Wydarzenia
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
iPhone 5 to następca modelu 4S. Czy nowa cyfra pojawiająca się w nazwie smarfona firmy Apple oznacza duże zmiany? Postanowiliśmy przetestować iPhone'a 5 pod kątem możliwości fotograficznych i porównać go z poprzednikiem.
Apple iPhone 5 wykonany jest ze szkła i aluminium. Projekt jest prosty i stylowy, a konstrukcja wygląda na wytrzymałą. Wszystkie elementy są doskonale spasowane i precyzyjnie wykonane.
iPhone 5 został wyposażony w dwa aparaty: przedni i tylny - pozwalający na wykonywanie autoportretów oraz diodową lampę błyskową. Urządzenie umożliwia również rejestrację HDR-ów oraz panoram. Na ekranie możemy także wyświetlić siatkę, dzięki której łatwiej nam będzie skomponować zdjęcie.
Pod względem ergonomii iPhone 5 niewiele różni się od swojego poprzednika - iPhone'a 4S. Tym, którzy przyzwyczaili się do modelu 4S może przeszkadzać to, że "Piątka" jest cieńsza i lżejsza, przez co mniej stabilnie leży w dłoni podczas fotografowania. Przeciwdziałać temu mogą etui, które zapobiegają wyślizgiwaniu się telefonu z ręki. Najnowszy model oferuje za to większy ekran, który ma jednak podobną rozdzielczość. Pomimo większej przekątnej i zmiany proporcji ekranu na 16:9, aparata nadal rejestruje zdjęcia w formacie 4:3. Od poprzednika różni się także lepszą jakością obrazu przedniej kamery.
Obsługa smartfona jest dziecinnie prosta i intuicyjna. Dostęp do aparatu uzyskujemy po wybraniu odpowiedniej ikonki. Wszystkie parametry ekspozycji ustawiane są automatycznie. Mamy tylko wpływ na ostrość, którą możemy ustawić dotykając wybranego fragmentu ekranu. Zmiana punktu ostrzenia wiąże się z nowym pomiarem światła, który często zmienia końcową jasność fotografowanej sceny. Przydatnym narzędziem jest możliwość blokady ekspozycji i autofokusa, do której to opcji dostajemy się przytrzymując dłużej palec na prostokącie selekcji.
Migawkę aparatu można wyzwalać za pomocą ikonki umieszczonej na dole ekranu lub za pomocą przycisku regulacji głośności. Na ekranie znajduje się także przełącznik z trybu fotografowania na tryb kręcenia wideo oraz tryby lampy błyskowej (włączona, wyłączona, auto). Ostatnia ikonka umożliwia dostęp do funkcji przedniej kamery.
Bardzo wygodna jest opcja korzystania z szybkiego dostępu do aparatu fotograficznego. Wystarczy przesunąć ikonkę aparatu do góry i już możemy fotografować.
Po zrobieniu zdjęcia możemy poddać je prostej edycji. Dostajemy się do tej funkcji stukając w "Edycję". Zdjęcia można kadrować, obracać, usuwać efekt czerwonych oczu oraz skorzystać z automatycznej korekty zdjęcia (jasności oraz nasycenia kolorów).
Aparat wyposażony jest w baterię, którą niestety trzeba często ładować (szczególnie jeśli korzystamy z dodatkowych aplikacji do fotografowania). Trudno oszacować czas jej działania, bo musimy pamiętać o tym, że iPhone to również multimedialny telefon, który pobiera energię na działanie innych funkcji.
Aparat jest gotowy do wykonania zdjęcia po upływie niecałych 2 sekund (przy trybie szybkim), co jest bardzo dobrym wynikiem.
2. Ergonomia, wykonanie i użytkowanie