Ważne aktualizacje Fujifilm

Autor: Maciej Luśtyk

4 Luty 2016
Artykuł na: 9-16 minut
Dzisiaj Fujifilm udostępniło zestaw aktualizacji do aparatów X-T1, X-T10 oraz X-E2. Zwykle nowy firmware oznacza drobne usprawnienia, Fujifilm stara się jednak udostępniać swoim użytkownikom nieco więcej niż inni producenci. Nie inaczej jest tym razem, szczególnie jeśli chodzi o model X-E2.

Najnowsza aktualizacja oprogramowania modelu X-T1 w wersji (4.30) wprowadza na nowo wszystkie te funkcje, które oferował feralny, wycofany z powodu wady programowej firmware w wersji 4.20. Po pierwsze aparat staje się kompatybilny z zaprezentowanym niedawno obiektywem Fujinon XF 100-400 mm f/4.5-5.6 R LM OIS. Oprócz tego otrzymujemy między innymi możliwość wykorzystania lampy błyskowej w trybie zdjęć seryjnych, zablokowania ostrości i ekspozycji w trybie manualnego ostrzenia, przybliżenia obszaru ostrości w trybie AF+MF i personalizacji informacji wyświetlanych na ekranie LCD.

Aktualizacja aparatu X-T10 również wprowadza wsparcie dla wymienionego wyżej obiektywu, a także naprawia kilka pomniejszych, występujących wcześniej błędów. Na tym jednak kończy się lista usprawnień.

Najważniejsza jest jednak aktualizacja aparatu X-E2. Po wgraniu nowego oprogramowania użytkownicy otrzymają bowiem wszystkie te funkcje, które oferuje zaprezentowany ostatnio model X-E2s, między innymi zupełnie nowy system AF, ale zmian jest dużo więcej. Ich wykaz znajdziecie na liście poniżej.

Fujifilm X-T1 - pobierz firmware (Ver.4.30)

Fujifilm X-T10 - pobierz firmware (Ver.1.20)

Fujifilm X-E2 - pobierz firmware (Ver.4.00)

LISTA USPRAWNIEŃ WPROWADZONYCH W MODELU X-E2:

Nowy system AF

Nowy system AF uzupełnia standardowy 49-punktowy szybki i precyzyjnych system autofocus o całkiem nowe tryby - Strefowy i Szeroki/Śledzenia – które wykorzystują szerszy obszar 77 punktów, by uchwycić ostrość poruszających się obiektów. Wprowadzone rozwiązanie znacznie udoskonala możliwości aparatu w tym zakresie.

Tryb Strefowy pozwala użytkownikowi na wybór strefy 3x3, 5x3 lub 5x5 z 77-punktowego obszaru AF. Podczas korzystania z AF-C, aparat stele śledzi obiekt, ustawiony po środku strefy. Centralnie rozmieszczone strefy 3x3 oraz 5x3 zapewniają szybsze ustawianie ostrości, gdyż korzystają ze zintegrowanych na matrycy czujników AF opartego na detekcji fazowej.

W trybie Szerokim/Śledzenia aparat wyświetla obszar ostrości, zidentyfikowany automatycznie w strefie 77-punktowego AF (tryb Szeroki AF-S) i śledzi obszar ostrości w całej szerokiej strefie 77-punktów (tryb Śledzenia AF-C). Funkcja ta sprawia, że możliwe jest stałe śledzenie ostrością za obiektem poruszającym się w płaszczyźnie pionowej i poziomej, a także za obiektem przybliżającym się i oddalającym od aparatu

Poprawiona precyzja działania AF

Pojedynczy, jednopunktowy AF dzieli obszar ostrości na mniejsze sekcje, aby precyzyjnie określić odległość do obiektu i zapewnić możliwie najdokładniejsze ustawienie ostrości. Zakres roboczy czujników AF detekcji fazowej umieszczonych w matrycy został poprawiony z 2.5EV do 0.5EV, co sprawia, że ten AF działa szybko także przy słabym oświetleniu i w przypadku scen o niskim kontraście.

AF z detekcją oka

Aktualizacja firmware’u wprowadza też opracowany przez tryb AF połączony z Detekcją Oka, który automatycznie rozpoznaje w kadrze oczy postaci i ustawia na nie ostrość. Opcja ta ułatwia ustawianie ostrości na oczy fotografowanej postaci nawet w trudnych warunkach – na przykład, przy zdjęciach portretowych, gdy stosowany jest pełny otwór przysłony dla uzyskania właściwego efektu bokeh w tle.

Tryb Auto Makro

Aktualizacja firmware’u wprowadza funkcję Auto Macro, która automatycznie przełącza aparat do trybu Makro utrzymując jednocześnie zwykłą szybkość działania AF. Nie potrzeba naciskać przycisku Macro, by wykonać zdjęcie z niewielkiej odległości. Dzięki tej aktualizacji temu przycisk Macro może być przypisany także do innej funkcji, jeśli użytkownik chciałby go wykorzystać do innych celów.

Poprawiony AF w trybie filmowania

Zoptymalizowany algorytm AF zapewnia bardzie płynne i naturalne działanie AF podczas rejestrowania materiałów wideo.

Szybka elektroniczna migawka z najkrótszym czasem ekspozycji 1/32 000sek.

Gama obiektywów FUJINON XF obejmuje cały szereg stałoogniskowych jasnych modeli, które odznaczają się bardzo ostrym odwzorowaniem obrazu już od pełnego otworu przysłony i tworzą przy tym bardzo plastyczny “bokeh”. Jednakże, z pełnego otworu przysłony trudno się korzysta, jeśli jest zbyt jasno, więc, aby użytkownicy zawsze mieli możliwość skorzystania z niewielkiej głębi ostrości, aparat jest obecnie wyposażony w całkowicie elektroniczną migawkę, która zapewnia minimalny czas naświetlania wynoszący 1/32 000sek. Migawka mechaniczna nie działa w ogóle, gdy wybrany jest jakikolwiek czas elektronicznej migawki, co pozwala też na całkiem ciche fotografowanie; doskonale sprawdzi się to przy zdjęciach śpiących dzieci, czworonożnych ulubieńców, podczas ceremonii ślubnych i w wielu innych sytuacjach. Ponadto, czasy elektronicznej migawki można zmieniać w krokach co 1/3 EV w zakresie od 1sek. do 1/32 000sek.

Dźwięk migawki

W razie potrzeby istnieje możliwość wyciszenia dźwięku migawki. W menu ustawień skorzystaj z nowych opcji „Dźwięk migawki” (“SHUTTER SOUND”) oraz „Głośność migawki” (“SHUTTER VOLUME”), aby wybrać rodzaj oraz głośność dźwięku , jaki towarzyszy zwolnieniu migawki.

Bracketing dla balansu bieli

Wystarczy jedno naciśnięcie spustu migawki i aparat rejestruje scenę z wybranym przez użytkownika ustawieniem balansu bieli oraz dodatkowo zapisuje po jednym kadrze z tonacją cieplejszą oraz zimniejszą. Funkcja bracketingu dla balansu bieli umożliwia wybranie następujących kroków zmiany pomiędzy poszczególnymi rejestrowanymi kadrami: ±1, ±2 oraz ±3.

Wzbogacone ustawienie ISO Auto

W menu dla automatyki ISO dostępne są obecnie trzy opcje - AUTO1/AUTO2/AUTO3.

Korekcja ekspozycji w trybie manualnym

Dzięki aktualizacji można będzie skorzystać z pokrętła korekcji ekspozycji dla dodatkowej regulacji ekspozycji także wówczas, gdy w aparacie ustawiony jest tryb manualnej ekspozycji oraz wybrane jest ustawienie ISO Auto.

Funkcja Natural Live View

Jedną z zalet elektronicznego celownika jest to, że 'to co widzisz na ekranie otrzymasz na zdjęciu'; finalny obraz jest wyświetlany w czasie rzeczywistym, więc wszelkie tryby Symulacji Filmu światłoczułego bądź inne efekty można sprawdzić bezpośrednio w trakcie fotografowania. Jednakże czasami fotografujący chciałby zobaczyć kolory w nieprzetworzonej postaci, tak jak w celowniku optycznym, bądź też chciałby skupić się na detalach w ciemnych partiach obrazu, a są one czasem niewyraźne ze względu na podwyższanie kontrastu. Aby wyjść naprzeciw takim oczekiwaniom, dodana została funkcja Natural Live View. Gdy w menu wyłączymy opcję podglądu efektów zdjęcia ("PREVIEW PIC. EFFECT") wyświetlany na żywo obraz będzie niezwykle zbliżony do tego, jakbyśmy oglądali scenę „gołym okiem”.

Sterowanie kolorem EVF / LCD

W men u ustawień udostępniane są opcje “EVF COLOR” oraz “LCD COLOR”, które pozwalają na dostrojenie odcienia kolorystycznego obrazu w elektronicznym celowniku i na monitorze LCD.

Nowe częstotliwości kadrów dla zapisu wideo (50P / 25P / 24P)

Poza dotychczasowymi opcjami 60 kadrów na sekundę (fps) i 30 fps, aktualizacja udostępni także opcje 50fps, 25fps oraz 24fps. Opcje 50fps oraz 25fps pozwalają na edycję materiału wideo w regionach, gdzie obowiązuje system PAL, np. w Europie, bez potrzeby konwersji częstotliwości kadrów, natomiast opcja 24fps odpowiada kinowej częstotliwości.

Ustawienia manualne w trybie filmowania

Aktualizacja umożliwi ustawianie czułości ISO przed filmowaniem, jak również daje możliwość regulacji wartości przysłony i czasu migawki w trakcie filmowania.

Wykorzystanie AF opartego na detekcji fazowej dla obsługi funkcji Instant AF

W trybie Instant AF, który obsługuje się naciskając przycisk AF-L podczas manualnego ustawiania ostrości, aktualizacja udostępni AF oparty na detekcji fazowej, co zapewnia szybsze ustawianie ostrości.

Rozszerzony zakres czasów migawki w trybie Program Shift

W obecnie dostępnym trybie Program Shift, najdłuższy dostępny czas naświetlania to ¼ sek., natomiast aktualizacja zwiększa tę wartość do 4 sek.

Nowy interfejs użytkownika

Opracowano nowy interfejs użytkownika zwracając szczególną uwagę na rozmiary oraz układ wyświetlanych ustawień. Ułatwia to użytkownikowi skoncentrowanie się na fotografowaniu, gdy patrzy przez celownik.

Poprawiona obsługa pokrętła czasów migawki

Gdy pokrętło czasów migawki ustawione jest w pozycji T i jako typ migawki ustawiona jest migawka mechaniczna i elektroniczna, wówczas można skorzystać z pokrętła sterującego do wybrania ustawienia czasu ekspozycji z zakresu 30-1/32 000sek. Poprzednio było to ograniczone do zakresu 30-2 sekund. Oznacza to, że czasy migawki można zmieniać w szerszym zakresie bez potrzeby zmiany pozycji aparatu.

Zmieniona nazwa trybu cichego (Silent mode) dla uniknięcia nieporozumień

Nazwa trybu cichego została zmieniona z „Silent Mode” na “SOUND & FLASH ” (Dźwięk i błysk).

Bezpośredni wybór obszaru AF

Aktualizacja pozwoli użytkownikom na wybór obszaru ostrości przy użyciu 4-kierunkowych przycisków wyboru bez potrzeby naciskania przycisku Fn.

Odblokowane przyciski AE-L / AF-L

Funkcje przycisków AE-L / AF-L są obecnie zablokowane, natomiast po aktualizacji ich przypisanie można będzie zmienić stosownie do preferencji użytkownika.

Zmienny obszar ostrości podczas MF

Jeśli pracujesz w trybie manualnego ustawiania ostrości (MF), aktualizacja umożliwi zmianę obszaru ostrości podczas uaktywniania funkcji Instant AF przyciskiem AF-L.

Możliwość dostosowywania Menu Q

Aby Menu Q (służące do szybkiego dostępu do często używanych pozycji) było jeszcze bardziej poręczne, aktualizacja pozwoli na zmienianie pozycji tego menu oraz ich układu.

Wzajemne powiązanie obszarów pomiaru ekspozycji i ostrości

Użytkownik po wybraniu Punktowego pomiaru ekspozycji będzie mógł powiązać ze sobą obszar AF z obszarem pomiaru ekspozycji.

Filmowanie

Filmowanie rozpoczyna się po naciśnięciu przycisku funkcji a nie spustu migawki. W pozycji Zdjęcia seryjne (DRIVE) wyeliminowana została opcja Film (“MOVIE”).

Obsługa funkcji ogranicznika ostrości dla obiektywu XF100-400mmF4.5-5.6 R LM OIS WR

Aby zapewnić pełną kompatybilność z obiektywami, nowy firmware wprowadza obsługę funkcji ogranicznika ostrości dla obiektywu FUJINON XF100-400 mm F4.5-5.6 R LM OIS WR

Menu „Kolor Tła” - “BACKGROUND COLOR”

Menu „Kolor Tła” (“BACKGROUND COLOR”) zostało wyeliminowane z menu „Ustawienia ekranu” (“SCREEN SET-UP”).

Maksymalna liczba zdjęć, jaką można wykonać w trybie zdjęć seryjnych

Szybkość rejestrowania obrazów JPEG w trybie szybkich zdjęć seryjnych: około 32 zdjęcia około 18 zdjęć RAW zarówno w szybkim jak i wolnym trybie wykonywania zdjęć seryjnych: 1 lub 2 zdjęcia mniej niż przed aktualizacją

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
24
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)