Kodak wznawia produkcję filmu Ektachrome. Pierwsze dostawy już w przyszłym roku
1
Słodko-gorzki finał głośnego sporu o autoportret makaka. Małpa nie ma prawa do zdjęcia, ale...
13 wrzesień 2017
Przypadek fotografii Davida Slatera to chyba jedna z najbardziej absurdalnych batalii sądowych z fotografią w tle w ostatnich latach. Sięgająca aż 2011 roku sprawa właśnie znalazła swój finał, trudno jednak powiedzieć, żeby był on w pełni satysfakcjonujący dla fotografa.
0
Mistrzowie fotografii w Twoim domu
11 wrzesień 2017
Fotografie to jedne z najchętniej wybieranych dekoracji wnętrz. Aby jednak naprawdę się wyróżniały, muszą być odpowiednio wydrukowane i trwale oprawione. Obie te rzeczy zagwarantuje Wam serwis, za pośrednictwem którego zakupimy wydruki wielu znanych polskich fotografów.
0
Nikon patentuje dwa obiektywy: 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Czy to zapowiedź nowego bezlusterkowego systemu?
8 wrzesień 2017
Zazwyczaj nie piszemy o takich informacjach, jednak tym razem zrobimy wyjątek i nieco dolejemy oliwy do ognia. Nikon bowiem opatentował dwie wyjątkowo jasne stałki 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2, które mają współpracować z pełnoklatkowym bezlusterkowcem.
1
Filmowanie i fotografowanie z drona. Jak i gdzie latać bez licencji
6 wrzesień 2017
Kupiłeś drona i wydaje ci się, że cały bezkres nieba stoi przed Tobą otworem? Takie podejście to błąd, bo zasady lotu bardzo mocno określa prawo. Zignorowanie zakazów i nie stosowanie się do ograniczeń może sporo kosztować - od kary grzywny po ograniczenie wolności nawet do 5 lat. Warto zatem wiedzieć gdzie, jak i czym latać, by nie wejść w konflikt z prawem i unikać niebezpiecznych sytuacji.
0
Reuters wystartował z grantem, który ma kształtować nowe pokolenie fotoreporterów
5 wrzesień 2017
Najnowszy program grantów agencji Reuters ma "rekrutować i rozwijać nową generację fotoreporterów, którzy mają opowiadać oryginalne historie z całego świata“. Swoje kandydatury można przesyłać do połowy grudnia tego roku. Na laureatów czeka nagroda - 5 tys. dolarów.
0
Lexar trafia w ręce Chińczyków. Od teraz akcesoria tej marki będzie produkować firma Longsys
4 wrzesień 2017
Przed dwoma miesiącami świat fotografii poruszyła informacja o likwidacji marki Lexar. Znalazł się jednak chętny na jej przejęcie. Od teraz za produkcję kart i akcesoriów będzie odpowiadać chiński producent Longsys.
0
Specjalny program DJI, a w nim nawet 30 tys. dolarów za zgłoszenie krytycznych błędów
1 wrzesień 2017
Jesteś użytkownikiem drona DJI? Zauważyłeś jakiś krytyczny błąd oprogramowania? Jeśli tak, to możesz zarobić nawet 30 tys. dolarów.
0
Andrzej Hrechorowicz zostanie szefem redakcji fotograficznej w Polskiej Agencji Prasowej
23 sierpień 2017
Andrzej Hrechorowicz przed tygodniem zrezygnował ze stanowiska prezydenckiego fotografa. Teraz będzie kierował działem foto w Polskiej Agencji Prasowej.
0
Używasz znaków wodnych? Google udowadnia, że ich usunięcie to pestka i proponuje usprawnienia
0
Andrzej Hrechorowicz nie jest już fotografem prezydenta Andrzeja Dudy
16 sierpień 2017
Andrzej Hrechorowicz zrezygnował ze stanowiska osobistego fotografa prezydenta RP - taką informacją podzielił się za pośrednictwem Twittera. Hrechorowicz pełnił tę funkcję od początku sierpnia 2015 roku. Przyczyna jego decyzji nie jest znana.
1
Polski sąd przyznał 7 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za kradzież i przeróbkę zdjęcia
10 sierpień 2017
Wbrew temu co niektórzy sądzą, w Polsce także można uzyskać uczciwe odszkodowanie w przypadku bezprawnego wykorzystania zdjęć. Jak informuje serwis rp.pl kolejny tego typu proces został rozstrzygnięty na korzyść fotografa, a cała sprawa kosztowała winnego aż 7 tys. zł.
2
Nowa technologia pozwoli na regulację ogniskowych w postprodukcji i tworzenie niemożliwych perspektyw
4 sierpień 2017
Wygląda na to, że świecie cyfrowej obróbki już niedługo zawita nowy termin. “Obliczeniowy zoom” nad którym pracują naukowcy z Nvidia i Uniwersytetu Kalifornijskiego, pozwolić ma na swobodne miksowanie efektów dostarczanych przez różne ogniskowe na etapie postprodukcji.
0
Reuters: 45% udziałów Leiki na sprzedaż. Kto stanie się nowym współwłaścicielem?
3 sierpień 2017
Ostatnio coraz częściej słyszymy o gigantycznych transakcjach na rynku fotograficznym. Warto przypomnieć chociażby wykupienie udziałów Hasselblada przez DJI czy sprzedaż marki Polaroid. Jak donosi Reuters, aktualnie gra toczy się o 45% udziałów firmy Leica, a wśród zainteresowanych znajduje się m.in. Zeiss.
0
Google i MIT pracują nad systemem, który dokona zaawansowanej edycji zdjęć już podczas ich wykonywania
3 sierpień 2017
A co gdyby tak można było nauczyć aparat konkretnego stylu obróbki i aplikować go na zdjęcia już podczas ich wykonywania? To nie science-fiction, Google już nad tym pracuje.
1
Rok 2017 na półmetku. Jak wygląda sytuacja na rynku fotograficznym?
2 sierpień 2017
Ostatnie lata były trudnym czasem dla producentów sprzętu fotograficznego, początek bieżącego roku wyglądał jednak optymistycznie. Czy trend ten się utrzymał?
0
„Nie możemy pozwalać na to, aby taka praktyka weszła w krew wydawcom“, czyli ciąg dalszy historii z okładką Gazety Polskiej w tle
31 lipiec 2017
Autorzy zmanipulowanych przez Gazetę Polską zdjęć, jak i agencja Forum nie wykluczają podjęcia odpowiednich kroków prawnych. „Jesteśmy oburzeni sposobem ich wykorzystania, odmiennym od kontekstu ich powstania i intencji autorów“ - powiedział "Presserwisowi" Piotr Kochański, dyrektor Polskiej Agencji Fotografów Forum.
2
Ambasador Pentax - nowy program dla miłośników fotografii
28 lipiec 2017
Jesteś użytkownikiem aparatu Pentax? Chcesz pokazać swoje zdjęcia i wymienić się uwagami dotyczącymi warsztatu czy sprzętu? Ambasador Pentax to nowy program skierowany właśnie do Ciebie.
2