Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Adam Pańczuk "Karczeby" - recenzja

0

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Lipiec 2013
Artykuł na: 6-9 minut
W wydanej własnym sumptem książce Adama Pańczuka znajdziemy fotografie z cyklu "Karczeby" oraz "Aktorzy". Oszczędnie zaprojektowanej przez Anię Nałęcką publikacji towarzyszą wywołujące uśmiech na twarzy wspomnienia Kazimierza Kusznierowa.

Z płóciennej, ciemnoszarej okładki wyłaniają się zarysy zdjęcia. Widać na nim człowieka, jednego z bohaterów Adama Pańczuka, których poznamy w książce "Karczeby". Z tyłu okładki widnieje jedynie dyskretna gałązka. Motyw jest powtórzony na naklejce, która przylepiona jest na folii zabezpieczającej książkę przed niepowołanymi dłońmi. Doskonale symbolizuje on kruchość i delikatność tematu, z którym zmierzył się autor.

Publikacja składa się z czarno-białych pozowanych portretów mieszkańców wsi położonych na wschodzie Polski, w rodzinnych stronach autora. Ludzie przedstawieni na nich złączeni są z naturą i terenem, z którego pochodzą. Związek z ziemią jest dla nich czymś elementarnym, co w czasach nomadów może dziwić. Uprawiając całe życie ziemię ludzie ją oswajają, a po śmierci do niej wracają - zauważył autor w wywiadzie, który przeprowadziliśmy z nim przy okazji wystawy w Yours Gallery w 2010 roku. Cmentarze, na których są chowani, znajdują się obok pola, które uprawiali przez całe życie.

Zakorzenienie tych ludzi ma wymiar dosłowny. Nie chcą opuszczać miejsca, w którym się urodzili, a jeśli już muszą to wracają do niego po latach. W wyrazistych, trudnych do zapomnienia portretach Pańczukowi udaje się uchwycić tragizm i godność ludzkiego życia, jego świętość. Niezwykle trudno jest pokazać tak dużo za pomocą prostych zdjęć.

Integralną część książki stanowią poruszające, ale i zabawne teksty Kazimierza Kusznierowa. Jego wspomnienia z dzieciństwa są realistyczne i zarazem bajkowe, smutne, ale prawdziwe. Przybliżają nam czasy, w których świat realny i magiczny występowały na równych prawach, a wierzenia i legendy splatały się z rzeczywistością tworząc jedność. Przypominają także o tym, że wielu z nas ma wiejskie korzenie, czego nie wszyscy jesteśmy świadomi.

Tęsknota za światem dzieciństwa doprowadziła autora tekstu do pracy w teatrze obrzędowym, któremu poświęcona jest osobna część książki. Dyskusyjny jest według mnie pomysł wyraźnego oddzielenia cyklu o aktorach. Utrudniony dostęp do tej części książki (sklejone strony) mógłby wskazywać na jej szczególne znaczenie. Chociaż cykl ten ma ważne miejsce w wydawnictwie, nie jest chyba jego sednem, a raczej naturalnym dopełnieniem. Wydaje mi się także, że zdjęcia zyskałyby gdyby były trochę mniejsze, otoczone bielą papieru wybrzmiałyby jeszcze mocniej.

Nie zmienia to jednak faktu, że mamy do czynienia z przemyślaną i dopracowaną pod każdym względem publikacją, której lektura jest zapadającą w pamięć przygodą.

Adam PańczukKarczeby

Twarda oprawa
Format: 300 x 300 mm
80 stron
23 zdjęcia
Self-published 2013

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Joel Meyerowitz „Provincetown” - ludzie tego miasta [RECENZJA]
Joel Meyerowitz „Provincetown” - ludzie tego miasta [RECENZJA]
Co się stanie gdy jeden z najsłynniejszych fotografów ulicznych zamieni niewielką Leikę na wielkoformatowy aparat 8x10 cali? Odpowiedzi szukamy w nowej książce Joela...
17
1
„Dostałem obiektyw, o którym marzyłem” - Sony FE 35 mm f/1.4 GM w rękach Maćka  Suwałowskiego
„Dostałem obiektyw, o którym marzyłem” - Sony FE 35 mm f/1.4 GM w rękach Maćka Suwałowskiego
Jak w zawodowej pracy sprawdza się najnowszy obiektyw Sony z topowej linii G Master? Pytamy o to Maćka Suwałowskiego - fotografa ślubnego, który miał okazję pracować z nim jeszcze przed oficjalną...
44
3
Przetestuj monitor BenQ SW270C - opinia Andrzeja Opyrchała
Przetestuj monitor BenQ SW270C - opinia Andrzeja Opyrchała
Kolejna opinia użytkownika na temat monitora BenQ SW270C, którą publikujemy w ramach naszego konkursu. Zobaczcie, co na jego temat ma do powiedzenia fotograf Andrzej Opyrchał.
30
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)