Canon EF 85 mm F1.2L II USM - jasność Mark II

Autor: Łukasz Kacperczyk

21 Luty 2006
Artykuł na: 6-9 minut
PMA 2006. Canon prezentuje ulepszoną wersję najjaśniejszego teleobiektywu w swojej ofercie. Producent zapewnia, że pokazany dziś obiektyw EF 85 mm F1.2L II USM ma szybszy autofocus niż poprzednik. Ulepszono też przekazywanie do aparatu informacji o odległości, którą wykorzystuje system pomiaru błysku E-TTL II.
Canon EF 85 mm F1.2L II USM

Najwyraźniej Canonowi spodobało się wprowadzanie na rynek lekko podrasowanych wersji sprzętu fotograficznego, bo po profesjonalnych lustrzankach oznaczonych symbolem "Mark II" dziś firma pokazała drugą wersję pewnego obiektywu. I to obiektywu nie byle jakiego, bo najjaśniejszego tele w ofercie producenta, cieszącego się znakomitą opinią EF 85 mm F1.2L USM. Canon przekonuje, że dzisiejsza premiera szybciej ustawia ostrość i lepiej przekazuje do korpusu informacje o odległości od fotografowanego obiektu, dzięki czemu zwiększa się efektywność systemu pomiaru siły błysku E-TTL II. Jednak krótkie spojrzenie na dane techniczne Canona EF 85 mm F1.2L II USM wystarczy, żeby przekonać się o identycznych parametrach obu szkieł. Pozwolimy więc sobie zachować wstrzemięźliwość w zachwalaniu zalet dzisiejszej premiery do momentu udostępnienia przez producenta bardziej szczegółowych informacji.

Canon EF 85 mm F1.2L II USM ma trafić do sprzedaży w maju tego roku. Nie znamy jeszcze jego ceny.

Specyfikacje obiektywu Canon EF 85 mm F1.2L II USM

NazwaCanon EF 85 mm F1.2L II USM
Typstałoogniskowy
Konstrukcja
Stabilizacja obrazubrak
Autofokustak
Ogniskowa85 mm
Otwór maksymalnyF1.2
Dystans min.0,95 m
Kąt16° (poziom), 24° (pion), 28°30' (przekątna)
Przesłona
MocowanieCanon EF
Powiększeniemaks. 0,11x
Filtr72 mm
Osłonaw zestawie
Obudowaplastik
Wymiary91,5 x 84 mm
Waga1025 g
Akcesoriab.d.
Uwagi
  • ultradźwiękowy silnik USM
  • full-time-manual
  • przekazywanie do aparatu informacji o odległości
Artykuł na FotopolisCanon EF 85 mm F1.2L II USM - jasność Mark II

Informacja prasowa nadesłana przez Canon Polska:

Canon f/1.2 - idealny do portretów i fotografowania przy słabym świetle

Amstelveen, Holandia, 21 lutego 2006

Canon zaprezentował dziś najnowszy obiektyw profesjonalnej serii L: bardzo jasny model EF 85mm f/1.2L II USM. Jako najjaśniejszy spośród wszystkich obecnie produkowanych obiektywów serii EF - nowy model to doskonały obiektyw portretowy dający doskonałą kontrolę nad głębią ostrości i pozwalający fotografować w słabym świetle. Ze znacznie przyspieszoną praca układu AF i zbudowany w oparciu o najnowszą technologię optyczną - nowy obiektyw zastępuje popularny model EF 85mm f/1,2L USM.

Charakterystyka obiektywu Canon EF 85mm f/1.2L II USM:

- jakość obraz na poziomie najwyższych standardów Canon
- najnowszy silnik ultradźwiękowy USM - szybkie i ciche ustawianie
ostrości
- stała możliwość ręcznego ustawiania ostrości
- powłoki przeciwodblaskowe SuperSpectra i optymalne ukształtowanie
powierzchni soczewek zmniejszające rozpraszanie światła
- duży kołowy otwór przysłony dający miłe dla oka rozmycie tła
- informacja o odległości przekazywana jest do algorytmów układu E-TTL
II, co pozwala dokładnie określić wymagana ekspozycje światłem
Błyskowym
- Osłona przeciwsłoneczna i futerał w zestawie

Konstrukcja serii L

Profesjonalne obiektywy serii L Canona są zaprojektowane i zbudowane tak, by spełniać najtrudniejsze wymagania zawodowych fotografów. Doskonała optyka obiektywu EF 85mm f/1.2L II USM i innych obiektywów serii L reprezentuje najwyższe osiągnięcia współczesnej technologii i pozwala osiągać połączenia ogniskowych/jasności/jakości jakie nie były wcześniej możliwe.

Fotografia portretowa

Połączenie atrakcyjnego wyglądu rozmytego tła uzyskiwanego dzięki okrągłemu otworowi przysłony i minimalnej głębi ostrości wynikającej z dużego otworu względnego czyni z nowej konstrukcji doskonały obiektyw portretowy. Dzięki za wszystko i przysłonie f/1.2 fotograficy mogą kreować dramatyczne efekty - źrenice mogą być ostre a końce rzęs rozmyte...

Fotografowanie w słabym świetle

Maksymalny otwór względny f/1.2 - największy spośród produkowanych obecnie obiektywów Canon daje duże możliwości fotografowania w słabym świetle bez lampy błyskowej lub statywu. Szybkość działania układu AF poprawiona dzięki zastosowaniu nowego silnika USM może zwiększyć popularność tego obiektywu wśród fotografów zawodowych fotografujących zawody sportowe w halach. Silnik USM działa precyzyjnie - grupa soczewek zatrzymuje się dokładnie w koniecznym miejscu, w każdej chwili istnieje możliwość ręcznej ingerencji w pracę układu (tylko w trybach fotografowania P, Av, Tv i M). Dokładna kontrola głębi ostrości umożliwiana przez dużą przysłonę obiektywu pozwala fotografikom sportowym na "rozmycie" publiczności, reklam i innych rodzajów tła.

Soczewki sferyczne

Obiektywy o dużym otworze względnym wykonane tradycyjnych soczewek mają niestety aberrację sferyczną powodującą ogólne zmiękczenie obrazu. Aby poprawić jakość obrazu na całej powierzchni klatki i kontrast obiektów, na które nastawiono ostrość [zwłaszcza przy dużych przysłonach] w obiektywie EF 85mm f/1.2L II USM zastosowano dużą soczewkę asferyczną o dokładnie obliczonym kształcie i grupę soczewek ruchomych typu "floating lens".]

{BIT|Powłoki SuperSpectra

Oprócz zastosowania optymalnego kształtu soczewek i użycia wewnątrz obudowy obiektywu materiału pochłaniającego światło - nowy EF 85mm f/1.2L II USM korzysta z opatentowanych przez Canona powłok przeciwodblaskowych SuperSpectra, które zmniejszają odbicia światła na powierzchni soczewek, co prowadzi do ostrych i wyraźnych zdjęć z doskonałym oddaniem kolorów.

Integracja z systemem E-TTL II

Obiektyw EF 85mm f/1.2L II USM przekazuje informacje o odległości zdjęciowej do algorytmów systemu E-TTL II w celu dokładnego określenia ekspozycji światłem błyskowym za pomocą lamp Canon Speedlite EX.

Obiektyw EF 85mm f/1.2L II USM dostarczany jest wraz z osłona przeciwsłoneczna i futerałem.

Zgodnie z korporacyjną filozofią Canona Kyosei - życia w harmonii ze środowiskiem - obiektyw wykonano ze szkła bezołowiowego.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
11
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Mały, lekki, ultraszeroki i bez dystorsji - teraz także z autofokusem. Nowy obiektyw Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF to przełomowa konstrukcja dla Venus Optics, ale AF nie będzie dostępny dla każdego...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)