Fujifilm X-T20 - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
8.5
Wydajność:
7.5
Funkcjonalność:
7.5
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

85%

Nowy X-T20 to zaawansowane rozwiązania zaczerpnięte wprost z flagowego X-T2 i zamknięte w bardziej kompaktowym i stylowym body. Czy w takim razie mamy do czynienia z uniwersalnym aparatem dla każdego?

Autor: Michał Chrzanowski

28 Kwiecień 2017
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Kiedy w połowie 2015 roku został zaprezentowany Fujifilm X-T10, pomysł producenta był ambitny - zmieścić doskonałą funkcjonalność flagowego modelu w bardziej kompaktowym body i tym samym sprawić, by stał się uniwersalnym aparatem. To zagranie okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Mniejszy brat X-T1 niemal z miejsca stał się pierwszym wyborem wielu entuzjastów fotografii - zarówno doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero rozwijali swój warsztat, ale chcieli mieć korpus oferujący profesjonalne możliwości.

Po niespełna dwóch latach producent obrał identyczną strategię i pokazał drugą odsłonę popularnego bezlusterkowca. Nowy Fujifilm X-T20 dzieli z flagowym modelem X-T2 niemal identyczną specyfikację, a w pewnych kwestiach nawet go przewyższa. Czy w takim razie będziemy świadkami równie imponującego sukcesu?

We wnętrzu X-T20 zaimplementowano gotowe rozwiązania z profesjonalnego modelu X-T2. Tak więc otrzymujemy dobrze znaną, pozbawioną filtra dolnoprzepustowego, 24,3-milionową matrycę APS-C, którą wykonano w technologii X-Trans CMOS III. Sensor jest wspomagany procesorem obrazu X-Processor Pro, który ma znacznie poprawiać osiągi i szybkość działania aparatu. Co więcej, X-T20 odziedziczył po flagowcu Fujifilm także hybrydowy, 91-punktowy system autofokusa z możliwością regulacji trybu ciągłego. Do tego zyskujemy odchylany ekran, który został wreszcie wyposażony w dotykowy panel - a tej funkcji nie oferują nawet modele X-T2 i X-Pro2. Producent nie zapomniał także o miłośnikach filmowania. Nowym aparatem będziemy w stanie nagrywać w jakości 4K.

X-T20 jest już dostępny w sprzedaży w cenie 3899 zł (samo body). Jednak osoby, które poszukują profesjonalnych funkcji zamkniętych w kompaktowej konstrukcji swoją uwagę mogą skierować w stronę głównego konkurenta Sony A6500 (6 800 zł). Ciekawie prezentują się także konstrukcje z matrycami Mikro Cztery Trzecie - Olympus OM-D E-M10 Mark II (2 600 zł), Olympus Olympus OM-D E-M5 Mark II (4 499 zł), czy Panasonic Lumix GX8 (3 899 zł). Jednak warto także przyjrzeć się wciąż popularnemu poprzednikowi, modelowi X-T10, który możemy obecnie zakupić w cenie 2 599 zł.

W zestawie handlowym znajdziemy:

  • pokrowiec
  • kabel zasilający
  • ładowarkę
  • instrukcję obsługi
  • pasek na ramię
  • akumulator
  • pokrywę bagnetu
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Druga generacja vlogerskiego korpusu APS-C ma być wreszcie idealnym rozwiązaniem dla początkujących, ale ambitnych twórców internetowej rozrywki. Sony ZV-E10 II to jednak także prawie...
13
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa warstwowa matryca 45 Mp, wideo 8K 60p, dodatkowy procesor, który „patrzy na scenę” i oczywiście jeszcze więcej AI, które wspiera AF i wprowadza funkcje znane dotychczas tylko z zewnętrznych...
53
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pierwszy od ponad 20 lat zaawansowany analogowy kompakt otwiera nowy rozdział rynku fotografii analogowej. Czy jednak ma do zaoferowania coś więcej niż konstrukcje dostępne powszechnie...
54
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)