Najlepsze książki fotograficzne 2013

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Grudzień 2013
Artykuł na: 49-60 minut
Książka fotograficzna zdobywa zasłużenie coraz większe uznanie, stając się jednym z najważniejszych sposobów opowiadania historii za pomocą fotografii. W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy poprosić 12 specjalistów (twórców książek, właścicieli księgarni fotograficznych, kuratorów, grafików, fotografów) o podzielenie się z nami tytułami ich ulubionych książek mijającego roku. Zobaczcie jakie photobooki wybrali: Franek Ammer, Kuba Dąbrowski, Joanna Kinowska, Krzysztof Kowalski, Adam Mazur, Rafał Milach, Ania Nałęcka, Paweł Rubkiewicz, Maga Sokalska, Marta Szymańska, Paweł Szypulski oraz Marcin Grabowiecki.

Krzysztof Kowalski

Lucas Blalock "Windows Mirrors Tabletops"

Lucas Blalock "Windows Mirrors Tabletops"Morel

Fotografia Blalocka bazuje na przeciwieństwach. Z pozoru tradycyjna praktyka, wielki format, martwa natura, użycie przedmiotów codziennego użytku, a z drugiej strony cyfrowa obróbka, skanowanie, multiplikacja, wykorzystywanie prostych zabiegów w Photoshopie. Blalock studiuje medium fotografii, stawia pytania o jej rolę w cyfrowym, przesyconym nią świecie.

Jason Fulford "Hotel Oracle"

Jason Fulford "Hotel Oracle"The Soon Institute

Muszę przyznać, że mam słabość do Fulforda. Może jego tegoroczna książka nie jest tak dobra jak "The Mushroom Collector", ale i tak trzyma poziom. Sposobu w jaki prezentuje swoje prace, czy to w książce, na wystawie czy na swojej stronie www nie da się podrobić. W "Hotel Oracle" jak zwykle umiejętnie łączy tekst z doskonale wyedytowanymi fotografiami. Jak nie uwielbiać artysty, które swoje książki nazywa Raising Frogs for $$$.

Bownik "Disassembly"

Bownik "Disassembly"Mundin

Od dawna nie pojawił się w Polsce tak dobry photobook. Niezwykle skonstruowany. Kiedy przy swoich dwumetrowych odbitkach Bownik zazwyczaj każe nam zrobić krok w tył, w Disassembly (Demontażu) robi na odwrót. Rozbiera nie tylko kwiaty, ale także swoje fotografie na części pierwsze. Odwołuje się do klasyki, studiuje oklepany motyw w fotografii a przy okazji sprawia, że fotografie wydają się być bardzo aktualne. Książce towarzyszy świetny wywiad Kuby Śwircza z artystą.

Krzysztof Kowalski - pochodzi z Jeleniej Góry, mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwent Akademii Fotografii, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Fotograf i założyciel Super Salonu, sklepu z książkami i magazynami o kulturze współczesnej w Warszawie. (www.supersalon.org)

1. Wstęp

2. Franek Ammer

3. Kuba Dąbrowski

4. Marcin Grabowiecki

5. Joanna Kinowska

6. Krzysztof Kowalski

7. Adam Mazur

8. Rafał Milach

9. Ania Nałęcka

10. Paweł Rubkiewicz

11. Maga Sokalska

12. Marta Szymańska

13. Paweł Szypulski

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
OPPO Reno 11F 5G to mistrz wagi lekkiej - opinia Dawida Markoffa
OPPO Reno 11F 5G to mistrz wagi lekkiej - opinia Dawida Markoffa
Z zaawansowanym modułem foto i świetną specyfikacją OPPO Reno 11F 5G ma być budżetowym smartfonem bez kompromisów. Komercyjny fotograf i wykładowca Akademii Fotografii Dawid Markoff sprawdził,...
5
Tamron 17-50 mm f/4 i 70-180 mm f/2.8 G2 - zestaw idealny?
Tamron 17-50 mm f/4 i 70-180 mm f/2.8 G2 - zestaw idealny?
Czy dwa przystępne cenowo obiektywy o oryginalnych zakresach mogą zastąpić nam klasyczne trio reporterskich zoomów? Najnowsze konstrukcje Tamrona podważają utarte schematy i pokazują,...
8
Anja Niemi: In Character. Przekleństwo perfekcjonizmu [RECENZJA]
Anja Niemi: In Character. Przekleństwo perfekcjonizmu [RECENZJA]
Precyzyjnie budowane napięcie rodem z dreszczowców Hitchcocka, literackie inspiracje i kinowe wizualne tropy. Pierwsza retrospektywna książka Anji Niemi to fantastyczna podróż do świata jej...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)