Canon EF 85 mm f/1.4L IS USM - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
5
Optyka:
7
Budowa:
8.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

79%

Dziś sprawdzamy, czy pierwszy w historii Canona, obiektyw łączący ogniskową 85 mm, światło f/1.4 oraz stabilizowany i zaawansowany układ optyczny, to portretówka na jaką czekali wymagający fotografowie.

Autor: Michał Chrzanowski

18 Maj 2018
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Już od premiery modelu Canon EF 85 mm f/1.4L IS USM można go uznać za wyjątkową konstrukcję. Wystarczy powiedzieć, że jest to jedyny w historii tego producenta obiektyw, który łączy w sobie najbardziej klasyczną w portrecie ogniskową 85 mm, równie popularną przysłonę f/1.4 oraz stabilizowany układ optyczny o zaawansowanej budowie. Tak więc ta stałka nie tylko wypełnia lukę pomiędzy budżetowym EF 85 mm f/1.8 USM a ultrajasnym EF 85 mm f/1.2L II USM, lecz także jest pierwszą konstrukcją o takich parametrach do pełnoklatkowych lustrzanek, która gwarantuje optyczną redukcję drgań.

- Ten jasny obiektyw portretowy zapewnia wyraźny obraz o dużym kontraście i z intensywnymi kolorami, a rejestrowane szczegóły są bardzo ostre. Jest to doskonałe rozwiązanie do aparatów z matrycami o wysokiej rozdzielczości - zapewnia producent.

Wyceniony na około 7 000 zł Canon EF 85 mm f/1.4L IS USM może nie mieć łatwego życia. Bój o pierwsze miejsce w segmencie portretowych szkieł stoczy z kilkoma wyjątkowo mocnymi rywalami. Iście bratobójcza walka dokona się z modelami EF 85 mm f/1.2L II USM (około 8 000 zł) i EF 85 mm f/1.8 USM (około 1 500 zł). Jednak prawdziwa potyczka rozegra się z największym konkurentem - Sigmą 85 mm f/1.4 DG HSM ART (około 5 000 zł). Canona mocno postraszyć może także stabilizowany, ale nieznacznie ciemniejszy Tamron SP 85 mm f/1.8 Di VC USD (około 3 500 zł) oraz manualny Carl Zeiss Milvus 85 mm f/1.4 (około 6 700 zł).

Jak widać konkurencja jest wyjątkowo silna. Jednak jak na jej tle wypadnie Canon EF 85 mm f/1.4L IS USM? Zapraszamy do lektury naszego testu, gdzie zaprezentujemy wyniki, które otrzymaliśmy w laboratorium DxO oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 85 mm f/1.4 GM II - test obiektywu
Sony FE 85 mm f/1.4 GM II - test obiektywu
Nowa portretówka Sony to pierwsza stałka ze zaktualizowanej serii GM II. Otrzymujemy m.in. udoskonaloną, lżejszą konstrukcję, nowy silnik AF i jeszcze bardziej wyżyłowaną optykę. Czy...
19
Sigma A 28-105 mm f/2,8 DG DN – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Sigma A 28-105 mm f/2,8 DG DN – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Kolejny unikalny zoom do bezlusterkowców Sigmy, to nowy wariant reporterskiego klasyka 24-105 mm f/4. Oferuje lepsze światło, choć kosztem kilku milimetrów na szerokim kącie. Zachowuje przy tym...
23
Sigma 28-45 mm f/1.8 DG DN ART - test obiektywu
Sigma 28-45 mm f/1.8 DG DN ART - test obiektywu
Pierwszy pełnoklatkowy zoom ze światłem f/1.8 obiecuje wzorową optykę, szybki autofokus i bardzo dobrą kulturę pracy. Do tego jest całkiem przystępnie wyceniony. Czy jednak niewielki...
16
Powiązane artykuły