Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
6.5
Funkcjonalność:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

80%

Następca cenionego X-Pro1, to aparat zbudowany niemal od początku. Wyposażony został w usprawnioną matrycę, lepszy procesor i układ AF. Z kolei nowy firmware w wersji 2.00 ma sprawić, że aparat będzie jeszcze szybszy i wydajniejszy. Tak więc, czy Fujifilm X-Pro2 to wreszcie idealny kompaktowy klasyk?

Autor: Michał Chrzanowski

2 Grudzień 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Filmowanie

Nowy X-Pro2 nie jest aparatem kierowanym do miłośników filmowania. Świadczy o tym chociażby brak dedykowanego przycisku REC (oczywiście możemy przypisać tę opcję np. przyciskowi znajdującemu się tuż obok spustu migawki). Niestety Fujifilm nie przewidziało również odrębnego trybu pracy. Wciskając dany przycisk, od razu rozpoczynamy nagrywanie filmu. Nie jesteśmy więc w stanie wstępnie ocenić kadru oraz dobrać parametrów przed rozpoczęciem nagrywania.

Aparat umożliwia filmowanie w jakości Full HD 1920x1080 z prędkością 60 kl./s i dźwiękiem stereofonicznym. Ponadto, do dyspozycji mamy także prędkości zapisu 50, 30, 25 oraz 24 kl./s, która daje specyficzną, filmową plastykę obrazu. X-Pro2 oferuje również możliwość zamontowania zewnętrznego mikrofonu oraz regulację poziomów dźwięku. Pochwalić producenta należy także za możliwość konfiguracji ustawień w czasie nagrywania. Możemy zmienić balans bieli, parametry przysłony, czasu naświetlania oraz korekcji ekspozycji. Niestety nie jesteśmy w stanie ingerować w ustawienia czułości matrycy, dlatego też jej wartość trzeba ustawić przed rozpoczęciem filmowania. Miejmy nadzieję, że późniejsza aktualizacja oprogramowania naprawi ten mankament. Zaletą jest możliwość korzystania podczas filmowania z symulacji filmu, co dla mniej wprawionych filmowców będzie prostym sposobem na ciekawe efekty.

Usprawniony autofokus hybrydowy dobrze radzi sobie również w przypadku trybu filmowego. Aparat szybko i skutecznie zmienia ostrość na różne elementy kadru. Problem, tak jak w przypadku trybu fotografowania, pojawia się przy pracy w bardzo słabym oświetleniu. Wtedy pomocne może okazać się ręczne ustawienie ostrości za pomocą pierścienia na obiektywie.

W kontekście filmowania X-Pro2 pozostawia spory niedosyt. Na pokładzie nie znajdziemy zaawansowanych opcji filmowania. Poza tym nie otrzymujemy możliwości zapisu w jakości 4K. Zabrakło także wbudowanej stabilizacji obrazu oraz odchylanego wyświetlacza, które ułatwiłyby komponowanie kadrów. Dlatego też w przypadku tego aparatu tryb nagrywania wideo jest jedynie dodatkiem, a nie jedną z kluczowych funkcji jak w konstrukcjach Panasonic czy Sony. Mimo to, jakość Full HD oraz zastosowane rozwiązania powinny zadowolić mniej wymagających entuzjastów filmowania.

Kliknij, aby pobrać film przykładowy

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)