Sony Cyber-shot DSC-RX100 - Jakość zdjęć

Jeśli chodzi o zaawansowane kompakty, to Sony Cyber-shot DSC-RX100 jest jedną z ciekawszych propozycji. Duża matryca, uniwersalny zakres ogniskowych oraz niewielkie rozmiary sprawiają, że może być on alternatywą dla bezlusterkowca, czy niewielkiej lustrzanki.

Autor: Patryk Wiśniewski

28 Wrzesień 2012
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści



Szum
Szumy nie przeszkadzają użytkownikowi w fotografowaniu do czułości ISO 400. Skok wartości ISO o jeden EV wprowadza spadek jakości obrazu, który pogłebia się jeszcze bardziej przy skoku na kolejną wartość. ISO 3200 odbiega w znaczący sposób od swojej poprzedniczki, ponieważ pojawiają się przebarwienia. Możemy tę wartość traktować jako ostateczną, jeżeli zależy nam na przyzwoitej jakości zdjęć. ISO 6400 już na pierwszy rzut oka odbiega od niej pod względem liczby szczegółów oraz gęstością szumu. Problemem są wyraźne plamy kolorystyczne, które w zdecydowany sposób degradują obraz.

ISO 125

 

ISO 200

 

ISO 400

 

ISO 800

 

ISO 1600

 

ISO 3200

 

ISO 6400

 

wykres przedstawiający stosunek sygnału do szumu



Reprodukcja szczegółów
Pod względem reprodukcji szczegółów Sony Cyber-shot RX100 prezentuje się bardzo dobrze. Przy manualnym ustawianiu ostrości możemy w pełni wykorzystać potencjał leżący w 20-megapikselowej matrycy CMOS. Szum nie wpływa na reprodukcję szczegółów do czułości ISO 400 włącznie. Przy ISO 800 obserwujemy delikatny spadek szczegółowości obrazu, ale jest to nadal czułość w pełni użyteczna. Oczywiście spadek jakości obrazu pogłębia się wraz ze wzrostem wartości ISO. Mimo tego, wielkie brawa należą się producentowi za to, że nawet ostatnią dostępną czułość - ISO 6400, możemy traktować jako użyteczną.

ISO 80

 

ISO 100

 

ISO 125

 

ISO 200

 

ISO 400

 

ISO 800

 

ISO 1600

 

ISO 3200

 

ISO 6400

 



Sony w taki sposób oprogramowało swój zaawansowany kompakt, że nawet w przypadku ustawienia wyostrzania na poziom +3, nie otrzymujemy nieprzyjemnego dla oka efektu.

poziomy wyostrzania od lewej: -3, 0, +3



Reprodukcja kolorów
Sony RX100 bardzo dobrze radzi sobie z reprodukcją kolorów. W świetle dziennym i jarzeniowym nie możemy mieć najmniejszych powodów do narzekań. W przypadku światła żarowego obserwujemy wyraźne zażółcenie, które nie odbiega w zdecydowany sposób od tego co obserwuje nasze oko. W świetle mieszanym (dzienne i żarowe) aparat poprawnie zinterpretował scenę, co umożliwiło zarejestrowanie jej w wierny sposób.

 

 

set 1

 

set 1



Podsumowanie
Zaawansowany kompakt Sony daje swoim użytkownikom bardzo dobre rezultaty zdjęciowe. Do czułości ISO 3200 włącznie, RX100 możemy swobodnie używać nie martwiąc się o potencjalne wydruki. ISO 6400 wprowadza już przebarwienia, które w znaczny sposób ingerują w jakość obrazu. Reprodukcja szczegółów stoi na bardzo dobrym poziomie jak na kieszonkowy kompakt. Niestety, w związku z problemami z AF, potencjał matrycy w pełni wykorzystamy przy ostrzeniu manualnym. RX100 nie pozwala narzekać także na reprodukcję kolorów, niezależnie od oświetlenia.

+ poziom szumów do ISO 1600
+ reprodukcja szczegółów do ISO 1600
+ reprodukcja kolorów

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (16)