Nikon 1 J5 - jakość w stylu retro

0
Maciej Luśtyk
2 Kwiecień 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Nikon zaprezentował najnowszego przedstawiciela bezlusterkowej serii 1. Aparat charakteryzuje się bardziej stylowym wyglądem od swoich poprzedników, a wyposażono go 20,8-megapikselową matrycę, która umożliwia nagrywanie filmów w jakości 4K. Aparat trafi do sprzedaży pod koniec kwietnia.
Aparat Nikon 1 J5 to najświeższa odsłona bezlusterkowej serii producenta. To, co pierwsze rzuca się w oczy to obudowa stylizowana na aparaty retro, co ostatnio robi się coraz bardziej popularne na rynku bezluserkówców. Nowością na pokładzie aparatu jest 20,8-megapikselowa matryca BSI-CMOS wspomagana procesorem EXPREED 5A, która umożliwia wykonywanie zdjęć z prędkością 20 kl/s w zakresie czułości ISO 160 - 12,800 i nagrywanie filmów Full HD z prędkością 60 kl/s i filmów w zwolnionym tempie (120 kl/s) w jakości 720p. Co więcej aparat pozwoli nam też na nagrywanie filmów w jakości 4K, jednak tylko z prędkością 15 kl/s.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Poza tym aparat wyposażono w znany z poprzednika 171-punktowy, hybrydowy system AF ze 105 punktami detekcji fazy. Jest też 3-calowy, uchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD i moduły łączności bezprzewodowej Wi-fi i NFC, które pozwolą na wygodne przesyłanie zdjęć na inne urządzenia i sterowanie aparatem z poziomu smartfona. Aparat został wyposażony w pokrętło PASM, które pozwoli nam na szybki wybór trybu fotografowania.

Z nowych funkcji znajdziemy też możliwość nagrywania time-lapsów i łączenia ich 10-sekundowe sekwencje, 7 nowych filtrów artystycznych oraz tryb ułatwiający wykonywanie autoportretów.

Aparat będzie dostępny w trzech wersjach kolorystycznych w zestawach z obiektywem 1 NIKKOR 10-30mm f/3.5-5.6 PD-Zoom. Jego cena będzie wynosić około 500 dolarów. Polskiej ceny na razie nie znamy. Aparat ma trafić do sprzedaży pod koniec kwietnia.

Więcej informacji o aparacie znajdziemy na stronie Nikon.pl.

Specyfikacja:
Nazwa Nikon 1 J5
Producent Nikon
Typ aparatu bezlusterkowiec
Matryca 1
Efektywna rozdzielczość 20,8 Mp
Matryca 1“
Czułość ISO 160, ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1600, ISO 3200, ISO 6400, ISO 12800
Rozdzielczość maksymalna 5568 x 3712, 4176 x 2784, 2784 x 1856
Formaty zapisu RAW, JPEG
Kompresja fine, normal
Balans bieli manualny, ustawienia predefiniowane
Mocowanie obiektywu Nikon 1
Kontrola błysku Auto, Redukcja efektu cz. oczu, Synchronizacja z długimi czasami, Synchronizacja na drugą kurtynę migawki, wymuszona (błysk wypełniający)
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja brak
Synchronizacja z lampą 1/60 s
Tryby ekspozycji P, A, S, M, scenerie
Karta pamięci microSD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji +/- 3 EV, w skoku co 1/3 EV
Migawka 1/6000 - 30 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
Zdjęcia seryjne 10 kl/s, 11 kl/s
Pomiar światła centralnie-ważony, punktowy, multi
Samowyzwalacz 2
Pomiar ostrości detekcja kontrastudetekcja fazy (105 punktów)
Tryb pracy AF pojedynczy AF, ciągły AF, śledzący AF, wykrywanie twarzy, AF dotykowy, wielopunktowy AF
Wizjer brak
Ekran LCD 3-calowy, odchylany, dotykowy, 1 037 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps, Full HD 30fps, 720p 60fps, 720p 30fps, 720p 120fps, 4K 15fps, 800 x 296 400fps, 400 x 144 1200fps
Złącza USB 2.0
Pilot możliwość sterowania przez Wi-Fi
GPS Nie
Zasilanie akumulator litowo-jonowy, EN-EL24
Wydajność zasilania 520 (według CIPA)
Obudowa aluminium, plastikowa
Wymiary 98 x 60 x 32 mm
Waga 231 g
Funkcje indywidualne Wi-fi, filtry artystyczne, NFC, nagrywanie time-lapsów


Informacja prasowa:

Dzięki nowej matrycy formatu CX w technologii BSI, która jest cztery razy większa niż matryca w większości aparatów kompaktowych1, Nikon 1 J5 stanowi doskonałe wprowadzenie w świat fotografii. Nowy aparat jako pierwszy model firmy Nikon nagrywa materiały wideo w ultrawysokiej rozdzielczości 4K2, a do tego rejestruje zdjęcia o rozdzielczości 20,8 mln pikseli oraz płynne filmy poklatkowe. Szybki system autofokusa pozwala fotografować w słabym świetle oraz przy szybkości 20 kl./s z ciągłym autofokusem w trybie Zdjęcia sportowe3. Ruchomy ekran dotykowy, ręczne elementy sterujące oraz obiektywy 1 NIKKOR pozwalają uchwycić kreatywne pomysły twórcy, a także rejestrować każdą scenę z wyraźnymi szczegółami.Wbudowane moduły Wi-Fi i NFC umożliwiają szybsze niż kiedykolwiek przesyłanie zdjęć za pośrednictwem urządzenia inteligentnego.

Dzięki nowej konstrukcji i ulepszonej ergonomii, Nikon 1 J5 umożliwia przejście na wyższy poziom fotografii. Jeśli chodzi o innowacje, system Nikon 1 zawsze wyprzedzał konkurencję pod względem szybkości fotografowania. Zastosowanie rozdzielczości 4K umożliwi każdemu pasjonatowi fotografii uchwycenie sekwencji filmowych w doskonałej jakości. Każdy, kto chce poznać świat prawdziwej fotografii, korzystając przy tym z łatwego do przenoszenia aparatu z obsługą na ekranie dotykowym, przekona się, że model Nikon 1 J5 ma w tym aspekcie wiele do zaoferowania – powiedział Jordi Brinkman, Product Manager Nikon 1 w firmie Nikon Europe.


Nowa jakość zdjęć oraz filmów

Za sprawą szerokiego zakresu czułości ISO (od 160 do 12800) oraz procesora obrazu nowej generacji EXPEED 5A o zaawansowanych możliwościach w zakresie redukcji szumów, uzyskiwane zdjęcia są wyraźne niezależnie od rodzaju fotografowanej sceny. Dzięki szybkim zdjęciom seryjnym i hybrydowemu systemowi autofokusa można uzyskać obrazy bardzo wysokiej jakości. Nikon 1 J5 pozwala rejestrować doskonały materiał wideo: od dynamicznych reportaży w rozdzielczości Full HD po kolorowe klipy w rozdzielczości 4K i płynne filmy poklatkowe.

Podsumowanie najważniejszych funkcji:

Duża i szybka matryca CMOS o rozdzielczości 20,8 mln pikseli w technologii BSI: nowy poziom jakości obrazu &mdash od wyjątkowych zdjęć w słabym świetle po artystycznie rozmyte tła.

Doskonałość zdjęć w słabym świetle: zakres ISO 160–12 800 w trybie ręcznym i tryb Automatyczny dobór ISO. Zaawansowana redukcja szumów zapewnia wyraźniejsze zdjęcia przy wysokich czułościach.

EXPEED 5A: procesor obrazu nowej generacji, Pozwala rejestrować znakomite zdjęcia i filmy z dużą szybkością.

Prędkość fotografii: rekordowa szybkość 20 kl./s w trybie ciągłego AF, a w przypadku ostrości ustawionej na stałe na pierwszej klatce – do 60 kl./s.

Tryb Zdjęcia sportowe: natychmiastowy dostęp do trybów zdjęć seryjnych aparatu oraz wyświetlanie sekwencji dynamicznych ujęć jako grupa zdjęć.

Zaawansowany hybrydowy AF: 171-polowy system AF. Wyposażony w 105 punktów autofokusa z detekcją fazową.

Efektowne filmy: nagrywanie ultraostrych filmów w rozdzielczości 4K/15p lub filmów Full HD w rozdzielczości 1080/60p. Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości rejestrowane podczas nagrywania filmów oraz wyświetlanie filmów HD nagranych z szybkością 120 kl./s z bardzo dużym spowolnieniem.

Filmy poklatkowe: Klipy o rozdzielczości Full HD, złożone nawet z 300 zdjęć.

Odchylany monitor dotykowy: czuły monitor LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cale) i rozdzielczości 1 037 000 punktów zapewnia łatwą obsługę nawet wtedy, gdy jest odchylony.

Obsługa komunikacji Wi-Fi i NFC: łatwe udostępnianie każdego zdjęcia za pośrednictwem urządzenia inteligentnego. Specjalny przycisk zapewnia bezpośredni dostęp do funkcji Wi-Fi w aparacie.

Obiektyw 1 NIKKOR: zapewniający ostrość obiektyw 1 NIKKOR VR 10–30mm f/3.5–5.6 PD-ZOOM.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Na rynku debiutuje druga generacja przystępnej cenowo kamerki sferycznej Theta SC. Prosta w obsłudze konstrukcja zyskała m.in. możliwość...
0
0
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
7
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (12)