Czy monochromatyczne filmy Fujifilm powrócą na rynek? Jest na to szansa

1
Michał Chrzanowski
26 Lipiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Dobre wieści dla miłośników analoga. Fujifilm rozważa przywrócenie do życia popularnych monochromatycznych filmów. Producent na razie „bada taką możliwość“, ale coś jest na rzeczy.

Na początku tego roku świat fotografii obiegła wiadomość, że Fujifilm zamierza uśmiercić cieszący się dużą popularnością monochromatyczny materiał Acros 100. Tę informację potwierdził sam producent tłumacząc to „trudnościami w zbilansowaniu kosztów związanych z wytwarzaniem tego materiału światłoczułego“.

Jak nie trudno się domyśleć, taka decyzja Fujifilm wywołała niemałe oburzenie wśród miłośników fotografii analogowej. Ci podkreślali fakt, że na rynku trudno o inny materiał o podobnej charakterystyce. Acros 100 przez wielu jest ceniony za bardzo drobne ziarno, świetną rozdzielczość, dużą rozpiętość tonalną i kontrastowość.

Nadzieja umiera ostatnia

Jednak teraz pojawiło się niewielkie światełko w dużym ciemnym tunelu. Jak podaje serwis ITMedia News, firma Fujifilm - w odpowiedzi na otrzymanie masy wniosków i zażaleń od fotografów pracujących na filmie - bada możliwość przywrócenia czarno-białych klisz i odpowiednich emulsji. Niemniej jednak wciąż pozyskiwanie surowców do produkcji monochromatycznych filmów pozostaje jedną z największych trudności, z jakimi musi poradzić sobie Fujifilm, aby przywrócić do życia popularne filmy.

Na tym etapie producent jedynie „bada taką możliwość“. Jednakże wygląda na to, że Fujifilm zdało sobie sprawę, że wciąż istnieje duży rynek i spore zapotrzebowanie na monochromatyczne klisze. Czy w takim razie powrotu doczeka się jedynie Acros 100? A może firma wskrzesi inne równie popularne filmy z serii Neopan? Na chwilę obecną nie wiadomo, jednak możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości Fujifilm wystosuje w tej sprawie stosowny komunikat - miejmy nadzieję, że z pozytywnymi informacjami.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły