Ustawianie ostrości

Dziś sprawdzamy, czy pierwszy w historii Canona, obiektyw łączący ogniskową 85 mm, światło f/1.4 oraz stabilizowany i zaawansowany układ optyczny, to portretówka na jaką czekali wymagający fotografowie.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Wynik testu
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
5
Optyka:
7
Budowa:
8.5
Nasza ocena
79%
Spis treści
Canon EF 85 mm f/1.4L IS USM - test obiektywu Konstrukcja Ustawianie ostrości Stabilizacja Rozdzielczość Rozmycie Aberracja chromatyczna Dystorsja Winietowanie Odblaski Podsumowanie Zdjęcia przykładowe

Ustawianie ostrości

Za automatyczną regulację ostrości odpowiada pierścieniowy, ultradźwiękowy silnik USM (Ultrasonic Motor), który pracuje wyjątkowo cicho - choć jesteśmy w stanie usłyszeć delikatny szum podczas przeostrzania. Ten na szczęście nie jest uciążliwy i po chwili przestaniemy zwracać na niego uwagę.

Dodatkowo silnik USM współpracuje z systemem wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu soczewek skupiających (środkowych i tylnych) bez przesuwania szkieł umieszczonych z przodu konstrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu frontowy element optyki jest nieruchomy, co umożliwia korzystanie z nakręcanych filtrów o średnicy 77 mm. Natomiast minimalna odległość ogniskowania wynosi 85 cm, czyli jest to typowy dystans dla obiektywu z ogniskową 85 mm.

Pod względem szybkości i precyzji autofokusa testowany Canon może być brany za wzór w segmencie obiektywów portretowych. W praktyce przeostrzanie z planu dalekiego na bliski zajmuje zaledwie 0.39 sekundy, co jest bardzo dobrym wynikiem - jak na tę klasę sprzętu. Natomiast ustawianie ostrości na obiekty znajdujące się w zbliżonej płaszczyźnie to jedyne 0.19 sekundy.

Pochwalić musimy także skuteczność całego układu AF. Podczas pracy obiektyw nie miał najmniejszych trudności z precyzyjnym wyostrzeniem kadru - nawet w bardziej wymagających sytuacjach.

Warto jednak zauważyć, że w ciemniejszych pomieszczeniach lub po zmroku ustawienie ostrości zajmuje nieco więcej czasu - choć nie trwa to dłużej niż pół sekundy. Dodatkowo nie powinniśmy się również martwić o back lub front focus, czyli ustawienie ostrości przed lub za punktem, w którym powinna być ona ustawiona. Testowany Canon trafia celnie już po wyjęciu z pudełka.

Poza tym zastosowany w obiektywie napęd autofokusa nie ma klasycznych połączeń mechanicznych. Oznacza to, że stałka pozwala na ręczne doostrzanie planu fotograficznego bez konieczności przełączania się w tryb MF. Może to okazać się pomocne, na przykład podczas portretowania przez obiekty przysłaniające nam twarz lub sylwetkę fotografowanej osoby. Poza tym w manualnym ustawianiu ostrości pomaga wyraźnie rowkowany pierścień, którego obrót o około 50 stopni spowoduje pokonanie pełnej skali odległości.

Spis treści
Canon EF 85 mm f/1.4L IS USM - test obiektywu Konstrukcja Ustawianie ostrości Stabilizacja Rozdzielczość Rozmycie Aberracja chromatyczna Dystorsja Winietowanie Odblaski Podsumowanie Zdjęcia przykładowe
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Canon
logo logo
Magazyny
Zamów