Sony RX1 - pierwsze wrażenia

Dzisiaj bardzo krótko mieliśmy w rękach premierowy kompakt Sony z pełnoklatkową matrycą - RX1. Mimo że był to model przedprodukcyjny mamy kilka spostrzeżeń. Oto nasze wrażenia spisane na gorąco.

Autor: Michał Sułkiewicz

12 Wrzesień 2012
Artykuł na: 2-3 minuty

Przede wszystkim - bardzo mały. Sony RX1 zadziwia kompaktowością. Myśleliśmy raczej, że będzie bliższy rozmiarami Fujifilm X-Pro1, a tu raczej mamy do czynienia z body wielkości niewiele większej niż X10 tego samego producenta. Dlaczego porównujemy do Fujifilm? Może dlatego, że ergonomia RX1 bardzo nam przypomina serię X. A to bardzo dobrze. Nawet mając aparat w rękach tylko przez kilka minut z łatwością ustawimy go do swoich potrzeb.

Menu przypomina hybrydę tego co mamy w Alfach i tego co mamy w NEX-ach. Nie pozwolono nam zrobić zdjęć, ale aparat reagował na przyciski bardzo szybko i płynnie.

Mimo stosunkowo małych rozmiarów metalowa obudowa sprawia wrażenie solidnej i dobrze leżącej w rękach. Na zdjęciach widzicie opcjonalny wizjer i oparcie na kciuk, ktore jednak trochę zaburzają kompaktowość RX1 i raczej wolelibyśmy mieć wbudowany wizjer (nawet prosty, lunetkowy).

Obiektyw został wyposażony w manualny pierścień przysłony i przełącznik trybu makro od 0,2 do 0,3 m. Poza tym znalazł się na nim także pierścień ostrości. Spust migawki został wyposażony w gwint, do którego możemy podłączyć klasyczny wężyk spustowy. Poza tym na górnej ściance znajduje się tarcza kompensacji ekspozycji.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
18
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
39
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)