Fujifilm X-E2s - czy to coś więcej niż nowy firmware?

Autor: Maciej Luśtyk

15 Styczeń 2016
Artykuł na: 38-48 minut
W rodzinie bezlusterkowców Fujifilm zawitał model o nazwie XE2s. Nowa odsłona lubianego aparatu wprowadza szereg ciekawych usprawnień, choć większość z nich to uaktualnienia oprogramowania aparatu, które zostaną udostępnione także posiadaczom wcześniejszego modelu w postaci nowego firmware’u.

Z zewnątrz aparat Fujifilm XE2s praktycznie niczym nie różni się od zaprezentowanego nieco ponad dwa lata temu modelu X-E2. Jedyne widoczne zmiany, to nieco zmieniony grip, który według producenta pozwalać ma na lepszą kontrolę nad aparatem, zamiana oznaczenia przycisku Fn2 na Auto (tryb pełnej automatyki) oraz oczywiście zaktualizowana nazwa na przednim panelu. Nie są to jednak zmiany, które ingerowałyby w samą konstrukcję aparatu.

Otrzymujemy tę samą, pozbawioną filtra dolnoprzepustowego 16,3-milionową matrycę APS-C w technologii X-Trans CMOS II, elektroniczny wizjer OLED o rozdzielczości 2,36 Mp i powiększeniu 0,62x, 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1 040 000 punktów, podnoszoną lampę błyskową, moduł łączności Wi-Fi, rozbudowany tryb symulacji kliszy filmowych i wygodny system sterowania parametrami ekspozycji, oparty o manualne pokrętło czasów ekspozycji i pierścień przysłony na obiektywie. Producent wykorzystał więc po raz drugi lubiane przez użytkowników body i zdecydował się wypuścić aktualizację aparatu opartą w zasadzie jedynie o usprawnienia programowe. Mimo wszystko są to usprawnienia dość znaczące.

Przede wszystkim usprawniono działanie systemu AF. Nowe algorytmy mają poprawić jego precyzję, a użytkownicy otrzymają znany z bardziej zaawansowanych modeli tryb strefowego ustawiania ostrości oraz tryb śledzenia. Pojawiły się detekcja oka oraz funkcja Auto Macro, która automatycznie przełączy aparat na tryb umożliwiający fotografowanie obiektów znajdujących się blisko aparatu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Otrzymujemy też między innymi ulepszoną migawkę elektroniczną, która pozwoli nam na fotografowanie z czasem 1/32 000 s, odświeżony interfejs z możliwością personalizacji menu podręcznego Q i możliwość regulacji kolorystycznej wyświetlacza LCD oraz wizjera, który pozwoli nam teraz na podgląd obrazu w trybie Natural Live View, co sprawiać ma, że obraz w celowniku będzie wyświetlany w możliwie najbardziej rzeczywistych kolorach.

Nareszcie też pojawiła się długo oczekiwana przez użytkowników możliwość wygodnej kompensacji ekspozycji w trybie manualnym, a także w pełni elastyczny tryb filmowy. Teraz ustawienia migawki i przysłony możemy swobodnie regulować podczas filmowania, a producent udostępnił możliwość zapisu materiału z prędkościami 50, 25 i 24 kl./s.

Na razie nie znamy ceny aparatu. Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm.eu.

Zrozumiałym jest, że w obliczy tego typu usprawnień użytkownicy wcześniejszej generacji aparatu mogliby czuć się nieco pokrzywdzeni przez producenta. I tu mamy dobrą wiadomość. Większość z nowości zostanie udostępniona posiadaczom modelu X-E2 w formie aktualizacji firmware’u już 4 lutego 2015. Po co więc Fujifilm zdecydowało się na wypuszczenie nowego modelu? Biorąc pod uwagę rynek aparatów, wydaje się to dość przemyślanym posunięciem. Nowy model na pewno przyciągnie większą uwagę niż choćby nie wiadomo jak rozbudowana aktualizacja aparatu, który jest już trochę czasu na rynku.

Poniżej znajdziecie pełną listę zmian, które wprowadzi aktualizacja oprogramowania do wersji 4.0.



Nowy system AF

Nowy system AF uzupełnia standardowy 49-punktowy szybki i precyzyjnych system autofocus o całkiem nowe tryby - Strefowy i Szeroki/Śledzenia – które wykorzystują szerszy obszar 77 punktów, by uchwycić ostrość poruszających się obiektów. Wprowadzone rozwiązanie znacznie udoskonala możliwości aparatu w tym zakresie.



Tryb Strefowy pozwala użytkownikowi na wybór strefy 3x3, 5x3 lub 5x5 z 77-punktowego obszaru AF. Podczas korzystania z AF-C, aparat stele śledzi obiekt, ustawiony po środku strefy. Centralnie rozmieszczone strefy 3x3 oraz 5x3 zapewniają szybsze ustawianie ostrości, gdyż korzystają ze zintegrowanych na matrycy czujników AF opartego na detekcji fazowej.



W trybie Szerokim/Śledzenia aparat wyświetla obszar ostrości, zidentyfikowany automatycznie w strefie 77-punktowego AF (tryb Szeroki AF-S) i śledzi obszar ostrości w całej szerokiej strefie 77-punktów (tryb Śledzenia AF-C). Funkcja ta sprawia, że możliwe jest stałe śledzenie ostrością za obiektem poruszającym się w płaszczyźnie pionowej i poziomej, a także za obiektem przybliżającym się i oddalającym od aparatu



Poprawiona precyzja działania AF

Pojedynczy, jednopunktowy AF dzieli obszar ostrości na mniejsze sekcje, aby precyzyjnie określić odległość do obiektu i zapewnić możliwie najdokładniejsze ustawienie ostrości. Zakres roboczy czujników AF detekcji fazowej umieszczonych w matrycy został poprawiony z 2.5EV do 0.5EV, co sprawia, że ten AF działa szybko także przy słabym oświetleniu i w przypadku scen o niskim kontraście.



AF z detekcją oka

Aktualizacja firmware’u wprowadza też opracowany przez tryb AF połączony z Detekcją Oka, który automatycznie rozpoznaje w kadrze oczy postaci i ustawia na nie ostrość. Opcja ta ułatwia ustawianie ostrości na oczy fotografowanej postaci nawet w trudnych warunkach – na przykład, przy zdjęciach portretowych, gdy stosowany jest pełny otwór przysłony dla uzyskania właściwego efektu bokeh w tle.



Tryb Auto Makro

Aktualizacja firmware’u wprowadza funkcję Auto Macro, która automatycznie przełącza aparat do trybu Makro utrzymując jednocześnie zwykłą szybkość działania AF. Nie potrzeba naciskać przycisku Macro, by wykonać zdjęcie z niewielkiej odległości. Dzięki tej aktualizacji temu przycisk Macro może być przypisany także do innej funkcji, jeśli użytkownik chciałby go wykorzystać do innych celów.



Poprawiony AF w trybie filmowania

Zoptymalizowany algorytm AF zapewnia bardzie płynne i naturalne działanie AF podczas rejestrowania materiałów wideo.



Szybka elektroniczna migawka z najkrótszym czasem ekspozycji 1/32 000sek.

Gama obiektywów FUJINON XF obejmuje cały szereg stałoogniskowych jasnych modeli, które odznaczają się bardzo ostrym odwzorowaniem obrazu już od pełnego otworu przysłony i tworzą przy tym bardzo plastyczny “bokeh”. Jednakże, z pełnego otworu przysłony trudno się korzysta, jeśli jest zbyt jasno, więc, aby użytkownicy zawsze mieli możliwość skorzystania z niewielkiej głębi ostrości, aparat jest obecnie wyposażony w całkowicie elektroniczną migawkę, która zapewnia minimalny czas naświetlania wynoszący 1/32 000sek. Migawka mechaniczna nie działa w ogóle, gdy wybrany jest jakikolwiek czas elektronicznej migawki, co pozwala też na całkiem ciche fotografowanie; doskonale sprawdzi się to przy zdjęciach śpiących dzieci, czworonożnych ulubieńców, podczas ceremonii ślubnych i w wielu innych sytuacjach. Ponadto, czasy elektronicznej migawki można zmieniać w krokach co 1/3 EV w zakresie od 1sek. do 1/32 000sek.



Dźwięk migawki

W razie potrzeby istnieje możliwość wyciszenia dźwięku migawki. W menu ustawień skorzystaj z nowych opcji „Dźwięk migawki” (“SHUTTER SOUND”) oraz „Głośność migawki” (“SHUTTER VOLUME”), aby wybrać rodzaj oraz głośność dźwięku , jaki towarzyszy zwolnieniu migawki.



Bracketing dla balansu bieli

Wystarczy jedno naciśnięcie spustu migawki i aparat rejestruje scenę z wybranym przez użytkownika ustawieniem balansu bieli oraz dodatkowo zapisuje po jednym kadrze z tonacją cieplejszą oraz zimniejszą. Funkcja bracketingu dla balansu bieli umożliwia wybranie następujących kroków zmiany pomiędzy poszczególnymi rejestrowanymi kadrami: ±1, ±2 oraz ±3.



Wzbogacone ustawienie ISO Auto - opcje AUTO1/AUTO2/AUTO3

W menu dla automatyki ISO dostępne są obecnie trzy opcje - AUTO1/AUTO2/AUTO3.



Korekcja ekspozycji w trybie Manualnym

Dzięki aktualizacji można będzie skorzystać z pokrętła korekcji ekspozycji dla dodatkowej regulacji ekspozycji także wówczas, gdy w aparacie ustawiony jest tryb manualnej ekspozycji oraz wybrane jest ustawienie ISO Auto.



Funkcja Natural Live View , czyli oglądanie sceny niczym „gołym okiem”

Jedną z zalet elektronicznego celownika jest to, że 'to co widzisz na ekranie otrzymasz na zdjęciu'; finalny obraz jest wyświetlany w czasie rzeczywistym, więc wszelkie tryby Symulacji Filmu światłoczułego bądź inne efekty można sprawdzić bezpośrednio w trakcie fotografowania. Jednakże czasami fotografujący chciałby zobaczyć kolory w nieprzetworzonej postaci, tak jak w celowniku optycznym, bądź też chciałby skupić się na detalach w ciemnych partiach obrazu, a są one czasem niewyraźne ze względu na podwyższanie kontrastu. Aby wyjść naprzeciw takim oczekiwaniom, dodana została funkcja Natural Live View. Gdy w menu wyłączymy opcję podglądu efektów zdjęcia ("PREVIEW PIC. EFFECT") wyświetlany na żywo obraz będzie niezwykle zbliżony do tego, jakbyśmy oglądali scenę „gołym okiem”.



Sterowanie kolorem EVF / LCD

W men u ustawień udostępniane są opcje “EVF COLOR” oraz “LCD COLOR”, które pozwalają na dostrojenie odcienia kolorystycznego obrazu w elektronicznym celowniku i na monitorze LCD.



Nowe częstotliwości kadrów dla zapisu wideo (50P / 25P / 24P)

Poza dotychczasowymi opcjami 60 kadrów na sekundę (fps) i 30 fps, aktualizacja udostępni także opcje 50fps, 25fps oraz 24fps. Opcje 50fps oraz 25fps pozwalają na edycję materiału wideo w regionach, gdzie obowiązuje system PAL, np. w Europie, bez potrzeby konwersji częstotliwości kadrów, natomiast opcja 24fps odpowiada kinowej częstotliwości.



Ustawienia manualne w trybie filmowania

Aktualizacja umożliwi ustawianie czułości ISO przed filmowaniem, jak również daje możliwość regulacji wartości przysłony i czasu migawki w trakcie filmowania.



Wykorzystanie AF opartego na detekcji fazowej dla obsługi funkcji Instant AF (Natychmiastowego AF)

W trybie Instant AF, który obsługuje się naciskając przycisk AF-L podczas manualnego ustawiania ostrości, aktualizacja udostępni AF oparty na detekcji fazowej, co zapewnia szybsze ustawianie ostrości.



Rozszerzony zakres czasów migawki w trybie Program Shift

W obecnie dostępnym trybie Program Shift, najdłuższy dostępny czas naświetlania to ¼ sek., natomiast aktualizacja zwiększa tę wartość do 4 sek.



Nowy interfejs użytkownika

Opracowano nowy interfejs użytkownika zwracając szczególną uwagę na rozmiary oraz układ wyświetlanych ustawień. Ułatwia to użytkownikowi skoncentrowanie się na fotografowaniu, gdy patrzy przez celownik.



Poprawiona obsługa pokrętła czasów migawki

Gdy pokrętło czasów migawki ustawione jest w pozycji T i jako typ migawki ustawiona jest migawka mechaniczna i elektroniczna, wówczas można skorzystać z pokrętła sterującego do wybrania ustawienia czasu ekspozycji z zakresu 30-1/32 000sek. Poprzednio było to ograniczone do zakresu 30-2 sekund. Oznacza to, że czasy migawki można zmieniać w szerszym zakresie bez potrzeby zmiany pozycji aparatu.



Zmieniona nazwa trybu cichego (Silent mode) dla uniknięcia nieporozumień

Nazwa trybu cichego została zmieniona z „Silent Mode” na “SOUND & FLASH ” (Dźwięk i błysk).



Bezpośredni wybór obszaru AF

Aktualizacja pozwoli użytkownikom na wybór obszaru ostrości przy użyciu 4-kierunkowych przycisków wyboru bez potrzeby naciskania przycisku Fn.



Odblokowane przyciski AE-L / AF-L

Funkcje przycisków AE-L / AF-L są obecnie zablokowane, natomiast po aktualizacji ich przypisanie można będzie zmienić stosownie do preferencji użytkownika.



Zmienny obszar ostrości podczas MF

Jeśli pracujesz w trybie manualnego ustawiania ostrości (MF), aktualizacja umożliwi zmianę obszaru ostrości podczas uaktywniania funkcji Instant AF przyciskiem AF-L.



Możliwość dostosowywania Menu Q

Aby Menu Q (służące do szybkiego dostępu do często używanych pozycji) było jeszcze bardziej poręczne, aktualizacja pozwoli na zmienianie pozycji tego menu oraz ich układu.



Wzajemne powiązanie obszarów pomiaru ekspozycji i ostrości

Użytkownik po wybraniu Punktowego pomiaru ekspozycji będzie mógł powiązać ze sobą obszar AF z obszarem pomiaru ekspozycji.



Filmowanie

Filmowanie rozpoczyna się po naciśnięciu przycisku funkcji a nie spustu migawki.
W pozycji Zdjęcia seryjne (DRIVE) wyeliminowana została opcja Film (“MOVIE”).



Obsługa funkcji ogranicznika ostrości dla obiektywu XF100-400mmF4.5-5.6 R LM OIS WR

Aby zapewnić pełną kompatybilność z obiektywami, nowy firmware wprowadza obsługę funkcji ogranicznika ostrości dla obiektywu FUJINON XF100-400 mm F4.5-5.6 R LM OIS WR



Menu „Kolor Tła” - “BACKGROUND COLOR”

Menu „Kolor Tła” (“BACKGROUND COLOR”) zostało wyeliminowane z menu „Ustawienia ekranu” (“SCREEN SET-UP”).



Maksymalna liczba zdjęć, jaką można wykonać w trybie zdjęć seryjnych

Szybkość rejestrowania obrazów JPEG w trybie szybkich zdjęć seryjnych: około 32 zdjęcia około 18 zdjęć RAW zarówno w szybkim jak i wolnym trybie wykonywania zdjęć seryjnych: 1 lub 2 zdjęcia mniej niż przed aktualizacją.

]
INFORMACJA PRASOWA
Korporacja FUJIFILM (Prezes: Shigehiro Nakajima) ma przyjemność poinformować 
o wprowadzeniu modelu FUJIFILM X-E2S, najnowszego bezlusterkowego aparatu fotograficznego, który dołącza do powszechnie cenionej serii X. Aparat X-E2S wyróżnia się trwałym, kompaktowym i lekkim korpusem z celownikiem prezentującym obraz w czasie rzeczywistym. Celownik oferuje powiększenie 0.62x*1 oraz elektroniczny wyświetlacz, który wyróżnia się najkrótszym na świecie czasem opóźnienia w wyświetlaniu obrazu *2 wynoszącym jedynie 0.005 sekundy. Aparat wyposażono także w system AF doskonale sprawdzający się przy fotografowaniu poruszających się obiektów. Nowy model X-E2S dziedziczy funkcjonalność i dalmierzową konstrukcję wersji X-E2, dodając jednocześnie do niej nowe funkcje, w tym udoskonalonych uchwyt, elektroniczną migawkę i bardziej intuicyjny graficzny interfejs użytkownika, co łącznie pozwala czerpać jeszcze większą radość z fotografowania.

Celownik z obrazem w czasie rzeczywistym w aparacie o stylu dalmierzowym
Elektroniczny, organiczny wyświetlacz o rozdzielczości 2.36 milionów punktów oraz dedykowana soczewka celownika sprawiają, że aparat X-E2S oferuje powiększenie wyświetlanego obrazu 0.62x oraz wyrazisty, wysokiej rozdzielczości ekran celownika. Dodatkowo, najkrótszy na świecie czas opóźnienia w wyzwoleniu migawki - zaledwie 0.005 sekundy – sprawia, że fotografujący może wykorzystać każdą okazję zdjęciową patrząc przez celownik oferujący podgląd live view.

Kompaktowy i lekki korpus z udoskonaloną formą uchwytu
Popularne cechy aparatu X-E2, łącznie z umieszczonymi na górnym panelu pokrętłami oraz kompaktowym i lekkim korpusem ważącym zaledwie 350g, zostały przeniesione do modelu X-E2S. Dodatkowo, zoptymalizowany kształt uchwytu ułatwia użytkownikom pewne trzymanie aparatu i szybką zmianę ustawień. Siedem przycisków funkcyjnych rozmieszczonych na górze i tylnej ściance aparatu może być zaprogramowanych stosownie do potrzeb użytkownika. Przełącznik trybu Auto daje dostęp do w pełni automatycznego zaawansowanego trybu SR Auto, który rozpoznaje typ sceny i optymalizuje ustawienia, by zapewnić możliwie najlepsze zdjęcie.

Matryca APS-C X-Trans CMOS II z wbudowanymi czujnikami AF detekcji fazowej oraz procesorem przetwarzania obrazu EXR II zapewniają doskonałe rezultaty
Oparty o detekcję fazową AF sprawia, że aparat X-E2S pozwala na błyskawiczne automatyczne ustawienie ostrości w ciągu zaledwie 0.06 sekundy*4. Czas uruchamiania aparatu wynosi jedynie 0.5 sekundy*5, opóźnienie w wyzwoleniu migawki 0.05 sekundy zaś interwał pomiędzy kolejnymi zdjęciami 0.5 sekundy*6. Gdy dodamy do tego unikalną technologię matrycy Fujifilm, która wykorzystuje wieloletnie doświadczenie Fujifilm przy opracowywaniu i produkcji filmów światłoczułych, mamy pewność, że model X-E2S będzie dostarczał wspaniałe rezultaty.

Nowy system AF dla fotografowania poruszających się obiektów
Nowy system AF zastosowany w aparacie X-E2S dodaje do trybu Pojedynczego Autofocusa wybierającego jeden z 49 punktów. nowe opcje trybu Strefowego i Szerokiego/Śledzenia. Nowe tryby oferują znacznie ulepszone ustawienie ostrości na poruszające się obiekty i wykorzystują w swojej pracy 77-punktowy obszar AF.

Pełna gama 21 wysokiej jakości obiektywów FUJINON z mocowaniem X obejmująca modele od ultra-szerokokątnych po super-tele.
Najnowsze cyfrowe technologie zostały wykorzystane do opracowania mocowania obiektywu X, które oferuje wysoką precyzję konstrukcji optycznej dla zapewnienia możliwie najwyższej jakości obrazu. Łącznie z zaprezentowanym dziś obiektywem FUJINON XF100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR, gama optyki XF obejmuje 21 obiektywów, z których każdy we współpracy z aparatem X-E2S zapewnia wspaniałą ostrość przenoszonego obrazu.

Kompaktowy i lekki korpus w stylu aparatu dalmierzowego, zyskał udoskonalony uchwyt i pokrętła dla większej wygody obsługi
Popularne cechy aparatu X-E2, łącznie z umieszczonymi na górnym panelu pokrętłami oraz kompaktowym i lekkim (zaledwie 350g) korpusem, zostały przeniesione do modelu X-E2S. Dodatkowo, poprawiony został kształt uchwytu umożliwiając użytkownikom szybszą zmianę ustawień i pewne trzymanie aparatu. Aparat X-E2S został tak opracowany, aby doskonale odtwarzać walory fotografowania aparatem dalmierzowym. Wykonywanie naturalnych, szczerych zdjęć ułatwia także niemal bezgłośna migawka.

Zarówno górna, jak i przednia ścianka aparatu wykonane są z lekkiego i niezwykle sztywnego odlewu magnezowego. Zastosowane zostały też specjalne powłoki, by naśladować stalowe wykończenie powierzchni i zapewnić odpowiednią wyrazistość górnego panelu.

Na górnym panelu umieszczone są pokrętła czasów migawki oraz korekcji ekspozycji. Ustawienia pokręteł, jak również pierścienia przysłony na obiektywie można sprawdzić bezpośrednio nawet, gdy aparat jest wyłączony. Ponadto, precyzyjnie frezowane aluminiowe pokrętła, które przełącza się z wyczuwalnym kliknięciem, podkreślają wizualnie klasę modelu X-E2S.

Aparat X-E2S posiada dwa pokrętła sterujące oraz siedem programowalnych przycisków funkcyjnych

Przełącznikiem trybu Auto można włączyć w aparacie tryb pełnej automatyki. W zaawansowanym trybie SR Auto aparat automatycznie dobiera optymalne ustawienia dla fotografowanej sceny.

Aparat posiada podnoszoną lampę błyskową, która wykorzystując tryb Super Inteligentnego Błysku automatycznie dostosowuje emisję światła do sceny w kadrze.
Na tylnej ściance aparatu umieszczony jest 3.0-calowy monitor LCD o rozdzielczości 1,040 tys. punktów, który zabezpiecza wzmocniona, odporna na zarysowania szybka redukująca refleksy światła.

Celownik z obrazem w czasie rzeczywistym
Wraz z powiększeniem 0.62x oraz opóźnieniem w wyświetlaniu obrazu wynoszącym 0.005sek., aparat X-E2S może poszczycić się dużym i jasnym celownikiem. Oferuje on wyrazisty, wysokiej rozdzielczości podgląd live view prezentowany na nowym elektronicznym, organicznym wyświetlaczu o rozdzielczości 2.36 miliona punktów. Dla wyświetlacza live view można także ustawić opcję podglądu efektu zdjęcia (Preview Pic. Effect), by odzwierciedlić warunki fotografowania lub można korzystać z podglądu niezwykle zbliżonego do obserwowanie sceny gołym okiem. Sensor oka celownika będzie także automatycznie ustawiał orientację informacji na wyświetlaczu, gdy aparat jest ustawiony pionowo; ta ostatnia funkcja nie jest możliwa w modelach z celownikiem optycznym.

Matryca X-TransTM CMOS II oraz procesor obrazu EXR II łącznie odpowiadają, za wyjątkową jakość obrazu i dużą szybkość działania
Aparat dysponuje 16.3 megapkselową matrycą Fujifilm X-Trans™ CMOS II rozmiaru APS-C. Jej unikalny, losowy układ filtra kolorów redukuje zjawisko mory i fałszywych barw bez potrzeby stosowania filtra dolnoprzepustowego, który przyczynia się do obniżenia jakości obrazu. Wyeliminowanie filtra dolnoprzepustowego sprawia, że do matrycy dociera większa ilość światła. W połączeniu z procesorem obrazu EXR II, matryca zapewnia wyjątkową rozdzielczość oraz niski poziom szumów.

Aparat X-E2S zapewnia maksymalną wartość ISO wynoszącą 51200*7 , co uzyskano funkcję redukcji szumów realizowaną przez procesor obrazu z technologią mocowania układów scalonych, by zredukować przy zdjęciach rejestrowanych z wysoką czułością. Nawet przy ustawieniu ultra wysokiej czułości aparat X-E2S zapewnia niski poziom szumu i mocne odwzorowanie czerni rozszerzając swój potencjał także na fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych.

Aparat dysponuje także unikalną technologią przetwarzania obrazu - Lens Modulation Optimiser (LMO)*8 - by zapewnić możliwie najwyższą jakość tworzonego obrazu. Wykorzystując jakość optyczną oraz inne właściwości poszczególnych obiektywów LMO koryguje wady optyczne, jak choćby dyfrakcję*9, aby zapewnić pełną ostrość obrazu na całej powierzchni kadru oraz realistyczny efekt trójwymiarowości finalnego zdjęcia.

Wyjątkowy system autofocusa opartego detekcji fazowej i korzystający z czujników umieszczonych w matrycy zapewnia ultra-szybkie ustawianie ostrości w zaledwie 0.06 sek.*8 Ponadto dzięki szybkiemu procesorowi EXR II aparat uruchamia się w ciągu 0.5sek*9, jego czas opóźnienia w wyzwoleniu migawki wynosi 0.05 sek. zaś interwał pomiędzy kolejnymi zdjęciami 0.5sek.

Nowy system AF z trybami Strefowym oraz Szerokim/Śledzenia dla wygodnego fotografowania poruszających się obiektów
System AF oferuje standardowy 49-punktowy tryb Punktowego Pojedynczego Autofocusa zapewniający dużą szybkość i precyzję ustawiania ostrości. Udostępnia on także całkiem nowe tryby - Strefowy i Szeroki/Śledzenia – które wykorzystują większy obszar 77 punktów, by uchwycić ostrość poruszających się obiektów.

Tryb Strefowy pozwala użytkownikowi na wybór strefy 3x3, 5x3 lub 5x5 z 77-punktowego obszaru AF. Podczas korzystania z AF-C, aparat stele śledzi obiekt, ustawiony po środku strefy. Centralnie rozmieszczone strefy 3x3 oraz 5x3 zapewniają szybsze ustawianie ostrości, gdyż korzystają ze zintegrowanych na matrycy czujników AF opartego na detekcji fazowej.

Tryb Szeroki/Śledzenia stanowi połączenie trybu Szerokiego (podczas AF-S), w którym aparat automatycznie identyfikuje i śledzi obszar ostrości w strefie 77-punktowego AF, oraz trybu przewidującego Śledzenia (podczas AF-C), który korzysta z całego obszaru 77-punktów dla stałego śledzenia obiektu. Funkcja ta sprawia, że możliwe jest stałe śledzenie ostrością za obiektem poruszającym się w górę, w dół, w prawą lub lewą stronę kadru, a także przybliżającym się i oddalającym od aparatu.

Tryb Pojedynczego Punktowego AF dzieli obszar ostrości na mniejsze sekcje, aby precyzyjnie określić odległość do obiektu i zapewnić możliwie najdokładniejsze ustawienie ostrości. Zakres roboczy czujników AF detekcji fazowej umieszczonych w matrycy został poprawiony z 2.5EV do 0.5EV, co sprawia, że ten AF działa szybko także przy słabym oświetleniu i w przypadku scen o niskim kontraście.

Aparat dysponuje też funkcją AF z Detekcją Oka, która automatycznie rozpoznaje w kadrze oczy człowieka i ustawia na nie ostrość. Funkcja ta ułatwia ustawianie ostrości na oczy fotografowanej postaci nawet w trudnych warunkach – na przykład, przy zdjęciach portretowych, gdy stosowany jest pełny otwór przysłony dla uzyskania właściwego efektu bokeh w tle.

Funkcja Auto Macro uaktywnia się automatycznie w trybie Macro. Utrzymywana jest wówczas szybkość działania AF i nie potrzeba naciskać przycisku Macro, by wykonać zdjęcie z niewielkiej odległości. Dzięki temu przycisk Macro może być przypisany do innej funkcji.

Nowy, zoptymalizowany algorytm AF zapewnia bardzie płynne i naturalne działanie AF podczas rejestrowania materiałów wideo.

Dzięki połączeniu danych z AF opartego na detekcji fazowej i funkcji AF przewidującej ruch obiektu, aparat jest w stanie wykonywać zdjęcia seryjne z AF-C z prędkością do 7.0 kadrów na sek.


Kompleksowa gama obiektywów 21 FUJINON z mocowaniem X obejmująca modele począwszy od ultra-szerokokątnych po super-tele
Przy opracowywaniu mocowania obiektywów X wykorzystano najnowsze technologie. Mocowanie to zapewnia najwyższą możliwą jakość obrazu. Obiektywy są tak konstruowane, by zapewnić wysoką rozdzielczość na całej powierzchni kadru i oferują możliwie jasny maksymalny otwórz przysłony zachowują jednocześnie kompaktowe rozmiary ułatwiające mobilne korzystanie ze sprzętu. Obecnie gama 21 obiektywów obejmuje modele od szerokokątnych aż po super-tele w tym pięć obiektywów stało-ogniskowych. Obiektywy te we współpracy z aparatem X-E2S oferują bardzo wysoką jakość obrazu. Dodatkowo, opcjonalne akcesoria, takie jak adaptery mocowania, telekonwerter 1.4x oraz pierścienie pośrednie do makrofotografii rozszerzają fotograficzny potencjał aparatu.

Twórz unikalne zdjęcia wraz z trybami Filmu Światłoczułego i innymi efektami artystycznymi
Bezprecedensowa jakość obrazu, jaką oferuje i zapewnia Fujifilm tworzona jest na bazie ponad 80 letnich doświadczeń w opracowywaniu i produkcji filmów fotograficznych. Dzięki naszej technologii aparat wiernie odwzorowuje ciepłe tonacje skóry, jasny błękit nieba czy też bogatą zieleń drzew. Obrazy przywoływane w pamięci fotografa stają jak zywe przed oczami odbiorcy zdjęcia. Aparat X-E2S dysponuje trybem symulacji filmu światłoczułego CLASSIC CHROME zapewniającym przytłumioną tonację i głębię barw. Użytkownicy mogą też wybierać spośród dziesięciu innych trybów, które imitują efekty tradycyjnych materiałów światłoczułych Fujifilm. Wśród tych trybów znajdują się efekty barwnych filmów odwracalnych (Velvia/PROVIA/ASTIA), profesjonalnych kolorowych filmów negatywowych (PRO Neg.Std / PRO Neg.Hi), filtrów monochromatycznych (MONOCHROME, filtr żółty /Ye/, filtr czerwony /R/ i filtr zielony /G/) oraz SEPII. W modelu X-E2S dostępne są też funkcje Zaawansowanego Filtra. Użytkownicy mogą wybierać spośród ośmiu różnych efektów artystycznych

Aparat X-E2S dysponuje całkiem cichą elektroniczną migawką*11, która pozwala na ustawianie czasu migawki do 1/32,000 sek. Dzięki temu można uzyskiwać zdjęcia o małej głębi ostrości przy w pełni otwartej przysłonie także przy bardzo jasnym oświetleniu, na przykład w śnieżnej scenerii czy też na plaży i nie trzeba przy tym stosować szarego filtra (ND). W związku z tym, że migawka nie ma żadnych mechanicznych części łatwiej jest robić szczere i spontaniczne zwierząt czy śpiących dzieci.

Funkcja Wielokrotnej Ekspozycji daje możliwość połączenia dwóch oddzielnych motywów na jednym zdjęciu, co można wykorzystać np. by dodać postaci do pustej scenerii.

Aparat umożliwia wybór proporcji obrazu spośród opcji 3:2, 16:9, oraz 1:1 (kwadrat), aby można było dostosować kadr do różnych stylów fotografowania.

Aparat dysponuje Zaawansowanym trybem SR AUTO, który automatycznie rozpoznaje twarze i scenerię i optymalizuje ustawienia ostrości, ekspozycji, czułości ISO oraz innych parametrów, by zapewnić doskonałe rezultaty na zdjęciu.

Funkcja fotografowania z interwałem czasowym umożliwia automatyczne wykonanie do 999 rejestrowanych ze stałym interwałem wynoszącym od 1 sek. do 24 godzin.

Spośród innych funkcji należy wymienić Cyfrowy podział obrazu (Digital Split Image), dla precyzyjnego manualnego ustawiania ostrości oraz funkcję wyróżniania wierzchołków ostrości (Focus Peaking), która zaznacza elementy fotografowanej znajdujące się w płaszczyźnie ostrości. Elementy te mogą być oznaczane na biało, czerwono lub niebiesko, stanowiąc cenną wskazówką dla ustawiania ostrości podczas fotografowania scen, w przypadku których trudno ustawia się ostrość.

Filmowanie Full HD w oparciu o matrycę X-TransTM CMOS II
Aparat X-E2S pozwala na filmowanie Full HD przy 60 klatkach/sekundę. Dostępne są także opcję 50fps, 30fps, 25fps oraz 24fps (fps = klatek na sekundę).

Można korzystać także z trybów symulacji filmu światłoczułego, w tym najnowszej opcji CLASSIC CHROME, a także ze szczegółowych ustawień balansu bieli.

Podczas filmowania możliwe jest manualne ustawianie ekspozycji. Można zmieniać wartość przysłony, czas migawki oraz czułość ISO, co pozwala na filmowanie z ekspozycją określaną przez użytkownika.

Po uaktywnieniu Inteligentnego Hybrydowego AF aparat szybko i precyzyjnie ustawia ostrość. Hybrydowy AF, zależnie od sceny także podczas filmowania, automatycznie przełącza się pomiędzy AF opartym na detekcji fazowej i AF opartym na detekcji kontrastu. Dostępne jest także ręczne ustawianie ostrości.

Można też wykorzystać funkcje rozpoznawania sześciu typów scen, co ułatwia użytkownikowi rejestrowanie pięknych filmów.

Wysoki współczynnik przepływu danych (do 36Mbps) pozwala na wyraziste zarejestrowanie niuansów każdej ruchomej sceny.

Wbudowane Wi-Fi dla fotografowania ze smartfonu lub tabletu
Pobierając do swojego smartfonu lub tabletu bezpłatną aplikację FUJIFILM Camera Remote użytkownik może skorzystać z funkcji zdalnego sterowania, która zapewnia bogatą kontrolę nad parametrami zdjęcia nawet z odległości. Funkcja ta doskonale sprawdzi się przy wykonywaniu zdjęć grupowych, autoportretów czy też przy fotografowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Zdjęcia i materiały wideo można wysyłać np. do smartfona prostą, jednodotykową operacją. Zdjęcia i filmy znajdujące się w aparacie można przeglądać, wybierać i importować do smartfona, a wszystko to bez potrzeby wprowadzania ID czy hasła. Można także dodawać do zdjęć informacje o lokalizacji pobierane ze smartfona lub tabletu.

Zdjęcia mogą być wysyłane bezpośrednio z aparatu do drukarki instax SHARE Smartphone Printer, aby natychmiast otrzymać odbitki instax. Obsługiwany jest transfer Wi-Fi, co pozwala na bezprzewodowy backup danych w komputerze.

{BIT|Doskonała gama akcesoriów line-up


Skórzany futerał BLC-XE1
Stylowy futerał wykonany z prawdziwej skóry wyróżnia się wspaniałą fakturą i doskonale pasuje do designu aparatu X-E2S. Futerał odpowiednio zabezpiecza aparat X-E2S, a jednocześnie można wymienić w nim baterię bez potrzeby zdejmowania futerału. W komplecie z futerałem znajduje się skórzany pasek do zawieszenia aparatu na ręku oraz materiałowy pokrowiec

Uchwyt MHG-XE
Dodatkowy uchwyt zapewnia bardziej pewne trzymanie aparatu. Gdy uchwyt jest dołączony do aparatu swobodnie można wymieniać baterię i kartę pamięci. Dodatkowo, w osi optycznej aparatu posiada on mocowanie statywu. Można też wykorzystać płytkę Arca-Swiss, jako szybko zwalniane mocowanie ułatwiające montowanie aparatu na kompatybilnych z nią statywach.

Adapter mocowania M dla kompatybilności z dodatkowymi obiektywami

Pierścień pośredni Macro - MCEX-16/MCEX-11
Dostępne są dwa pierścienie (16mm oraz 11mm), które umieszcza się pomiędzy korpusem aparatu fotograficznego a wymiennym obiektywem, co umożliwia uzyskiwanie powiększeń przy makrofotografii.

Dodatkowe lampy błyskowe
Dostępne są trzy tryby zewnętrznych lamp błyskowych FUJIFILM, z których każda zapewnia precyzyjną automatyczną kontrolę błysku TTL. Lampy błyskowe EF-20 oraz EF-X20 mają liczbę przewodnią 20, natomiast lampa błyskowa EF-42 ma liczbę przewodnią 42.

Zewnętrzny mikrofon stereofoniczny MIC-ST1
Umożliwia realizację realistycznych nagrań głosowych stanowiących ścieżkę dźwiękową wysokiej jakości materiałów wideo Full HD.

Filtry ochronne

Złączka DC CP-W126

Zasilacz sieciowy AC-9V

Pilot zdalnego sterowania RR-90
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-M5 - niedrogi aparat systemowy z funkcjami dla vlogerów
Fujifilm X-M5 - niedrogi aparat systemowy z funkcjami dla vlogerów
Fujifilm prezentuje najmniejszy model w systemie X. Niewielki Fujifilm X-M5 kusi ciekawą, kompaktową konstrukcją, rozwiniętymi możliwościami filmowania i przystępną ceną.
51
Aparat półklatkowy od Fujifilm? Przedziwne plotki na temat nowej konstrukcji
Aparat półklatkowy od Fujifilm? Przedziwne plotki na temat nowej konstrukcji
W serwisach „plotkarskich” pojawiły się informacje o nowym, unikalnym aparacie Fujifilm, który zagościć ma na rynku w 2025 roku. Według nich ma to być „cyfrowy aparat półklatkowy”,...
12
Panasonic Lumix - nowe oprogramowanie dla modeli S9, S5II, S5IIX i G9 II
Panasonic Lumix - nowe oprogramowanie dla modeli S9, S5II, S5IIX i G9 II
Panasonic wprowadza szereg poprawek oprogramowania dla najnowszych modeli pełnoklatkowych oraz flagowego przedstawiciela segmentu Mikro Cztery Trzecie. Usprawnienia obejmują m.in....
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)