Nikon COOLPIX P610, L840 i L340 - nowe superzoomy w ofercie producenta

Autor: Maciej Luśtyk

10 Luty 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Nikon zaprezentował nowe superzoomy z serii COOLPIX. Modele P610, L840 i L340 oferują bardzo duże przybliżenie, wysoką jakość zdjęć, funkcje bezprzewodowe i kompaktowe rozmiary.

Aparat Nikon COOLPIX P610 wyposażono w 16-megapikselową matrycę CMOS BSI, która charakteryzuje się niskim poziomem szumów i pozwoli na wykonanie szczegółowych zdjęć. Na pokładzie modelu P610 znajdziemy obiektyw zoom o ekwiwalencie 24-1440 mm umożliwiający uzyskanie 60-krotnego powiększenia obrazu. Aparat wyposażono w optyczny system stabilizacji obrazu umożliwiający wykonywanie nie poruszonych zdjęć podczas dłuższych czasów naświetlania i przy robieniu zdjęć z ręki przy długiej ogniskowej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W aparacie znajdziemy też 3-calowy, obrotowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 921 000 punktów, który ułatwi kadrowanie podczas fotografowania z ostrych kątów i pomoże w wykonywaniu autoportretów. Nowy COOLPIX umożliwia też nagrywanie filmów w jakości Full HD 1080p z prędkością 60 kl/s, a wyposażenie go w moduły GPS, Wi-fi i NFC pozwoli geolokalizowanie zdjęć, błyskawiczne udostępnianie ich w sieci i przesyłanie na urządzenia mobilne. Aparat pojawi się w sprzedaży w marcu w cenie 499 dolarów. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Aparat Nikon COOLPIX L840 wyposażono w 16-megapikselową matrycę CCD,, 3-calowy, odchylany wyświetlacz o rozdzielczości 921 000 punktów i moduły komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi oraz NFC, które umożliwią dzielenie się zdjęciami na portalach społecznościowych i szybkie sparowanie aparatu ze smartfonem. W przypadku modelu L840 również możliwe będzie nagrywanie filmów w jakości Full HD 1080p z prędkością 60 kl/s.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W aparacie znajdziemy jednak inną optykę. Obiektyw zoom umożliwi na 38-krotne, optyczne powiększenie obrazu, a funkcja Dynamic Fine Zoom1 pozwoli na rozszerzenie zakresu ogniskowych do 22,5-855 milimetrów. Aparat posiada także specjalne tryb przeznaczone do fotografowania ptaków i księżyca, przy użyciu których urządzenie automatycznie dobiera najlepsze ustawienia w przypadku trudnych do sfotografowania obiektów. Aparat pojawi się w sprzedaży w marcu w cenie 299 dolarów. Nie znamy jeszcze polskiej ceny ani daty pojawienia się aparatu na naszym rynku.

Trzeci z zaprezentowanych dzisiaj superzoomów, Nikon COOLPIX L340, wyposażono w matrycę CCD o rozdzielczości 20 Mp, która pozwoli na uzyskanie szczegółowych zdjęć i wykonywanie odbitek o dużych rozmiarach. Aparat wyposażono w 28-krotny zoom optyczny, możliwość nagrywania filmów w jakości Full HD 720p, optyczną stabilizację obrazu i 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Aparat charakteryzuje się wygodnym uchwytem i ergonomicznym rozmieszczeniem głównych elementów sterujących, co pozwoli na intuicyjną obsługę aparatu. W modelu L340 znajdziemy też funkcję autofokusa z wykrywaniem celu, dzięki czemu aparat automatycznie wykryje fotografowany obiekt i pomoże w precyzyjnym ustawieniu ostrości.

Nie znamy jeszcze ceny ani daty pojawienia się aparatu na polskim rynku.

Specyfikacje:

Nazwa Nikon COOLPIX P610
Producent Nikon
Typ aparatu aparat kompaktowy
Matryca 1/2.3
Efektywna rozdzielczość 16 Mp
Matryca 1/2.3“
Rozdzielczość maksymalna 4608 x 3456
Formaty zapisu JPEG
Balans bieli manualny
ustawienia predefiniowane
Obiektyw 24–1440 mm F/3,3 - 6,5
Kontrola błysku TTL Auto
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja optyczna
Tryby ekspozycji P, A, S, M
scenerie
Zoom cyfrowy 4x
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
wbudowana 56 MB
Kompensacja ekspozycji +/- 2 EV, co 1/3 EV
Migawka 1/4000 - 15 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
Zdjęcia seryjne 8.3 kl/s
Pomiar światła centralnie-ważony
punktowy
multi
Pomiar ostrości Detekcja kontrastu
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
wykrywanie twarzy
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer wizjer elektroniczny
Ekran LCD 3-calowy
obrotowy
921 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps
Full HD 50fps
Full HD 30fps
Full HD 25fps
720p 60fps
720p 50fps
720p 30fps
720p 25fps
640 x 480 120fps
720p 15fps
720p 12,5fps
640 x 480 100fps
640 x 480 30fps
640 x 480 25fps
Złącza USB 2.0
Pilot możliwość sterowania bezprzewodowego
GPS Tak
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
EN-EL 23
Wydajność zasilania 330
Wymiary 125 x 85 x 107 mm
Waga 565 g
Stopka akcesoriów nie
Funkcje indywidualne Wi-fi
NFC

[SPK|aparat;43]

[SPK|aparat;44]

Informacja prasowa:

Firma Nikon prezentuje trzy nowe modele z serii COOLPIX. P610 o rozdzielczości 16 mln pikseli z 60-krotnym zoomem optycznym, COOLPIX L840 o rozdzielczości 16 mln z 38-krotnym zoomem optycznym oraz COOLPIX L340 o rozdzielczości 20 mln pikseli z 28-krotnym zoomem optycznym. Każdy model wyposażono w wysokiej rozdzielczości ekran LCD ułatwiający kadrowanie, a całość zamknięto w kompaktowym korpusie.


Aparat COOLPIX P610 o rozdzielczości 16 mln pikseli toidealnenarzędzie do rejestrowania różnego rodzaju scen – od krajobrazów nocnych po zdjęcia dzikiej przyrody. Dzięki imponującemu 60-krotnemu zoomowi optycznemu (możliwość uzyskania 120-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1) aparat znajdzie zastosowaniepodczas obserwowania ptaków czy fotografowania księżyca. Elektoniczny wizjer i duży ruchomy wyświetlacz w technologii RGBW o wysokiej rozdzielczości 921 000 punktów znacznie ułatwiają kadrowanie. Wykonane zdjęcia można błyskawicznie udostępnić dzięki współpracy z siecią Wi-Fi2 i wbudowanej obsłudze technologii NFC3 – wystarczy zbliżyć aparat do urządzenia mobilnego3. Dzięki współpracy z systemami GPS/GLONASS/QZSS można śledzić miejsca sesji fotograficznych. Optyczna redukcja drgań (VR) z podwójną detekcją minimalizuje efekty poruszenia aparatu, zapewniając ostrość obrazu nawet przy maksymalnej ogniskowej lub podczas rejestrowania filmów Full HD (1080/60p).

COOLPIX L840 o rozdzielczości 16 mlnpikseli to idealny aparat, aby uchwycić niepowtarzalne chwile. Krajobrazy, zdjęcia dzikiej przyrody i piękne ujęcia portretowe na uroczystościach rodzinnych są w zasięgu ręki dzięki obiektywowi z 38-krotnym zoomem optycznym (możliwość uzyskania 76-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1). Automatyczny wybór programu ułatwia wykonanie bogatych w szczegóły zdjęć fascynującego świata przyrody czy nawet księżyca. Duży, odchylany wyświetlacz LCD ułatwia kadrowanie, a filmy Full HD (1080/60i) można nagrywać za jednym dotknięciem przycisku. Dzięki współpracy z siecią Wi-Fi2 i wbudowanej obsłudze technologii NFC3 można błyskawicznie udostępnić ulubione zdjęcia.

COOLPIX L340 o rozdzielczości 20 mln pikseli i klasycznej sylwetce jest wyjątkowo mały jak na aparat o tak dużym zakresie ogniskowych – od szerokiego kąta do teleobiektywu. Obiektyw z 28-krotnym zoomem optycznym (możliwość uzyskania 56-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1)pozwala zbliżyć się do centrum wydarzeń, a po jednym dotknięciu przycisku przełączyć się z trybu fotografowania w tryb nagrywania filmów HD. Skuteczna redukcja drgań stabilizuje obraz, a wygodny uchwyt minimalizuje drganie aparatu, gwarantując wyraźne zdjęcia i płynne filmy.COOLPIX L340 wyposażono w duży wyświetlacz LCD, zapewniający znakomitą widoczność przy kadrowaniu i odtwarzaniu. Dodatkową zaletą jest zasilanie popularnymi bateriami typu AA.
„Nowe modele znakomicie sprawdzają się zarówno na sesji zdjęciowej w plenerze, jak i na nocnej imprezie z przyjaciółmi, a przy tym oferują ciekawe możliwości kreowania oryginalnych ujęć i rejestrowania unikatowych szczegółów” – powiedziała Ines Bernardes, kierownik ds. produktów COOLPIX w firmie Nikon Europe.

{BLD|Bogactwo szczegółów i błyskawiczne dzielenie się zdjęciami

Potężny zoom to cecha charakterystyczna wszystkich trzech modeli: 60-krotny w aparacie COOLPIX P610, 38-krotny w aparacie COOLPIX L840 i 28-krotny w modelu COOLPIX L340. Dzięki przemyślanej konstrukcji, aparaty są przy tym bardzo poręczne, gdyż obiektywy z imponującym zoomem mieszczą się w niewielkich korpusach. We wszystkich przypadkach istnieje też możliwość podwojenia powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1. Dostępny zakres ogniskowych umożliwia zarówno fotografowanie w trybie makro, jak i rejestrowanie odległych obiektów. Po wykonaniu zdjęcia można je błyskawicznie udostępnić dzięki współpracy z siecią Wi-Fi2 i wbudowanej obsłudze technologii NFC3 w aparatach COOLPIX P610 i COOLPIX L840.

Kreatywne kadrowanie i oryginalna wizja

Odkrywanie nietypowych ujęć ułatwia ruchomy wyświetlacz i wizjer elektroniczny aparatu COOLPIX P610 lub odchylany wyświetlacz w modelu COOLPIX L840, a duży wyświetlacz aparatu COOLPIX L340 zapewnia doskonałą widoczność nawet w pełnym słońcu i w słabo oświetlonych miejscach, umożliwiając idealne kadrowanie.

Podsumowanie najważniejszych funkcji – COOLPIX P610

Obiektyw NIKKOR z 60-krotnym zoomem optycznym wyróżnia się imponującym zakresem ogniskowych (24–1440 mm) z możliwością uzyskania 120-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1.
Optyczna redukcja drgań (VR) z podwójną detekcją: udoskonalony algorytm redukcji drgań ogranicza efekt poruszenia na zdjęciach wykonywanych z ręki przy długiej ogniskowej.
Wbudowana obsługa technologii Wi-Fi i NFC: aby błyskawicznie udostępnić zdjęcie, wystarczy nacisnąć przycisk Wi-Fi2 lub skorzystać z komunikacji NFC3, dotykając aparatem smartfona lub tabletu3.
Wbudowany odbiornik GPS/GLONASS/QZSS: pozwala szybko uzyskać dokładne informacje o lokalizacji za pośrednictwem międzynarodowych systemów nawigacji satelitarnej GPS/GLONASS/QZSS.
Matryca CMOS w technologii BSI o rozdzielczości 16 mln pikseli: matryca o wysokiej czułości gwarantuje doskonałe wyniki dzięki pięknemu odwzorowaniu szczegółów i niskiemu poziomowi szumów.
Filmy Full HD: wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, by rozpocząć nagrywanie płynnych filmów HD (1080/60p) o wysokiej jakości dźwięku uzyskiwanej dzięki zmianie kierunkowości mikrofonu wraz ze zmianą ogniskowej.
Duży ruchomy wyświetlacz LCD: kreatywne ujęcia i autoportrety łatwo skomponować dzięki ruchomemu wyświetlaczowi o przekątnej 3 cali i wysokiej rozdzielczości 921 000 punktów.

Podsumowanie najważniejszych funkcji – COOLPIX L840

Obiektyw NIKKOR z 38-krotnym zoomem optycznym: uchwycenie każdego szczegółu umożliwia 38-krotny zoom optyczny z możliwością uzyskania 76-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1, co odpowiada zakresowi ogniskowych 22,5–855 mm.
Wbudowana obsługa technologii Wi-Fi i NFC: aby błyskawicznie udostępnić wykonane zdjęcie, wystarczy nacisnąć przycisk Wi-Fi2 lub skorzystać z komunikacji NFC3, dotykając aparatem urządzenia mobilnego3.
Matryca CCD w technologii BSI o rozdzielczości 16 mln pikseli gwarantuje wyrazistość i szczegółowość zdjęć, nawet wykonanych przy słabym oświetleniu.
Odchylany wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 921 000 punktów: umożliwia fotografowanie z wysokości oczu dziecka, nad głowami tłumu lub z innego nietypowego punktu widzenia i nadanie zdjęciom wyjątkowego charakteru.
Tryby fotografowania Obserwacja ptaków i Księżyc: wykonanie efektownych zdjęć księżyca i ptaków jest niezwykle łatwe dzięki funkcji Automatyczny wybór programu, która dobiera najlepsze ustawienia w przypadku obiektów trudnych do fotografowania.
Filmy Full HD: aparat umożliwia łatwe przełączanie z fotografowania na tryb nagrywania filmów Full HD (1080/60i) za pomocą specjalnego przycisku nagrywania filmu oraz edytowanie materiału filmowego w trybie przeglądania.

Podsumowanie najważniejszych funkcji – COOLPIX L340

Obiektyw NIKKOR z 28-krotnym zoomem optycznym: uchwycenie wszystkich szczegółów wydarzeń umożliwia 28-krotny zoom optyczny z możliwością uzyskania 56-krotnego powiększenia za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom1, co odpowiada zakresowi ogniskowych 22,5–630 mm.
Łatwa obsługa: wygodny uchwyt i ergonomiczne rozmieszczenie elementów sterujących umożliwiają łatwą i intuicyjną obsługę aparatu.
Matryca CCD o rozdzielczości 20 mln pikseli: matryca o wysokiej czułości zapewnia ostre i szczegółowe zdjęcia, które doskonale nadają się do powiększeń nawet do rozmiarów plakatu.
Szeroki zakres ogniskowych: obiektyw zmiennoogniskowy o pokryciu od szerokiego kąta po teleobiektyw pozwala być zawsze w centrum wydarzeń w życiu codziennym i na imprezach.
Filmy HD: wyjątkowe chwile zasługują na uwiecznienie – można je łatwo zarejestrować na filmach HD (720p), korzystając ze specjalnego przycisku nagrywania filmu.
AF z wyszukiwaniem celu szybko i precyzyjnie wykrywa fotografowany obiekt oraz automatycznie ustawia na nim ostrość, gwarantując doskonałą wyrazistość zdjęć.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
8
Nadchodzi duża aktualizacja Lumixa S5II i S5IIX - zapis proxy, integracja z chmurą i lepsze śledzenie
Nadchodzi duża aktualizacja Lumixa S5II i S5IIX - zapis proxy, integracja z chmurą i lepsze...
Panasonic zapowiedział ważną aktualizację dla aparatów Lumix S5II i S5IIX. Nowy firmware m.in. usprawni autofokus, ale także wprowadzi ważne funkcje dla zawodowych filmowców.
4
Leica SL3 - poznaj nowy aparat na spotkaniu z Patem Domingo i Kubą Dąbrowskim
Leica SL3 - poznaj nowy aparat na spotkaniu z Patem Domingo i Kubą Dąbrowskim
Leica zaprasza na prezentację modelu SL3 w warszawskim Studiu Daylight. W ramach wydarzenia spotkanie z fotografem mody Patem Domingo oraz Kubą Dąbrowskim, który w reporterskim stylu dokumentuje...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)