Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jest szansa na ratunek dla filmów typu peel-apart. Ostateczne przedsięwzięcie Floriana Kapsa

0

Autor: Maciej Luśtyk

22 Sierpień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Gdy na początku 2016 roku Fujifilm zatrzymało produkcję ostatniego materiału natychmiastowego typu peel-apart na rynku, a próby uratowania filmu spełzły na niczym, wydawało się, że jego los jest już przesądzony. Grupa zapaleńców wierzy jednak, że jest jeszcze szansa na wznowienie produkcji i rusza z nową kampanią.

Filmy typu peel-apart, takie jak wycowany Fujifilm FP-100C, zajmują szczególne miejsce w sercach miłośników fotografii natychmiastowej. Nie tylko dlatego, że że oferuje dużo lepszą szczegółowość i gradację niż wkłady z serii Instax, ale również ze względu na inną technologię użytą przy jego produkcji. W przypadku FP-100c inaczej przebiega proces wołania - wydruk pozytywowy uzyskujemy po oderwaniu go od negatywowej części filmu, którą w prosty sposób można oczyścić z chemikaliów, uzyskując w ten sposób negatyw doskonale nadający się do skanowania i archiwizacji.

Gdy w kwietniu 2016 roku starania o wznowienie produkcji spełzły na niczym, wydawało się, że użytkownikom aparatów typu Polaroid Land Camera zostało już wyłącznie wykupywanie dostępnych jeszcze zapasów materiału, którego ceny momentalnie zaczęły szybować. W ciągu dwóch lat, zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego stanu rzeczy, teraz jednak na nowo pojawia się nadzieja na przywrócenie tego wyjątkowego materiału z zaświatów.

Mocny zespół i przemyślana strategia

fot. Jessica Elenstar, savepackfilm.net

Za przedsięwzięciem stoi nie kto inny jak Florian “Doc” Kaps, jeden z założycieli Impossible Project i osoba, która przed dwoma laty była głownym aktywistą działającym na rzecz uratowania filmów peel-apart. Jak się okazuje, ostatnie 2 lata nawiązywał kontakty i opracowywał strategię, która pozwolić ma wreszcie ziścić postawiony sobie wtedy cel. 

W swoim zespole zebrał 4 osoby, dzięki którym stać ma się to możliwe. Wśród nich m.in Bob Crowley - twórca startupu New55, który ma już za sobą doświadczenie z produkcją filmów peel-apart, Uwe Mimoun - konstruktor, odpowiedzialny za stronę techniczną przedsięwzięcia oraz Uwe Schneider, dysponujący dużymi zapasami filmu PF-100c.

Dwa sposoby na sfinansowanie celu

Wspólnymi siłami realizować będą dwuletni plan, mający na celu reaktywację medium, który podzielony został na dwa powiązane ze sobą przedsięwzięcia. W celu sfinansowania testowej partii filmu i dopięcia negocjacji z partnerami, otworzono dedykowany sklep, w którym dochody ze sprzedaży wspomnianych zapasów filmu FP-100c przeznaczone zostaną na ten cel. Twórców można też wesprzeć wykupując specjalne vouchery. Oprócz tego, za miesiąc ruszy oficjalna kampania w serwisie Kickstarter, w ramach której wspierający będą mogli zakupić w przedsprzedaży nowo powstały materiał.

Czy projekt ma szansę zakończyć się powodzeniem? Jak pokazuje historia Impossible Project, wszystko jest możliwe, choć stosunkowo niewielkie grono amatorów filmów typu peel-apart na pewno nie ułatwi tego zadania. Pomóc na pewno mógłby nowoczesny aparat obsługujący wkłady tego typu, do tego jednak jeszcze daleka droga. Mimo wszystko trzymamy kciuki i czekamy z wypiekami do 20 września, kiedy to zadebiutuje kickstarterowa kampania.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem savepackfilm.supersense.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon w obliczu rekordowych strat - w najbliższym czasie skupi się wyłącznie na bezlusterkowcach
Nikon w obliczu rekordowych strat - w najbliższym czasie skupi się wyłącznie na bezlusterkowcach
Nikon prognozuje, że rok fiskalny 2020 zamknie z rekordową stratą. W związku z tym planuje obcięcie kosztów operacyjnych i skupienie się na kluczowych...
16
1
Plebiscyt 2020: Oto najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt 2020: Oto najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Już szesnasty rok z rzędu prezentujemy najlepsze aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia fotograficzne minionego roku, które nasi czytelnicy wybrali w Plebiscycie...
31
3
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
W związku z wprowadzeniem w Japonii obostrzeń związanych z pandemią, duża zmiana strategii i planów może czekać producentów sprzętu foto i wideo. Opóźnienia w dostawach również mogą wystąpić.
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)