Nikon COOLPIX P610, L840 i L340 - nowe superzoomy w ofercie producenta

1
Maciej Luśtyk
10 Luty 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Nikon zaprezentował nowe superzoomy z serii COOLPIX. Modele P610, L840 i L340 oferują bardzo duże przybliżenie, wysoką jakość zdjęć, funkcje bezprzewodowe i kompaktowe rozmiary.
Aparat Nikon COOLPIX P610 wyposażono w 16-megapikselową matrycę CMOS BSI, która charakteryzuje się niskim poziomem szumów i pozwoli na wykonanie szczegółowych zdjęć. Na pokładzie modelu P610 znajdziemy obiektyw zoom o ekwiwalencie 24-1440 mm umożliwiający uzyskanie 60-krotnego powiększenia obrazu. Aparat wyposażono w optyczny system stabilizacji obrazu umożliwiający wykonywanie nie poruszonych zdjęć podczas dłuższych czasów naświetlania i przy robieniu zdjęć z ręki przy długiej ogniskowej.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W aparacie znajdziemy też 3-calowy, obrotowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 921 000 punktów, który ułatwi kadrowanie podczas fotografowania z ostrych kątów i pomoże w wykonywaniu autoportretów. Nowy COOLPIX umożliwia też nagrywanie filmów w jakości Full HD 1080p z prędkością 60 kl/s, a wyposażenie go w moduły GPS, Wi-fi i NFC pozwoli geolokalizowanie zdjęć, błyskawiczne udostępnianie ich w sieci i przesyłanie na urządzenia mobilne. Aparat pojawi się w sprzedaży w marcu w cenie 499 dolarów. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Aparat Nikon COOLPIX L840 wyposażono w 16-megapikselową matrycę CCD,, 3-calowy, odchylany wyświetlacz o rozdzielczości 921 000 punktów i moduły komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi oraz NFC, które umożliwią dzielenie się zdjęciami na portalach społecznościowych i szybkie sparowanie aparatu ze smartfonem. W przypadku modelu L840 również możliwe będzie nagrywanie filmów w jakości Full HD 1080p z prędkością 60 kl/s.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W aparacie znajdziemy jednak inną optykę. Obiektyw zoom umożliwi na 38-krotne, optyczne powiększenie obrazu, a funkcja Dynamic Fine Zoom1 pozwoli na rozszerzenie zakresu ogniskowych do 22,5-855 milimetrów. Aparat posiada także specjalne tryb przeznaczone do fotografowania ptaków i księżyca, przy użyciu których urządzenie automatycznie dobiera najlepsze ustawienia w przypadku trudnych do sfotografowania obiektów. Aparat pojawi się w sprzedaży w marcu w cenie 299 dolarów. Nie znamy jeszcze polskiej ceny ani daty pojawienia się aparatu na naszym rynku.

Trzeci z zaprezentowanych dzisiaj superzoomów, Nikon COOLPIX L340, wyposażono w matrycę CCD o rozdzielczości 20 Mp, która pozwoli na uzyskanie szczegółowych zdjęć i wykonywanie odbitek o dużych rozmiarach. Aparat wyposażono w 28-krotny zoom optyczny, możliwość nagrywania filmów w jakości Full HD 720p, optyczną stabilizację obrazu i 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Aparat charakteryzuje się wygodnym uchwytem i ergonomicznym rozmieszczeniem głównych elementów sterujących, co pozwoli na intuicyjną obsługę aparatu. W modelu L340 znajdziemy też funkcję autofokusa z wykrywaniem celu, dzięki czemu aparat automatycznie wykryje fotografowany obiekt i pomoże w precyzyjnym ustawieniu ostrości.
Nie znamy jeszcze ceny ani daty pojawienia się aparatu na polskim rynku.

Specyfikacje:
Nazwa Nikon COOLPIX P610
Producent Nikon
Typ aparatu aparat kompaktowy
Matryca 1/2.3
Efektywna rozdzielczość 16 Mp
Matryca 1/2.3“
Rozdzielczość maksymalna 4608 x 3456
Formaty zapisu JPEG
Balans bieli manualny, ustawienia predefiniowane
Obiektyw 24–1440 mm F/3,3 - 6,5
Kontrola błysku TTL Auto
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja tak, optyczna
Zoom cyfrowy 4x
Tryby ekspozycji P, A, S, M, scenerie
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC, wbudowana 56 MB
Kompensacja ekspozycji +/- 2 EV, co 1/3 EV
Migawka 1/4000 - 15 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
Zdjęcia seryjne 8.3 kl/s
Pomiar światła centralnie-ważony, punktowy, multi
Pomiar ostrości Detekcja kontrastu
Tryb pracy AF pojedynczy AF, ciągły AF, wykrywanie twarzy
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer wizjer elektroniczny
Ekran LCD 3-calowy, obrotowy, 921 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps, Full HD 50fps, Full HD 30fps, Full HD 25fps, 720p 60fps, 720p 50fps, 720p 30fps, 720p 25fps, 640 x 480 120fps, 720p 15fps, 720p 12,5fps, 640 x 480 100fps, 640 x 480 30fps, 640 x 480 25fps
Złącza USB 2.0
Pilot możliwość sterowania bezprzewodowego
GPS Tak
Zasilanie akumulator litowo-jonowy, EN-EL 23
Wydajność zasilania 330
Wymiary 125 x 85 x 107 mm
Waga 565 g
Stopka akcesoriów nie
Funkcje indywidualne Wi-fi, NFC

[SPK|aparat;43]
[SPK|aparat;44]

Informacja prasowa:

Firma Nikon prezentuje trzy nowe modele z serii COOLPIX. P610 o rozdzielczości 16 mln pikseli z 60-krotnym zoomem optycznym, COOLPIX L840 o rozdzielczości 16 mln z 38-krotnym zoomem optycznym oraz COOLPIX L340 o rozdzielczości 20 mln pikseli z 28-krotnym zoomem optycznym. Każdy model wyposażono w wysokiej rozdzielczości ekran LCD ułatwiający kadrowanie, a całość zamknięto w kompaktowym korpusie.


Aparat COOLPIX P610 o rozdzielczości 16 mln pikseli toidealnenarzędzie do rejestrowania różnego rodzaju scen – od krajobrazów nocnych po zdjęcia dzikiej przyrody. Dzięki imponującemu 60-krotnemu zoomowi optycznemu (możliwość uzyskania 120-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1) aparat znajdzie zastosowaniepodczas obserwowania ptaków czy fotografowania księżyca. Elektoniczny wizjer i duży ruchomy wyświetlacz w technologii RGBW o wysokiej rozdzielczości 921 000 punktów znacznie ułatwiają kadrowanie. Wykonane zdjęcia można błyskawicznie udostępnić dzięki współpracy z siecią Wi-Fi2 i wbudowanej obsłudze technologii NFC3 – wystarczy zbliżyć aparat do urządzenia mobilnego3. Dzięki współpracy z systemami GPS/GLONASS/QZSS można śledzić miejsca sesji fotograficznych. Optyczna redukcja drgań (VR) z podwójną detekcją minimalizuje efekty poruszenia aparatu, zapewniając ostrość obrazu nawet przy maksymalnej ogniskowej lub podczas rejestrowania filmów Full HD (1080/60p).

COOLPIX L840 o rozdzielczości 16 mlnpikseli to idealny aparat, aby uchwycić niepowtarzalne chwile. Krajobrazy, zdjęcia dzikiej przyrody i piękne ujęcia portretowe na uroczystościach rodzinnych są w zasięgu ręki dzięki obiektywowi z 38-krotnym zoomem optycznym (możliwość uzyskania 76-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1). Automatyczny wybór programu ułatwia wykonanie bogatych w szczegóły zdjęć fascynującego świata przyrody czy nawet księżyca. Duży, odchylany wyświetlacz LCD ułatwia kadrowanie, a filmy Full HD (1080/60i) można nagrywać za jednym dotknięciem przycisku. Dzięki współpracy z siecią Wi-Fi2 i wbudowanej obsłudze technologii NFC3 można błyskawicznie udostępnić ulubione zdjęcia.

COOLPIX L340 o rozdzielczości 20 mln pikseli i klasycznej sylwetce jest wyjątkowo mały jak na aparat o tak dużym zakresie ogniskowych – od szerokiego kąta do teleobiektywu. Obiektyw z 28-krotnym zoomem optycznym (możliwość uzyskania 56-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1)pozwala zbliżyć się do centrum wydarzeń, a po jednym dotknięciu przycisku przełączyć się z trybu fotografowania w tryb nagrywania filmów HD. Skuteczna redukcja drgań stabilizuje obraz, a wygodny uchwyt minimalizuje drganie aparatu, gwarantując wyraźne zdjęcia i płynne filmy.COOLPIX L340 wyposażono w duży wyświetlacz LCD, zapewniający znakomitą widoczność przy kadrowaniu i odtwarzaniu. Dodatkową zaletą jest zasilanie popularnymi bateriami typu AA.
„Nowe modele znakomicie sprawdzają się zarówno na sesji zdjęciowej w plenerze, jak i na nocnej imprezie z przyjaciółmi, a przy tym oferują ciekawe możliwości kreowania oryginalnych ujęć i rejestrowania unikatowych szczegółów” – powiedziała Ines Bernardes, kierownik ds. produktów COOLPIX w firmie Nikon Europe.

{BLD|Bogactwo szczegółów i błyskawiczne dzielenie się zdjęciami

Potężny zoom to cecha charakterystyczna wszystkich trzech modeli: 60-krotny w aparacie COOLPIX P610, 38-krotny w aparacie COOLPIX L840 i 28-krotny w modelu COOLPIX L340. Dzięki przemyślanej konstrukcji, aparaty są przy tym bardzo poręczne, gdyż obiektywy z imponującym zoomem mieszczą się w niewielkich korpusach. We wszystkich przypadkach istnieje też możliwość podwojenia powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1. Dostępny zakres ogniskowych umożliwia zarówno fotografowanie w trybie makro, jak i rejestrowanie odległych obiektów. Po wykonaniu zdjęcia można je błyskawicznie udostępnić dzięki współpracy z siecią Wi-Fi2 i wbudowanej obsłudze technologii NFC3 w aparatach COOLPIX P610 i COOLPIX L840.

Kreatywne kadrowanie i oryginalna wizja
Odkrywanie nietypowych ujęć ułatwia ruchomy wyświetlacz i wizjer elektroniczny aparatu COOLPIX P610 lub odchylany wyświetlacz w modelu COOLPIX L840, a duży wyświetlacz aparatu COOLPIX L340 zapewnia doskonałą widoczność nawet w pełnym słońcu i w słabo oświetlonych miejscach, umożliwiając idealne kadrowanie.

Podsumowanie najważniejszych funkcji – COOLPIX P610

Obiektyw NIKKOR z 60-krotnym zoomem optycznym wyróżnia się imponującym zakresem ogniskowych (24–1440 mm) z możliwością uzyskania 120-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1.
Optyczna redukcja drgań (VR) z podwójną detekcją: udoskonalony algorytm redukcji drgań ogranicza efekt poruszenia na zdjęciach wykonywanych z ręki przy długiej ogniskowej.
Wbudowana obsługa technologii Wi-Fi i NFC: aby błyskawicznie udostępnić zdjęcie, wystarczy nacisnąć przycisk Wi-Fi2 lub skorzystać z komunikacji NFC3, dotykając aparatem smartfona lub tabletu3.
Wbudowany odbiornik GPS/GLONASS/QZSS: pozwala szybko uzyskać dokładne informacje o lokalizacji za pośrednictwem międzynarodowych systemów nawigacji satelitarnej GPS/GLONASS/QZSS.
Matryca CMOS w technologii BSI o rozdzielczości 16 mln pikseli: matryca o wysokiej czułości gwarantuje doskonałe wyniki dzięki pięknemu odwzorowaniu szczegółów i niskiemu poziomowi szumów.
Filmy Full HD: wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, by rozpocząć nagrywanie płynnych filmów HD (1080/60p) o wysokiej jakości dźwięku uzyskiwanej dzięki zmianie kierunkowości mikrofonu wraz ze zmianą ogniskowej.
Duży ruchomy wyświetlacz LCD: kreatywne ujęcia i autoportrety łatwo skomponować dzięki ruchomemu wyświetlaczowi o przekątnej 3 cali i wysokiej rozdzielczości 921 000 punktów.


Podsumowanie najważniejszych funkcji – COOLPIX L840
Obiektyw NIKKOR z 38-krotnym zoomem optycznym: uchwycenie każdego szczegółu umożliwia 38-krotny zoom optyczny z możliwością uzyskania 76-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1, co odpowiada zakresowi ogniskowych 22,5–855 mm.
Wbudowana obsługa technologii Wi-Fi i NFC: aby błyskawicznie udostępnić wykonane zdjęcie, wystarczy nacisnąć przycisk Wi-Fi2 lub skorzystać z komunikacji NFC3, dotykając aparatem urządzenia mobilnego3.
Matryca CCD w technologii BSI o rozdzielczości 16 mln pikseli gwarantuje wyrazistość i szczegółowość zdjęć, nawet wykonanych przy słabym oświetleniu.
Odchylany wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 921 000 punktów: umożliwia fotografowanie z wysokości oczu dziecka, nad głowami tłumu lub z innego nietypowego punktu widzenia i nadanie zdjęciom wyjątkowego charakteru.
Tryby fotografowania Obserwacja ptaków i Księżyc: wykonanie efektownych zdjęć księżyca i ptaków jest niezwykle łatwe dzięki funkcji Automatyczny wybór programu, która dobiera najlepsze ustawienia w przypadku obiektów trudnych do fotografowania.
Filmy Full HD: aparat umożliwia łatwe przełączanie z fotografowania na tryb nagrywania filmów Full HD (1080/60i) za pomocą specjalnego przycisku nagrywania filmu oraz edytowanie materiału filmowego w trybie przeglądania.


Podsumowanie najważniejszych funkcji – COOLPIX L340
Obiektyw NIKKOR z 28-krotnym zoomem optycznym: uchwycenie wszystkich szczegółów wydarzeń umożliwia 28-krotny zoom optyczny z możliwością uzyskania 56-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1, co odpowiada zakresowi ogniskowych 22,5–630 mm.
Łatwa obsługa: wygodny uchwyt i ergonomiczne rozmieszczenie elementów sterujących umożliwiają łatwą i intuicyjną obsługę aparatu.
Matryca CCD o rozdzielczości 20 mln pikseli: matryca o wysokiej czułości zapewnia ostre i szczegółowe zdjęcia, które doskonale nadają się do powiększeń nawet do rozmiarów plakatu.
Szeroki zakres ogniskowych: obiektyw zmiennoogniskowy o pokryciu od szerokiego kąta po teleobiektyw pozwala być zawsze w centrum wydarzeń w życiu codziennym i na imprezach.
Filmy HD: wyjątkowe chwile zasługują na uwiecznienie – można je łatwo zarejestrować na filmach HD (720p), korzystając ze specjalnego przycisku nagrywania filmu.
AF z wyszukiwaniem celu szybko i precyzyjnie wykrywa fotografowany obiekt oraz automatycznie ustawia na nim ostrość, gwarantując doskonałą wyrazistość zdjęć.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
18
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Nowy korpus Sigmy to z pewnością nie pozycja dla wszystkich, ale wielu zachwyci. Wiemy już ile za aparat zapłacimy na polskim rynku.
17
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)