Jest szansa na ratunek dla filmów typu peel-apart. Ostateczne przedsięwzięcie Floriana Kapsa

0
Maciej Luśtyk
22 Sierpień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Gdy na początku 2016 roku Fujifilm zatrzymało produkcję ostatniego materiału natychmiastowego typu peel-apart na rynku, a próby uratowania filmu spełzły na niczym, wydawało się, że jego los jest już przesądzony. Grupa zapaleńców wierzy jednak, że jest jeszcze szansa na wznowienie produkcji i rusza z nową kampanią.

Filmy typu peel-apart, takie jak wycowany Fujifilm FP-100C, zajmują szczególne miejsce w sercach miłośników fotografii natychmiastowej. Nie tylko dlatego, że że oferuje dużo lepszą szczegółowość i gradację niż wkłady z serii Instax, ale również ze względu na inną technologię użytą przy jego produkcji. W przypadku FP-100c inaczej przebiega proces wołania - wydruk pozytywowy uzyskujemy po oderwaniu go od negatywowej części filmu, którą w prosty sposób można oczyścić z chemikaliów, uzyskując w ten sposób negatyw doskonale nadający się do skanowania i archiwizacji.

Gdy w kwietniu 2016 roku starania o wznowienie produkcji spełzły na niczym, wydawało się, że użytkownikom aparatów typu Polaroid Land Camera zostało już wyłącznie wykupywanie dostępnych jeszcze zapasów materiału, którego ceny momentalnie zaczęły szybować. W ciągu dwóch lat, zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego stanu rzeczy, teraz jednak na nowo pojawia się nadzieja na przywrócenie tego wyjątkowego materiału z zaświatów.

Mocny zespół i przemyślana strategia

fot. Jessica Elenstar, savepackfilm.net

Za przedsięwzięciem stoi nie kto inny jak Florian “Doc” Kaps, jeden z założycieli Impossible Project i osoba, która przed dwoma laty była głownym aktywistą działającym na rzecz uratowania filmów peel-apart. Jak się okazuje, ostatnie 2 lata nawiązywał kontakty i opracowywał strategię, która pozwolić ma wreszcie ziścić postawiony sobie wtedy cel. 

W swoim zespole zebrał 4 osoby, dzięki którym stać ma się to możliwe. Wśród nich m.in Bob Crowley - twórca startupu New55, który ma już za sobą doświadczenie z produkcją filmów peel-apart, Uwe Mimoun - konstruktor, odpowiedzialny za stronę techniczną przedsięwzięcia oraz Uwe Schneider, dysponujący dużymi zapasami filmu PF-100c.

Dwa sposoby na sfinansowanie celu

Wspólnymi siłami realizować będą dwuletni plan, mający na celu reaktywację medium, który podzielony został na dwa powiązane ze sobą przedsięwzięcia. W celu sfinansowania testowej partii filmu i dopięcia negocjacji z partnerami, otworzono dedykowany sklep, w którym dochody ze sprzedaży wspomnianych zapasów filmu FP-100c przeznaczone zostaną na ten cel. Twórców można też wesprzeć wykupując specjalne vouchery. Oprócz tego, za miesiąc ruszy oficjalna kampania w serwisie Kickstarter, w ramach której wspierający będą mogli zakupić w przedsprzedaży nowo powstały materiał.

Czy projekt ma szansę zakończyć się powodzeniem? Jak pokazuje historia Impossible Project, wszystko jest możliwe, choć stosunkowo niewielkie grono amatorów filmów typu peel-apart na pewno nie ułatwi tego zadania. Pomóc na pewno mógłby nowoczesny aparat obsługujący wkłady tego typu, do tego jednak jeszcze daleka droga. Mimo wszystko trzymamy kciuki i czekamy z wypiekami do 20 września, kiedy to zadebiutuje kickstarterowa kampania.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem savepackfilm.supersense.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
1
1
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
22
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)