Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon EF-S 17-55 mm F2.8 IS USM - standardowo ze stabilizacją

0

Autor: Łukasz Kacperczyk

21 Luty 2006
Artykuł na: 9-16 minut
PMA 2006. Canon poinformował o nowym standardowym zoomie dla zaawansowanych amatorów. Obiektyw EF-S 17-55 mm F2.8 IS USM jest przeznaczony wyłącznie do lustrzanek cyfrowych z bagnetem EF-S (300D, 350D, 20D i 30D), z którymi da pole widzenia odpowiadające zakresowi ok. 27-88 mm w małym obrazku. Wyposażono go w system optycznej stabilizacji obrazu i ultradźwiękowy silnik USM.
Canon EF-S 17-55 mm F2.8 IS USM

Canon inwestuje w system lustrzankowy z niepełnoklatkową matrycą. Opisywany obiektyw to propozycja dla półprofesjonalistów - producent chwali się jakością wykonania zbliżoną do zawodowej linii "L". Przyszli użytkownicy z radością przyjmą stałe światło - standardowe już w tej klasie F2.8 - i stabilizację obrazu (system IS). Kolejną zaletą jest oczywiście bardzo cichy i szybki silnik ultradźwiękowy USM.

Producent podkreśla wysoką jakość optyczną EF-S 17-55/2.8. W jego konstrukcji wykorzystano dwie niskodyspersyjne soczewki UD (zmniejszają aberrację chromatyczną) i dwa elementy asferyczne (zapewniają ostrość na brzegach przy dużych otworach przysłony). Canon chwali się też powłokami przeciwodblaskowymi Super Spectra, których wykorzystanie stało się konieczne ze względu na wymagania technologii cyfrowej.

Canon EF-S 17-55 mm F2.8 IS USM ma trafić do sprzedaży już w marcu tego roku. Nie znamy jeszcze jego ceny.

Specyfikacje obiektywu Canon EF-S 17-55 mm F2.8 IS USM

NazwaCanon EF-S 17-55 mm F2.8 IS USM
Typjasny zoom standardowy do lustrzanek z matrycą APS-C
Konstrukcja
  • 19 elementów w 12 grupach
  • 2 niskodyspersyjne elementy UD
  • 2 elementy asferyczne
Stabilizacja obrazuoptyczna
Autofokustak, napęd USM
Ogniskowa
  • nominalnie 17-55 mm
  • pole widzenia 27-88 mm
Otwór maksymalnyF2.8
Dystans min.0,35 m
Kąt68° 40' - 23° 20' (poziom), 48° - 15° 40' (pion), 78°30' - 27° 50' (przekątna)
Przesłona
MocowanieCanon EF-S
Powiększeniemaks. 0,17 x
Filtr77 mm
Osłonab.d.
Obudowaplastik
Wymiary110,6 x 83,5 mm
Waga645 g
Akcesoriab.d.
Uwagi
  • ultradźwiękowy silnik USM
  • full-time-manual
  • przekazywanie do aparatu informacji o odległości
  • system stabilizacji obrazu IS
Artykuł na FotopolisCanon EF-S 17-55 mm F2.8 IS USM - standardowo ze stabilizacją

Informacja prasowa nadesłana przez Canon Polska

Zoom ze stałą przysłoną EF-S - doskonała jakość przy słabym świetle

Amstelveen, Holandia, 21 lutego 2006

Canon rozszerzył dziś linię obiektywów EF-S o zoom wyposażony w układ stabilizacji obrazu - EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM, dorównując jakością budowy i jaością obrazu renomowanym obiektywom profesjonalnym Canon - obiektyw EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM jest standardowym zoomem o największym otworze względnym do aparatów z bagnetem EF-S takich jak na przykład nowy Canon EOS 30D. Łącząc stalą w całym zakresie ogniskowych przysłonę maksymalna f/2.8 z układem stabilizacji obrazu - obiektyw daje doskonałe wyniki i możliwość fotografowania przy słabym świetle. Specjalistyczne elementy zastosowane do jego budowy - soczewki asferyczne i soczewki ze szkła o niskiej dyspersji UD pozwalają otrzymać zdjęcia o wyjątkowej ostrości, ilości szczegółów i wiernym oddaniu kolorów.

Bagnet EF-S

Nowy obiektyw można zamontować na korpusach lustrzanek wyposażonych w mocowanie bagnetowe typu EF-S - nowych modelach EOS 30D, EOS 350D i wcześniejszych EOS20D i EOS 300D [więcej informacji o Bagnecie EF-S w części "Zastosowane technologie"]. Wydłużenie ogniskowej o 1,6x wynikające z wielkości matrycy APS-C sprawia, że efektywna ogniskowa tego obiektywu wynosi 27-88mm.]

{BIT|Jakość obrazu

Aby poprawić jakość obrazu na całej powierzchni klatki - zastosowano dwie soczewki ze szkła o niskiej dyspersji UD, które eliminują aberrację chromatyczną [redukującą ostrość i dająca efekt kolorowych krawędzi]. Wysoki kontrast zdjęć od rogu do rogu klatki - możliwy jest do uzyskania dzięki dwóm soczewkom asferycznym redukującym aberrację sferyczną zmiękczającą obraz zwłaszcza przy dużych przysłonach. W połączeniu z matrycą CMOS i procesorem DIGIC II - EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM daje jakość obrazu przekraczającą nawet wiele wymogów komercyjnych.]

{BIT|Stała przysłona f/2.8 od 17 do 55mm

Doskonała jakość optyczna bez zmiany otworu względnego w całym zakresie ogniskowych pozwala fotografującym, po ustawieniu ekspozycji z zastosowaniem maksymalnej przysłony, koncentrować się wyłącznie na zdjęciach - bez troski o zmianę czasu migawki po zmianie ogniskowej. Otwór przysłony obiektywu jest niemal doskonale kolisty - daje to plastyczne, rozmyte tła.

Stabilizacja obrazu

Nowy obiektywy wyposażony jest w najnowocześniejszy układ stabilizacji obrazu Canon [IS], co dramatycznie zmniejsza stopień rozmycia zdjęć wywołanego przez poruszenie aparatu. Układ IS znacząco rozszerz możliwości fotografowania w słabym świetle bez konieczności sięgania po lampę błyskową lub rezygnowania z głębi ostrości. Układ ten pozwala fotografować z czasem 8-krotnie dłuższym [3EV]. Zamiast 1/125s można naświetlać z czasem 1/15 sekundy bez wyraźnego spadku ostrości zdjęć.

Układ IS automatycznie rozpoznaje fakt zamontowania aparatu na statywie - co redukuje ryzyko wystąpienia sprzężenia zwrotnego miedzy czujnikiem a silnikiem stabilizatora [więcej informacji o technologii IS w części "Zastosowane technologie"].]

{BIT|Szybki i cichy autofokus

Zastosowany w obiektywie silniki USM korzysta z wibracji o częstotliwościach utradźwięków do szybkiego i bezgłośnego ustawiania ostrości. Silnik o ciągłym momencie obrotowym zmienia pozycję układu soczewek szybko i precyzyjnie -soczewki zatrzymują się dokładnie w punkcie ostrości. Fotografujący może w każdym momencie przejść na ręczny tryb ustawiania ostrości - dotykając pierścienia ostrości, nie trzeba w tym celu wyłączać układu AF.

Eliminacja szkodliwych odbić

Poprawiając powłoki przeciwodblaskowe SuperSpectra i kształt soczewek --inżynierowie Canona mogli w znaczącym stopniu zmniejszyć odbicia i rozproszenie światła wewnątrz obiektywu, które łatwiej powstają w aparatach cyfrowych w związku z obecnością matrycy. Powłoki pochłaniające więcej światła zmniejszają odbicia na powierzchni soczewek, co prowadzi do ostrych i wyraźnych zdjęć z doskonałym oddaniem kolorów.

Integracja z systemem EOS

W połączeniu z lampami błyskowymi Canon Speedlite EX i wbudowanymi lampami błyskowymi aparatów EOS 350D, EOS 20D i nowym EOS 30D - obiektyw przekazuje informacje o odległości zdjęciowej do algorytmów systemu E-TTL II w celu dokładnego określenia ekspozycji światłem błyskowym.

Dostępna jest opcjonalna osłona przeciwsłoneczna obliczona dla obiektywu EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM i pokrowiec na obiektyw.

Zgodnie z korporacyjną filozofią Canona Kyosei - życia w harmonii ze środowiskiem - obiektyw wykonano ze szkła bezołowiowego.

Zastosowane technologie

Bagnet EF-S

Matryca formatu APS-C stosowana w aparatach EOS 30D, EOS 20D, EOS 350D i OS 300D pozwala korzystać z relatywnie małych i lekkich obiektywów systemu EF-S. Dają one pole obrazowe o średnicy mniejszej niż średnica wymagana do pokrycia matryc formatu 35mm. Litera "S" w nazwie pochodzi od zwrotu "Short Back Focus" opisującego układ pozwalający na zbliżenie ostatniej soczewki obiektywu do matrycy aparatu bardziej niż zwykle.

Aparaty z mocowaniem EF-S akceptują obiektywy EF-S i EF. A obiektywy EF-S można montować tylko na korpusach EF-S. Biała kropka na obudowie obiektywu odróżnia obiektywy EF-S od konstrukcji EF posiadających tradycyjna czerwoną kropkę. specjalny gumowy pierścień na tylnej powierzchni obiektywu chroni przed powstaniem ewentualnych uszkodzeń wynikających z prób zamontowania obiektywu EF-S na bagnecie EF.

Stabilizacja obrazu

Układ stabilizacji obrazu IS korzysta z żyroskopowych czujników wykrywających i mierzących niepożądane wibracje. Niewielkie silniki poruszają potem w odpowiedni sposób korygującą grupą soczewek prostopadle do osi optycznej obiektywu. Zmienia to drogę przebiegu światła i przywraca prawidłową pozycję obrazu na matrycy aparatu. Niepożądane drżenia są korygowane wystarczająco szybko, by eliminować wibracje powstające na pokładzie helikoptera.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 w wersji do Leica M - coś więcej niż tylko nowe mocowanie
Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 w wersji do Leica M - coś więcej niż tylko nowe mocowanie
Na rynku debiutuje znany nam już Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 w wariancie do aparatów Leica. To jednak zupełnie nowa konstrukcja niż wcześniej.
1
0
Pergear 10 mm f/8 - tani, miniaturowy obiektyw fisheye do bezlusterkowców APS-C
Pergear 10 mm f/8 - tani, miniaturowy obiektyw fisheye do bezlusterkowców APS-C
Chcielibyście cieszyć się charakterystyczną dystorsją ultraszerokokątnych obiektywów fisheye, ale żal wam pieniędzy? Nowy obiektyw Pergear to prawdopodobnie najtańsza...
4
0
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)