Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Funkcje dodatkowe

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
6.5
Funkcjonalność:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

80%

Następca cenionego X-Pro1, to aparat zbudowany niemal od początku. Wyposażony został w usprawnioną matrycę, lepszy procesor i układ AF. Z kolei nowy firmware w wersji 2.00 ma sprawić, że aparat będzie jeszcze szybszy i wydajniejszy. Tak więc, czy Fujifilm X-Pro2 to wreszcie idealny kompaktowy klasyk?

2

Autor: Michał Chrzanowski

2 Grudzień 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Funkcje dodatkowe

Flagowy model japońskiego producenta oferuje oczywiście wbudowaną łączność Wi-Fi. Aby zdalnie korzystać z aparatu należy pobrać aplikację Fujifilm Camera Remote, którą możemy zainstalować na urządzenia mobilne z systemem iOS i Android (wciąż nie ma wersji na system Windows). Warto zauważyć, że aplikacje otrzymała ważną aktualizację, dzięki której łączność przebiega znacznie szybciej, co optymalizuje pełną kontrolę nad aparatem za pomocą telefonu. Zdjęcia przegląda się sprawnie, zaś zapis na smartfonie lub tablecie przebiega bez żadnych problemów. Ponadto, na szczególną uwagę zasługuje kwestia odświeżania podglądu, która prezentuje się znakomicie. Praktycznie nie ma opóźnienia pomiędzy ruchem aparatu, a obrazem wyświetlanym na ekranie telefonu, co uznajemy za dużą zaletę. Również możliwość zmiany podstawowych parametrów ekspozycji czy wybór symulacji kliszy filmowej lub balansu bieli oceniamy na duży plus.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Aktualizacja aplikacji Camera Remote nie naprawiła jednak największej wady - zrywania połączenia w momencie cofania się do głównego menu aplikacji. Jest to bardzo irytujące, ponieważ zaburza efektywne użycie smartfonu lub tabletu, jako narzędzia sterującego aparatem. Problemy pojawiają się gdy na przykład przeglądamy zdjęcia, które chcemy zapisać na urządzeniu mobilnym i po chwili zdecydujemy się na cofnięcie do głównego menu i wybór opcji umożliwiającej fotografowanie. Wtedy aplikacja wyświetla okno z komunikatem przerwania połączenia. W praktyce jest to bardzo uciążliwe, ponieważ za każdym razem w aparacie musimy włączać Wi-Fi i ponownie parować urządzenia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Aparat posiada również szereg opcji symulacji błony fotograficznej, które wpływają na kolorystykę i dynamikę obrazu. Wybierać możemy spośród najbardziej znanych klisz marki Fujifilm – dostępny jest na przykład Classic Chrome nadający fotografiom bardziej dokumentalnego stylu czy nowy filtr Acros charakteryzujący się dużą rozpiętością tonalną, zwiększonym kontrastem i bardzo szczegółowym obrazem, a także ultradrobnym ziarnem.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)