Nikon D5500 - test aparatu

Do naszej redakcji trafił aparat Nikon D5500. Jest to następca wydanego półtora roku temu, zgarniającego dobre recenzje modelu D5300. Najnowszego Nikona wyposażono w dotykowy ekran LCD, usprawniono też wydajność matrycy na wysokich czułościach i system AF. Zaszło też kilka zmian na zewnątrz obudowy. Zobaczcie jak aparat poradził sobie w naszym teście.
1
Maciej Luśtyk
13 Marzec 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

6. Jakość zdjęć JPEG


Aparat jest jeszcze nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Szumy i reprodukcja szczegółów
Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia. Zdjęcia poniżej przedstawiają wycinek zdjęcia tablicy kontrolnej o wielkości 600 x 600 pikseli

Nikon D5500 charakteryzuje się fantastyczną jak na tę klasę aparatów jakością obrazu. Jest to chyba główny powóddla którego warto kupić aparat. Obraz jest bardzo ostry i szczegółowy, a zdjęcia charakteryzują się szerokim zakresem dynamiki. Aż do wartości ISO 1600 nie obserwujemy widocznego spadku w jakości obrazu. Bardziej widoczny szum obserwujemy od wartości ISO 3200 przy czym jeszcze nawet przy ISO 12800 obraz jest jeszcze wyraźnie szczegółowy. Niestety w górnych granicach czułości obraz jest już mocniej zaszumiony przez co raczej nie będzie z nich dużo pożytku. Wyjątkiem będzie fotografia czarno-biała gdzie akurat szum tak bardzo nie przeszkadza.
Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Odszumianie systemowe:
Dobrze radzi sobie systemowe odszumianie, które sprawia, że fotografując z wyższymi czułościami będziemy w stanie uzyskać względnie klarowny obraz.
Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Wyostrzanie systemowe:
Aparat świetnie radzi sobie pod względem wyostrzania obrazu. Nawet przy maksymalnej wartości wyostrzania na obrazie nie pojawiają się artefakty a obraz wygląda naturalnie.
Zobacz wszystkie zdjęcia (10)


Reprodukcja kolorów
Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Aparat bardzo wiernie odzworowuje kolory, a zdjęcia są przyjemne dla oka, dlatego w większości przypadków dodatkowa obróbka nie będzie konieczna.

Podsumowanie ten części:
+ świetna jakość zdjęć
+ szczegółowy obraz na wysokich czułościach
+ systemowe odszumianie
+ wyostrzanie
+ dobra reprodukcja kolorów

- zaszumienie najwyższych czułości

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce wpadł już produkcyjny model najnowszego bezlusterkowca APS-C Nikona. Zobaczcie jak radzi sobie w praktyce.
8
13
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja modelu SL, wprowadzająca usprawnienia niemal na każdej płaszczyźnie, ma być klejnotem w koronie systemu L-Mount, będąc przy okazji cieszącym oko,...
10
27
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (16)