Fujifilm X-T10 - Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
7.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Budowa:
80
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

80%

W nasze ręce trafił aparat Fujifilm X-T10. Jest to mniejsza i bardziej kompaktowa wersja flagowego modelu X-T1. Nowa konstrukcja została więc stworzona z myślą o entuzjastach fotografii, którzy poszukują profesjonalnych rozwiązań zamkniętych w mniejszym i bardziej przystępnym body. Sprawdźmy zatem, jak X-T10 wypadł w naszym redakcyjnym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

12 Czerwiec 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 Obsługa
Nagrywanie filmów rozpoczynamy wciskając dedykowany przycisk znajdujący się na górnej ścianie obudowy, tuż obok spustu migawki. Aparat umożliwia filmowanie w jakości Full HD 1920x1080 z prędkością 60 kl/s i dźwiękiem stereofonicznym. Ponadto, do dyspozycji mamy także prędkości zapisu 50, 30, 25 oraz 24 kl/s, która daje specyficzną, filmową plastykę obrazu. X-T10 oferuje również możliwość zamontowania zewnętrznego mikrofonu. Pochwalić należy także producenta za możliwość konfiguracji ustawień w czasie nagrywania. Możemy zmienić balans bieli, parametry przysłony, czasu naświetlania oraz korekcji ekspozycji. Podobnie jest z czułością matrycy, gdzie mamy do wyboru zakres od ISO 200 do ISO 6400 oraz tryb Auto ISO. Dodatkowodostępne są różne opcje symulacji filmu, np. wspominany już Classic Chrome. Poza tym użytkownicy X-T10 będą mogli wybrać jedną z sześciu funkcji rozpoznawania filmowanej sceny lub ustawić tryb w pełni automatyczny, w którym aparat sam dokona wyboru ustawiając parametry ekspozycji. Niestety Fujifilm nie uwzględniło odrębnego trybu pracy. Wybierając dedykowany przycisk, od razu rozpoczynamy nagrywanie filmu. Przez to nie jesteśmy w stanie wstępnie obejrzeć sceny oraz zmienić jej parametrów przed rozpoczęciem nagrywania.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Autofokus
Usprawniony autofokus hybrydowy umożliwia także precyzyjne ustawianie ostrości, przełączając między autofokusem z detekcją fazy a autofokusem z detekcją kontrastu w zależności od danej sceny. Trzeba przyznać, że aparat szybko i skutecznie zmienia ostrość na różne elementy kadru. Problem, tak jak w przypadku trybu fotografowania, pojawia się przy pracy w bardzo słabym oświetleniu. Wtedy pomocne może okazać się ręczne ustawienie ostrości za pomocą pierścienia dostępnego na obiektywie, ale jest to raczej mało wygodne rozwiązanie.

Kliknij aby pobrać film przykładowy

Podsumowanie tej części:

+ dedykowany klawisz nagrywania umieszczony w wygodnym i intuicyjnym miejscu
+ możliwość zmiany podstawowych parametrów ekspozycji podczas nagrywania
+ duży wybór prędkości nagrywania
+ możliwość ustawienia różnych symulacji kliszy filmowej
+ efektywny autofokus podczas filmowania


- brak oddzielnego trybu filmowania
- brak możliwości nagrywania 4K

Test podzieliśmy na następujące rozdziały:
]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
40
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)