiętość tonalną i kontrastowość.

Nadzieja umiera ostatnia

Jednak teraz pojawiło się niewielkie światełko w dużym ciemnym tunelu. Jak podaje serwis ITMedia News, firma Fujifilm - w odpowiedzi na otrzymanie masy wniosków i zażaleń od fotografów pracujących na filmie - bada możliwość przywrócenia czarno-białych klisz i odpowiednich emulsji. Niemniej jednak wciąż pozyskiwanie surowców do produkcji monochromatycznych filmów pozostaje jedną z największych trudności, z jakimi musi poradzić sobie Fujifilm, aby przywrócić do życia popularne filmy.

Na tym etapie producent jedynie „bada taką możliwość“. Jednakże wygląda na to, że Fujifilm zdało sobie sprawę, że wciąż istnieje duży rynek i spore zapotrzebowanie na monochromatyczne klisze. Czy w takim razie powrotu doczeka się jedynie Acros 100? A może firma wskrzesi inne równie popularne filmy z serii Neopan? Na chwilę obecną nie wiadomo, jednak możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości Fujifilm wystosuje w tej sprawie stosowny komunikat - miejmy nadzieję, że z pozytywnymi informacjami.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
18
0
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Jeśli myśleliście, że rynek fotograficzny dotknął już dna i w końcu przyjdzie czas na poprawę, mamy złą wiadomość. 2019 to kolejny rok z rzędu, w którym branża notuje...
22
27
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Nowe kierownictwo, nowe standardy produkcji, nowe podejście do marketingu i biznesu oraz zapowiedź odświeżonych obiektywów i zupełnie nowej linii szkieł - Meyer Optik...
12
1
Powiązane artykuły