Fujifilm X-Pro2 - flagowy model powraca

Autor: Maciej Luśtyk

15 Styczeń 2016
Artykuł na: 23-28 minut
Najważniejszą dzisiejszą premierą jest z pewnością flagowy model X-Pro2. Na następcę modelu X-Pro1 czekaliśmy równe 4 lata. Otrzymujemy między innymi zupełnie nową 24,3-milonową matrycę X-Trans CMOS III, ulepszony wizjer hybrydowy, szybszy autofokus, odświeżony interfejs, uszczelniany korpus i dwa sloty kart pamięci.

Wiele osób myślało, że następcy modelu X-Pro1 nie doczekamy się nigdy. Na szczęście jest inaczej. Flagowy rangefinder powrócił i oferuje naprawdę imponującą specyfikację. Otrzymujemy zupełnie nową 24,3-megapikselową matrycę CMOS o rozmiarze APS-C, w technologii X-Trans III, bez filtra dolnoprzepustowego, wspomaganą nowym procesorem obrazu, który pozwoli nam na fotografowanie z prędkością 8 kl./s w zakresie czułości ISO 200-12800 (rozszerzane do ISO 100-51200). Przy czym w jednej serii będziemy w stanie wykonać nawet do 36 zdjęć RAW. Otrzymujemy też nową migawkę szczelinową o najkrótszym czasie otwarcia 1/8000 sekundy, a czas uruchamiania aparatu wynosić ma jedynie 0,4 sekundy. Wreszcie otrzymujemy też centralnie ważony pomiar ekspozycji oraz możliwość zapisu zdjęć jako skompresowane pliki RAW.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

X-Pro2 to też nowy wizjer hybrydowy, który łączy w sobie zalety celownika optycznego i wizjera elektronicznego. W trybie elektronicznym wykorzystuje on ekran LCD o rozdzielczości 2,36 Mp i częstotliwości odświeżania 85 kl./s. Warto przypomnieć, że w poprzednim modelu były to tylko 54 klatki. Dodatkowo układ informacji w celowniku będziemy mogli personalizować, a podczas pracy z kilkoma obiektywami pomocna może okazać się funkcja wyświetlająca zarys kąta widzenia dla poszczególnych ogniskowych, co pozwoli nam zorientować się, które szkło najlepiej będzie pasować do danej sceny. W podglądzie obrazu pomoże też 3-calowy wyświetlacz LCD z tyłu aparatu o rozdzielczości 1 620 000 punktów. (Szkoda, że nie dotykowy).

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

W bezlusterkowcu usprawniono też system autofokusa, który teraz oferuje 77 puktów AF i jak zapewnia producent, będzie pozwalał na ostrzenie w czasie 0,06 sekundy. Punkty detekcji fazy pokrywają teraz około 40% kadru, co znacznie podniesie możliwości aparatu pod względem efektywnego śledzenia poruszających się obiektów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Nowy rangefinder oferuje również odświeżoną ergonomię. Wszystkie przyciski zostały przeniesione na prawą stronę tylnego panelu, co umożliwia błyskawiczny dostęp do wszystkich funkcji bez odrywania oka od wizjera. Pojawił się też joystick, który pozwoli na szybki wybór punktu ostrości oraz drugie pokrętło funkcyjne, co znacznie podniesie wygodę pracy z aparatem. Niczym w klasycznych analogowych aparatach, otrzymujemy też nowe pokrętło czułości wbudowane w pokrętło czasów migawki. Z kolei własne funkcje będziemy mogli przypisać do 6 przycisków na aparacie.

Aparat otrzymał nowy układ interfejsu użytkownika. Do poszczególnych zakładek dodano nowe kategorie, a ogólny wygląd ma być bardziej stylowy i przejrzysty. Pojawiła się funkcja Moje Menu, która pozwoli na umieszczenie w jednym miejscu 16 najczęściej używanych ustawień, co w połączeniu z 16 pozycjami menu podręcznego Q ma dać nam szybki dostęp do 32 parametrów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Fujifilm X-Pro2 oferuje także tryb filmowy pozwalający na rejestrację materiału w jakości Full HD 1080p, z prędkością 60 kl./s, moduł Wi-Fi, który umożliwi szybkie przesyłanie zdjęć i zdalne sterowanie aparatem z poziomu smartfona, lub tabletu, tryb zdjęć poklatkowych oraz zupełnie nowy tryb symulacji czarno-białej kliszy filmowej ACROS, który nadać ma zdjęciom wyjątkowy “analogowy” charakter.

Dzięki korpusowi ze stopu magnezu konstrukcja odznaczać ma się ponadprzeciętną wytrzymałością, a do tego uszczelniona została w 61 miejscach, co czyni ją odporną na zachlapania i kurz. Ważną aktualizacją, która ucieszy profesjonalistów jest też pojawienie się drugiego slotu na kartę SD.

Aparat trafi do sprzedaży w przyszłym miesiącu w cenie $1700 za samo body. Polskiej ceny na razie nie znamy. Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm.eu.

SPECYFIKACJA:

Nazwa Fujifilm X-Pro2
Producent Fujifilm
Typ aparatu bezlusterkowiec
Matryca APS-C X-Trans CMOS III (23,6 x 15,6 mm)
Efektywna rozdzielczość 24,3 Mp
Matryca APS-C
Czułość ISO 100 (rozszerzona)
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600 (rozszerzona)
ISO 51200 (rozszerzona)
Rozdzielczość maksymalna L: (3:2) 6000 x 4000 / (16:9) 6000 x 3376 / (1:1) 4000 x 4000M: (3:2) 4240 x 2832 / (16:9) 4240 x 2384 / (1:1) 2832 x 2832S: (3:2) 3008 x 2000 / (16:9) 3008 x 1688 / (1:1) 2000 x 2000
Formaty zapisu JPEG
RAW + JPEG
RAW (Compressed / Loseless Compressed)
Kompresja fine
normal
Balans bieli auto
manualny
ustawienia predefiniowane
ustawienie w Kelvinach: 2500 - 10000K
Mocowanie obiektywu Fujifilm X
Kontrola błysku Auto
Manual
Redukcja efektu cz. oczu
Synchronizacja z długimi czasami
Synchronizacja na drugą kurtynę migawki
wymuszona (błysk wypełniający)
Lampa błyskowa brak
Stabilizacja brak
Synchronizacja z lampą 1/250 s
Tryby ekspozycji P, A, S, M
Bulb
Auto
Karta pamięci dwa gniazda
SD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV, w skoku co 1/3 EV
Migawka 1/8000 - 30 s
migawka elektroniczna 1/32000 - 30 s
Blokada ekspozycji przycisk AEL
Zdjęcia seryjne 60 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
Samowyzwalacz 2
Pomiar ostrości Detekcja fazy (49 punktów AF)Detekcja kontrastu (28 punktów AF)
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
wykrywanie twarzy
wielopunktowy AF
strefowy AF
wykrywanie oka
Blokada ostrości przycisk AF-Lock
Podgląd głębi tak
Wizjer 100% krycia kadru
2 360 000 punktów
powiększenie 0,59x
wizjer hybrydowy
Punkt oczny 16 mm
Ekran LCD 3-calowy
1 620 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps
Full HD 50fps
Full HD 30fps
Full HD 25fps
Full HD 24fps
720p 60fps
720p 50fps
720p 30fps
720p 25fps
720p 24fps
Złącza microHDMI
gniazdo mikrofonu
micro USB 2.0
Wi-Fi
Pilot Wi-Fi
możliwość sterowania bezprzewodowego
GPS Nie
Zasilanie NP-W126
Wydajność zasilania 350 (wizjer optyczny), 250 (wizjer elektroniczny)
Obudowa magnezowa
uszczelniona
Wymiary 140,5 x 82,8 x 45,9 mm
Waga 495 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak
Warunki atmosferyczne -10°C – 40°C
Funkcje indywidualne podwójna ekspozycja
zdjęcia z interwałem czasowym
symulacja kliszy Classic Chrome
symulacja kliszy ACROS
]
INFORMACJA PRASOWA:
Korporacja FUJIFILM (Prezes: Shigehiro Nakajima) ma przyjemność poinformować o wprowadzaniu na rynek aparatu fotograficznego z wymiennymi obiektywami klasy premium, modelu FUJIFILM X-Pro2. Nowy aparat dysponuje hybrydowym celownikiem, który umożliwia natychmiastowe przełączanie się pomiędzy celownikiem optycznym i elektronicznym, a przede wszystkim ma nową matrycę obrazu i nowy procesor, co w ogromnym stopniu wpływa na poprawienie jakości obrazu. Łącząc te cechy z zapewniającymi niezwykle wysoką jakość obrazu obiektywami FUJINON z mocowaniem X oraz technologią odwzorowania koloru opartą na ponad 80 letnim doświadczeniu w produkcji filmów fotograficznych, aparat X-Pro2 stanowi obietnicę najlepszych rezultatów, jakich można oczekiwać od aparatów serii X.

Mówi się, że elektroniczny celownik (EVF) używany w tzw. bezlusterkowych aparatach fotograficznych jest lepszy od celownika optycznego, gdyż można w nim natychmiast sprawdzić takie ustawiania jak balans bieli czy ekspozycja, a wyświetlany obraz może być powiększony, by sprawdzić precyzję ostrości. Jednakże w niektórych przypadkach fotografujący wolą naturalny podgląd obrazu. Szczególnie, optyczny dalmierz, który pozwala obserwować sceny prawie tak jak widziane gołym okiem, jest niezwykle efektywny i często wybierany przez dokumentalistów, reporterów i tych, którzy zajmują się fotografią uliczną. X-Pro2 jest jedynym na świecie aparatem z wymiennymi obiektywami, który dysponuje systemem Hybrydowego celownika składającym się z obydwu typów wspomnianych wyżej celowników.

PODSTAWOWE CECHY I WŁAŚCIWOŚCI APARATU X-PRO2

Nowo opracowana 24.3MP matryca X-Trans CMOS III
Unikalny losowy układ filtra barw podstawowych redukuje efekt mory i fałszywych kolorów bez stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego. Użyte filtry barw przyczyniają się także do zwiększenia rozdzielczości obrazu, więc przy fotografowaniu wysokiej rozdzielczości obiektywem, aparat będzie zapewniał obrazy o postrzegalnej rozdzielczości znacznie wyższej niż wynikałoby to z faktycznie użytej liczby pikseli.

Nowy, niezwykle wydajny procesor przetwarzania obrazu X Pro
Wyróżniając się 4x prędkością konwencjonalnych procesorów przetwarzania obrazu, procesor X Pro, niezależnie od zwiększonej rozdzielczości obrazu skrócił czasy reakcji aparatu. Wzrosła prędkość zapisu, skrócił się czas uruchamiania i zwiększyła się prędkość wykonywania zdjęć seryjnych. W połączeniu z matrycą X-Trans CMOS III nowy procesor obrazu pozwolił na uzyskanie szybszego działania AF, niższego poziomu szumów oraz na lepsze odwzorowanie tonacji i barw niż zapewniał poprzedni procesor EXR II.

Pierwszy na świecie zaawansowany celownik typu Multi oferuje zalety celownika optycznego i elektronicznego
Aparat X-Pro2 dysponuje elektronicznym i optycznym celownikiem więc użytkownicy mogą korzystać z zalet obydwu tych rozwiązań: optycznego dla bezpośredniej obserwacji fotografowanego motywu i elektronicznego dla podglądu ustawień. Możliwość natychmiastowego przełączania się pomiędzy tymi dwoma rodzajami celowników została najpierw udostępniona w modelu X100 w 2011 roku, ale najnowsza wersja rozwiązania zastosowana w aparacie X-Pro2 to zaawansowany Hybrydowy Celownik. Dysponuje on funkcją zróżnicowanego powiększenia, która automatycznie przełącza powiększenie celownika stosownie do użytego obiektywu oraz wykorzystuje elektroniczny dalmierz wyświetlający obraz z elektronicznego celownika na celowniku optycznym.

Nowa migawka szczelinowa o najkrótszym czasie otwarcia 1/8000 sek. oraz czasie synchronizacji z błyskiem do 1/250 sek.
Krótsze czasy otwarcia mechanicznej migawki ułatwiają korzystanie z dużych otworów przysłony przy fotografowaniu w jasnym oświetleniu czy też przy fotografowaniu z lampą błyskową w ciągu dnia. Ponadto, choć zazwyczaj poziom zakłóceń i drgań wzrasta przy krótszych czasach migawki, aparat X-Pro2, dzięki optymalizacji kluczowych elementów sterujących i części, jest cichszy i generuje mniejsze drgania w porównaniu z konwencjonalnymi modelami.

Wytrzymały, odporny na warunki pogodowe korpus spełnia wymogi profesjonalnych fotografów.
Szkielet korpusu aparatu jest wykonany z czterech elementów magnezowego stopu i poszczególne sekcje są uszczelnione łącznie w 61 punktach, dzięki czemu aparat jest odporny na kurz i zachlapania oraz może pracować w temperaturach do -10°C. Aparat wyposażono też w dwa gniazda dla kart SD, by zwiększyć niezawodność w zakresie zapisu danych.

CECHY I WŁAŚCIWOŚCI PRODUKTU:

Najdoskonalsza jakość obrazu dzięki najwyższej w serii X rozdzielczości matrycy oraz unikalnej technologii kolorów opartej na ponad 80-letnim doświadczeniu producenta materiałów światłoczułych
Aparat X-Pro2 dysponuje nową 24.3MP matrycą X-Trans CMOS III wykorzystującą unikalny losowy układ filtra kolorów, który redukuje efekt mory i fałszywych kolorów bez potrzeby stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego (OLPF). Poprzez wyeliminowanie filtra dolnoprzepustowego (OLPF) maksymalizowany jest potencjał rozdzielczości obiektywów FUJINON, a powstający obraz jest porównywalny do tego jaki dają większe matryce o wyższej rozdzielczości.

Wyjątkowa, opracowana przez Fujifilm technologia reprodukcji barw, bazująca na 80 letnim doświadczeniu w produkcji filmów światłoczułych, pomaga w wiernym odwzorowaniu ciepłej tonacji skóry, jasnoniebieskiego nieba i bogactwa zieleni.

Aparat X-Pro2 dysponuje nowym trybem symulacji filmów światłoczułych - ACROS. Wykorzystując wysoką wydajność przetwarzania procesora X Pro, tryb ten zapewnia niezwykle płynne przejścia tonalne, głęboką czerń oraz bogate faktury, znacznie bardziej wyraziste niż przy konwencjonalnych trybach monochromatycznych.

Nowy tryb Efektu Ziarna zwiększa ziarno widoczne na zdjęciu. Tryb ten tworzy obrazy przypomina zdjęcia wykonywane na starych filmach, a szczególnie uzyskiwane wówczas odbitki.

Dzięki udoskonaleniu technologii przetwarzania sygnału poprawie uległa też redukcja szumów. Jakość obsługi wysokich czułości ISO uległa poprawie do tego stopnia, że cały zakres czułości – aż do maksymalnej wartości ISO 12,800 – może być teraz ufnie i z powodzeniem wykorzystywany. Nawet przy wyższych czułościach uzyskuje się płynną gradację odcieni i właściwą głębię czerni, co znacznie zwiększa możliwości fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych.

Poprawiony współczynnik transferu ładunku elektrycznego oraz nowe algorytmy oznaczają, że możliwe jest ultra szybkie sczytywanie danych z matrycy. Przyczyniło się to do poprawy działania wielu funkcji, w tym prędkości działania AF oraz sprawności wykonywania zdjęć seryjnych.

Ultra wydajny procesor X Pro zwiększa prędkość przetwarzania o 4x względem konwencjonalnego procesora.
Wydajny procesor X Pro niesłychanie poprawia czasy reakcji poszczególnych operacji aparatu. Czas uruchamiania wynosi zaledwie 0.4sec., aparat może poszczycić się najkrótszym interwałem pomiędzy zdjęciami wynoszącym 0.25sek., czasem opóźnienia w wyzwoleniu migawki na poziomie 0.05 sek. oraz 0.06 sek. czasem ustawień AF)

Poprzez korzystanie ze skompresowanych plików RAW, sprawność działania i funkcjonalność spełniają obecnie wymagania profesjonalnych fotografów, którzy zyskają też szybszy podgląd live view oraz jeszcze wyższą jakość filmowania.

Pierwszy na świecie zaawansowany hybrydowy celownik typu Multi, który łączy w sobie przełączalny celownik optyczny i elektroniczny
Elektroniczny celownik wykorzystuje ekran LCD o rozdzielczości 2.36 milionów punktów. Częstotliwość odświeżania obrazu została poprawiona względem poprzedniego modelu, który oferował 54fps, i wynosi obecnie 85fps, co znacznie redukuje opóźnienie w wyświetlaniu obrazu, jakie mogło być widoczne przy śledzeniu poruszających się obiektów. Czas zaczernienia obrazu podglądu po zwolnieniu migawki został również zredukowany o około połowę do 150ms, co jest porównywalne z celownikiem optycznym.

Celownik optyczny został opracowany w oparciu o system sprawdzony w modelu X-Pro1. Dysponuje on mechanizmem korekcji dioptrii i ma dłuży punkt oczny (16mm), dzięki czemu łatwiej jest patrzeć przez wizjer. Dodatkowo, jasna ramka telefoto została powiększona z długości ogniskowej 60mm do 140mm, co jest kolejnym elementem wzbogacającym aspekty praktyczne i wygodę.

X-Pro2 dysponuje trybem elektronicznego dalmierza (ERF), który był wysoko oceniany w aparatach serii X100. Wyświetla on mały elektroniczny celownik nad celownikiem optycznym, co można wykorzystać do sprawdzenia ostrości, kąta widzenia, ekspozycji i balansu bieli w czasie rzeczywistym , także wówczas, gdy fotografujemy z użyciem celownika optycznego (OVF).
 
Liczba możliwych do wyboru punktów ostrości rozszerzyła się z 49 w poprzednim modelu do 77, co zwiększa funkcjonalność i przyczynia się do szybszej pracy autofocusa.
Około 40% obszaru obrazu jest obecnie pokryte przez piksele szybkiego i precyzyjnego AF opartego na detekcji fazowej, co oznacza, że prędkość ustawiania ostrości na poruszające się obiekty niesłychanie wzrosła. Łącząc możliwości przetwarzania nowego procesora X Pro z szybkością odczytu AF opartego na detekcji kontrastu, która wzrosła dwukrotnie względem poprzedniego modelu, aparat X-Pro2 zapewnia obecnie najszybsze działanie AF wśród modeli serii X.

Poprzez poprawienie algorytmu przewidującego AF oraz zwiększenie precyzji informacji pochodzących z AF opartego na detekcji fazowej możliwe jest wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością do 8.0 kadrów na sekundę.

Wzmocniony i niezawodny korpus, gotowy na każde zadanie, na jakie pośle go profesjonalny użytkownik.
Korpus jest wykonany ze sztywnego stopu magnezu i został uszczelniony w 61 miejscach, dzięki czemu jest odporny na zachlapania i kurz. Ponadto, aparat może działać w niskich temperaturach aż do -10°C, można więc go zabierać w zasadzie wszędzie nie troszcząc się o warunki.

Nowy model wyróżnia się tym samym półbłyszczącym czarnym wykończeniem, jakie znamy z aparatu X-Pro1. Tego rodzaju wykończenie powierzchni uzyskiwane w wyniku specjalnego polerowania nadaje produktom luksusowy wygląd, co z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom naszych aparatów.

Zastosowana migawka szczelinowa zapewnia najkrótszy czas naświetlania wynoszący 1/8000 sek., pozwala na synchronizację z błyskiem dla czasów do 1/250sek i zapewnia trwałość co najmniej 150,000 cykli, dzięki czemu jest zarówno wszechstronna, jak i niezawodna.
Po raz pierwszy w aparatach serii X korpus wyposażono w dwa gniazda kart SD. Nie tylko zmniejsza to potrzebę częstej wymiany kart, ale pozwala też na zapis duży serii zdjęć wykonywanych w sposób ciągły oraz obniża ryzyko utraty danych.

Tylny ekran LCD aparatu wykorzystuje 3 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1.62-miliona punktów. Sprawdza się on wspaniale zarówno przy komponowaniu ujęć jak i ocenie ostrości, precyzji kolorystycznej oraz balansu bieli zdjęć z matrycy X-Trans CMOS III.

Wraz z kluczowymi funkcjami umieszczonymi po prawej stronie korpusu aparatu, wszystkie główne elementy sterujące są dostępne dla fotografującego bez odrywania oka od celownika.
Pokrętło czasów migawki, korekcji ekspozycji oraz dźwignia przełączania celownika zostały wyfrezowane z aluminium, co zapewnia ich doskonały klasyczny wygląd i kształt.

Niczym w aparatach na filmy światłoczułe, pokrętło czułości ISO jest obecnie wbudowane w pokrętło czasów migawki. Oznacza to, że ustawienia aparatu można potwierdzić jednym rzutem oka bez potrzeby włączania go.

Pozycja (C) pokrętła sterującego została dodana do pokrętła korekcji ekspozycji. Wybranie tej funkcji przełącza operacje korekcji ekspozycji na przednie pokrętło sterujące i rozszerza zakres korekcji do ±5EV.

Pokrętła sterujące znajdują się obecnie zarówno z przodu, jak i z tyłu aparatu. Dzięki dodaniu funkcji naciskania są one obecnie łatwiejsze w użyciu, a przy tym nadal pozostają odporne na kurz i zachlapania.

Aparat posiada łącznie sześć przycisków funkcyjnych, co ułatwia dostęp do często używanych funkcji.

Dodanie centralnie-ważonego pomiaru ekspozycji doskonale sprawdza się przy codziennym fotografowani u z wykorzystaniem celownika optycznego. Jako podstawowa metoda pomiaru, jest on adresowany do fotografów, którzy nie chcą polegać na automatycznym pomiarze ekspozycji, który, co trzeba podkreślić, charakteryzuje wysoki poziom dokładności.

Nowa Dźwignia Ostrości umożliwia użytkownikom szybki wybór punktu ostrości i ogólnie przyspiesza obsługę aparatu.

Nowa forma graficznego interfejsu użytkownika
Do zakładek na ekranie menu dodane zostały nowe kategorie, co zapewnia szybszy dostęp do żądanego menu.

W nowej funkcji Moje Menu (My Menu) można zarejestrować do 16 często używanych pozycji. Gdy dodamy do tego 16 pozycji z menu Q, użytkownik ma możliwość utworzenia łącznie 32 skrótów.

Wyświetlacz celownika oferuje także wysoki poziom indywidualizacji można więc go dopasować do indywidualnych potrzeb fotografa.
Zmieniono też czcionki oraz układ ekranu menu, aby zapewnić jego bardziej przejrzysty i stylowy wygląd.

W trybie celownika optycznego dodano funkcję symulacji Jasnej Ramki. Pozwala ona na potwierdzenie kąta widzenia poszczególnych długości ogniskowej bez potrzeby wymiany obiektywu, co ułatwia dobór obiektywu, jaki należy zastosować.

Zapewniające wygodę dodatkowe akcesoria
Uchwyt MHG-XPRO2 Ułatwia trzymanie aparatu, poprawiając stabilność i redukując szansę poruszenia zdjęcia, zwłaszcza przy korzystaniu z cięższych, jasnych obiektywów. Uchwytu nie trzeba zdejmować nawet przy korzystaniu ze statywu i pozostawia on możliwość wymiany baterii oraz karty SD. Do mocowania do kompatybilnych statywów i szybkiego zwalniania mocowania zastosowano płytkę Arca Swiss.

Skórzany pokrowiec BLC-XPRO2. Ten wykonany z naturalnej skóry futerał na dolną część korpusu podkreśla elegancję konstrukcji aparatu X-Pro2, a jednocześnie zapewnia mechaniczną ochronę sprzętu. Warto dodać, że baterię można wymienić w aparacie bez potrzeby zdejmowania futerału. W komplecie z futerałem znajduje się materiałowy pokrowiec, w który można zawinąć cały aparat, gdy umieszczany jest w torbie.

Pobierając do swojego smartfonu lub tabletu bezpłatną aplikację FUJIFILM Camera Remote użytkownik może skorzystać z funkcji zdalnego sterowania, która zapewnia bogatą kontrolę nad parametrami zdjęcia nawet z odległości. Funkcja ta doskonale sprawdzi się przy wykonywaniu zdjęć grupowych, autoportretów czy też przy fotografowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Zdjęcia i materiały wideo można wysyłać np. do smartfona prostą, jednodotykową operacją. Zdjęcia i filmy znajdujące się w aparacie można przeglądać, wybierać i importować do smartfona, a wszystko to bez potrzeby wprowadzania ID czy hasła. Można także dodawać do zdjęć informacje o lokalizacji pobierane ze smartfona lub tabletu.

Obsługiwany jest transfer Wi-Fi, co pozwala na bezprzewodowy backup danych w komputerze.

Zdjęcia z interwałem czasowym
Aparat udostępnia funkcję wykonywania zdjęć z interwałem czasowym, co pozwala na automatyczne zrobienie do 999 zdjęć wykonywanych w odstępie od 1 sek. do 24 godzin.
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem
Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem
Powoli dobiega końca epopeja związana z wprowadzaniem na rynek pierwszego współczesnego analogowego kompaktu. Jak dowiadujemy się z najnowszych materiałów Pentax Film Project, aparat...
36
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)