Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nikon COOLPIX P610, L840 i L340 - nowe superzoomy w ofercie producenta

1

Autor: Maciej Luśtyk

10 Luty 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Nikon zaprezentował nowe superzoomy z serii COOLPIX. Modele P610, L840 i L340 oferują bardzo duże przybliżenie, wysoką jakość zdjęć, funkcje bezprzewodowe i kompaktowe rozmiary.

Aparat Nikon COOLPIX P610 wyposażono w 16-megapikselową matrycę CMOS BSI, która charakteryzuje się niskim poziomem szumów i pozwoli na wykonanie szczegółowych zdjęć. Na pokładzie modelu P610 znajdziemy obiektyw zoom o ekwiwalencie 24-1440 mm umożliwiający uzyskanie 60-krotnego powiększenia obrazu. Aparat wyposażono w optyczny system stabilizacji obrazu umożliwiający wykonywanie nie poruszonych zdjęć podczas dłuższych czasów naświetlania i przy robieniu zdjęć z ręki przy długiej ogniskowej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W aparacie znajdziemy też 3-calowy, obrotowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 921 000 punktów, który ułatwi kadrowanie podczas fotografowania z ostrych kątów i pomoże w wykonywaniu autoportretów. Nowy COOLPIX umożliwia też nagrywanie filmów w jakości Full HD 1080p z prędkością 60 kl/s, a wyposażenie go w moduły GPS, Wi-fi i NFC pozwoli geolokalizowanie zdjęć, błyskawiczne udostępnianie ich w sieci i przesyłanie na urządzenia mobilne. Aparat pojawi się w sprzedaży w marcu w cenie 499 dolarów. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Aparat Nikon COOLPIX L840 wyposażono w 16-megapikselową matrycę CCD,, 3-calowy, odchylany wyświetlacz o rozdzielczości 921 000 punktów i moduły komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi oraz NFC, które umożliwią dzielenie się zdjęciami na portalach społecznościowych i szybkie sparowanie aparatu ze smartfonem. W przypadku modelu L840 również możliwe będzie nagrywanie filmów w jakości Full HD 1080p z prędkością 60 kl/s.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W aparacie znajdziemy jednak inną optykę. Obiektyw zoom umożliwi na 38-krotne, optyczne powiększenie obrazu, a funkcja Dynamic Fine Zoom1 pozwoli na rozszerzenie zakresu ogniskowych do 22,5-855 milimetrów. Aparat posiada także specjalne tryb przeznaczone do fotografowania ptaków i księżyca, przy użyciu których urządzenie automatycznie dobiera najlepsze ustawienia w przypadku trudnych do sfotografowania obiektów. Aparat pojawi się w sprzedaży w marcu w cenie 299 dolarów. Nie znamy jeszcze polskiej ceny ani daty pojawienia się aparatu na naszym rynku.

Trzeci z zaprezentowanych dzisiaj superzoomów, Nikon COOLPIX L340, wyposażono w matrycę CCD o rozdzielczości 20 Mp, która pozwoli na uzyskanie szczegółowych zdjęć i wykonywanie odbitek o dużych rozmiarach. Aparat wyposażono w 28-krotny zoom optyczny, możliwość nagrywania filmów w jakości Full HD 720p, optyczną stabilizację obrazu i 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Aparat charakteryzuje się wygodnym uchwytem i ergonomicznym rozmieszczeniem głównych elementów sterujących, co pozwoli na intuicyjną obsługę aparatu. W modelu L340 znajdziemy też funkcję autofokusa z wykrywaniem celu, dzięki czemu aparat automatycznie wykryje fotografowany obiekt i pomoże w precyzyjnym ustawieniu ostrości.

Nie znamy jeszcze ceny ani daty pojawienia się aparatu na polskim rynku.

Specyfikacje:

Nazwa Nikon COOLPIX P610
Producent Nikon
Typ aparatu aparat kompaktowy
Matryca 1/2.3
Efektywna rozdzielczość 16 Mp
Matryca 1/2.3“
Rozdzielczość maksymalna 4608 x 3456
Formaty zapisu JPEG
Balans bieli manualny
ustawienia predefiniowane
Obiektyw 24–1440 mm F/3,3 - 6,5
Kontrola błysku TTL Auto
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja optyczna
Tryby ekspozycji P, A, S, M
scenerie
Zoom cyfrowy 4x
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
wbudowana 56 MB
Kompensacja ekspozycji +/- 2 EV, co 1/3 EV
Migawka 1/4000 - 15 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
Zdjęcia seryjne 8.3 kl/s
Pomiar światła centralnie-ważony
punktowy
multi
Pomiar ostrości Detekcja kontrastu
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
wykrywanie twarzy
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer wizjer elektroniczny
Ekran LCD 3-calowy
obrotowy
921 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps
Full HD 50fps
Full HD 30fps
Full HD 25fps
720p 60fps
720p 50fps
720p 30fps
720p 25fps
640 x 480 120fps
720p 15fps
720p 12,5fps
640 x 480 100fps
640 x 480 30fps
640 x 480 25fps
Złącza USB 2.0
Pilot możliwość sterowania bezprzewodowego
GPS Tak
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
EN-EL 23
Wydajność zasilania 330
Wymiary 125 x 85 x 107 mm
Waga 565 g
Stopka akcesoriów nie
Funkcje indywidualne Wi-fi
NFC

[SPK|aparat;43]

[SPK|aparat;44]

Informacja prasowa:

Firma Nikon prezentuje trzy nowe modele z serii COOLPIX. P610 o rozdzielczości 16 mln pikseli z 60-krotnym zoomem optycznym, COOLPIX L840 o rozdzielczości 16 mln z 38-krotnym zoomem optycznym oraz COOLPIX L340 o rozdzielczości 20 mln pikseli z 28-krotnym zoomem optycznym. Każdy model wyposażono w wysokiej rozdzielczości ekran LCD ułatwiający kadrowanie, a całość zamknięto w kompaktowym korpusie.


Aparat COOLPIX P610 o rozdzielczości 16 mln pikseli toidealnenarzędzie do rejestrowania różnego rodzaju scen – od krajobrazów nocnych po zdjęcia dzikiej przyrody. Dzięki imponującemu 60-krotnemu zoomowi optycznemu (możliwość uzyskania 120-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1) aparat znajdzie zastosowaniepodczas obserwowania ptaków czy fotografowania księżyca. Elektoniczny wizjer i duży ruchomy wyświetlacz w technologii RGBW o wysokiej rozdzielczości 921 000 punktów znacznie ułatwiają kadrowanie. Wykonane zdjęcia można błyskawicznie udostępnić dzięki współpracy z siecią Wi-Fi2 i wbudowanej obsłudze technologii NFC3 – wystarczy zbliżyć aparat do urządzenia mobilnego3. Dzięki współpracy z systemami GPS/GLONASS/QZSS można śledzić miejsca sesji fotograficznych. Optyczna redukcja drgań (VR) z podwójną detekcją minimalizuje efekty poruszenia aparatu, zapewniając ostrość obrazu nawet przy maksymalnej ogniskowej lub podczas rejestrowania filmów Full HD (1080/60p).

COOLPIX L840 o rozdzielczości 16 mlnpikseli to idealny aparat, aby uchwycić niepowtarzalne chwile. Krajobrazy, zdjęcia dzikiej przyrody i piękne ujęcia portretowe na uroczystościach rodzinnych są w zasięgu ręki dzięki obiektywowi z 38-krotnym zoomem optycznym (możliwość uzyskania 76-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1). Automatyczny wybór programu ułatwia wykonanie bogatych w szczegóły zdjęć fascynującego świata przyrody czy nawet księżyca. Duży, odchylany wyświetlacz LCD ułatwia kadrowanie, a filmy Full HD (1080/60i) można nagrywać za jednym dotknięciem przycisku. Dzięki współpracy z siecią Wi-Fi2 i wbudowanej obsłudze technologii NFC3 można błyskawicznie udostępnić ulubione zdjęcia.

COOLPIX L340 o rozdzielczości 20 mln pikseli i klasycznej sylwetce jest wyjątkowo mały jak na aparat o tak dużym zakresie ogniskowych – od szerokiego kąta do teleobiektywu. Obiektyw z 28-krotnym zoomem optycznym (możliwość uzyskania 56-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1)pozwala zbliżyć się do centrum wydarzeń, a po jednym dotknięciu przycisku przełączyć się z trybu fotografowania w tryb nagrywania filmów HD. Skuteczna redukcja drgań stabilizuje obraz, a wygodny uchwyt minimalizuje drganie aparatu, gwarantując wyraźne zdjęcia i płynne filmy.COOLPIX L340 wyposażono w duży wyświetlacz LCD, zapewniający znakomitą widoczność przy kadrowaniu i odtwarzaniu. Dodatkową zaletą jest zasilanie popularnymi bateriami typu AA.
„Nowe modele znakomicie sprawdzają się zarówno na sesji zdjęciowej w plenerze, jak i na nocnej imprezie z przyjaciółmi, a przy tym oferują ciekawe możliwości kreowania oryginalnych ujęć i rejestrowania unikatowych szczegółów” – powiedziała Ines Bernardes, kierownik ds. produktów COOLPIX w firmie Nikon Europe.

{BLD|Bogactwo szczegółów i błyskawiczne dzielenie się zdjęciami

Potężny zoom to cecha charakterystyczna wszystkich trzech modeli: 60-krotny w aparacie COOLPIX P610, 38-krotny w aparacie COOLPIX L840 i 28-krotny w modelu COOLPIX L340. Dzięki przemyślanej konstrukcji, aparaty są przy tym bardzo poręczne, gdyż obiektywy z imponującym zoomem mieszczą się w niewielkich korpusach. We wszystkich przypadkach istnieje też możliwość podwojenia powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1. Dostępny zakres ogniskowych umożliwia zarówno fotografowanie w trybie makro, jak i rejestrowanie odległych obiektów. Po wykonaniu zdjęcia można je błyskawicznie udostępnić dzięki współpracy z siecią Wi-Fi2 i wbudowanej obsłudze technologii NFC3 w aparatach COOLPIX P610 i COOLPIX L840.

Kreatywne kadrowanie i oryginalna wizja

Odkrywanie nietypowych ujęć ułatwia ruchomy wyświetlacz i wizjer elektroniczny aparatu COOLPIX P610 lub odchylany wyświetlacz w modelu COOLPIX L840, a duży wyświetlacz aparatu COOLPIX L340 zapewnia doskonałą widoczność nawet w pełnym słońcu i w słabo oświetlonych miejscach, umożliwiając idealne kadrowanie.

Podsumowanie najważniejszych funkcji – COOLPIX P610

Obiektyw NIKKOR z 60-krotnym zoomem optycznym wyróżnia się imponującym zakresem ogniskowych (24–1440 mm) z możliwością uzyskania 120-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1.
Optyczna redukcja drgań (VR) z podwójną detekcją: udoskonalony algorytm redukcji drgań ogranicza efekt poruszenia na zdjęciach wykonywanych z ręki przy długiej ogniskowej.
Wbudowana obsługa technologii Wi-Fi i NFC: aby błyskawicznie udostępnić zdjęcie, wystarczy nacisnąć przycisk Wi-Fi2 lub skorzystać z komunikacji NFC3, dotykając aparatem smartfona lub tabletu3.
Wbudowany odbiornik GPS/GLONASS/QZSS: pozwala szybko uzyskać dokładne informacje o lokalizacji za pośrednictwem międzynarodowych systemów nawigacji satelitarnej GPS/GLONASS/QZSS.
Matryca CMOS w technologii BSI o rozdzielczości 16 mln pikseli: matryca o wysokiej czułości gwarantuje doskonałe wyniki dzięki pięknemu odwzorowaniu szczegółów i niskiemu poziomowi szumów.
Filmy Full HD: wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, by rozpocząć nagrywanie płynnych filmów HD (1080/60p) o wysokiej jakości dźwięku uzyskiwanej dzięki zmianie kierunkowości mikrofonu wraz ze zmianą ogniskowej.
Duży ruchomy wyświetlacz LCD: kreatywne ujęcia i autoportrety łatwo skomponować dzięki ruchomemu wyświetlaczowi o przekątnej 3 cali i wysokiej rozdzielczości 921 000 punktów.

Podsumowanie najważniejszych funkcji – COOLPIX L840

Obiektyw NIKKOR z 38-krotnym zoomem optycznym: uchwycenie każdego szczegółu umożliwia 38-krotny zoom optyczny z możliwością uzyskania 76-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1, co odpowiada zakresowi ogniskowych 22,5–855 mm.
Wbudowana obsługa technologii Wi-Fi i NFC: aby błyskawicznie udostępnić wykonane zdjęcie, wystarczy nacisnąć przycisk Wi-Fi2 lub skorzystać z komunikacji NFC3, dotykając aparatem urządzenia mobilnego3.
Matryca CCD w technologii BSI o rozdzielczości 16 mln pikseli gwarantuje wyrazistość i szczegółowość zdjęć, nawet wykonanych przy słabym oświetleniu.
Odchylany wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 921 000 punktów: umożliwia fotografowanie z wysokości oczu dziecka, nad głowami tłumu lub z innego nietypowego punktu widzenia i nadanie zdjęciom wyjątkowego charakteru.
Tryby fotografowania Obserwacja ptaków i Księżyc: wykonanie efektownych zdjęć księżyca i ptaków jest niezwykle łatwe dzięki funkcji Automatyczny wybór programu, która dobiera najlepsze ustawienia w przypadku obiektów trudnych do fotografowania.
Filmy Full HD: aparat umożliwia łatwe przełączanie z fotografowania na tryb nagrywania filmów Full HD (1080/60i) za pomocą specjalnego przycisku nagrywania filmu oraz edytowanie materiału filmowego w trybie przeglądania.

Podsumowanie najważniejszych funkcji – COOLPIX L340

Obiektyw NIKKOR z 28-krotnym zoomem optycznym: uchwycenie wszystkich szczegółów wydarzeń umożliwia 28-krotny zoom optyczny z możliwością uzyskania 56-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1, co odpowiada zakresowi ogniskowych 22,5–630 mm.
Łatwa obsługa: wygodny uchwyt i ergonomiczne rozmieszczenie elementów sterujących umożliwiają łatwą i intuicyjną obsługę aparatu.
Matryca CCD o rozdzielczości 20 mln pikseli: matryca o wysokiej czułości zapewnia ostre i szczegółowe zdjęcia, które doskonale nadają się do powiększeń nawet do rozmiarów plakatu.
Szeroki zakres ogniskowych: obiektyw zmiennoogniskowy o pokryciu od szerokiego kąta po teleobiektyw pozwala być zawsze w centrum wydarzeń w życiu codziennym i na imprezach.
Filmy HD: wyjątkowe chwile zasługują na uwiecznienie – można je łatwo zarejestrować na filmach HD (720p), korzystając ze specjalnego przycisku nagrywania filmu.
AF z wyszukiwaniem celu szybko i precyzyjnie wykrywa fotografowany obiekt oraz automatycznie ustawia na nim ostrość, gwarantując doskonałą wyrazistość zdjęć.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
26
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)