100-letnia technologia może zrewolucjonizować smartfony. Startup Glass ma pomysł, jak zmieścić do nich duże matryce

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Marzec 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Aparaty w smartfonach przeszły w ostatnich latach istotną ewolucję. Powoli dobijamy jednak do fizycznych możliwości stosowanych obecnie rozwiązań. Byli inżynierowie Apple, mają pomysł na rewolucję w mobilnym obrazowaniu.

Patrząc wstecz na ostatnie kilka lat rynku mobile, widać jak przeogromny postęp dokonał się w sferze przenośnych aparatów. Oferowane niegdyś jako ciekawy dodatek, aparaty w smartfonach pogrzebały rynek kompaktów i pozwalają dziś osiągnąć efekty, które na małym ekranie są często nie do odróżnienia od tych wykonanych zwykłymi aparatami. Dla wielu twórców stały się także podstawowym narzędziem pracy.

Smartfony dokonały kroku milowego w zakresie obrazowania, ale pewnych rzeczy nie przeskoczymy

Smartfony mają dziś tryby portretowe, symulujące użycie jasnych profesjonalnych obiektywów, tryby nocne pozwalające błyskawicznie osiągnąć rezultaty, których osiągnięcie w przypadku zwykłego aparatu wymagałoby sporo pracy w postprodukcji i oferują funkcje filmowe, które pozwalają na swobodne tworzenie materiałów wideo. Jednak mimo tego, że do przodu poszła zarówno technologia produkcji matryc, jak i oprogramowania odpowiedzialnego za wszystkie sztuczki, które wykorzystują dzisiaj smartfona, inżynierowe powoli docierają do ściany, jaką są fizyczne możliwości sensorów. Te są malutkie, a każda próba wsadzenia do smartfona większej matrycy oznacza też konieczność zastosowania odpowiedniego pod względem wielkości obiektywu, co znacznie pogrubia całą konstrukcję. Przykładem może być choćby model Xiaomi Mi 11 Ultra, oferujący jedną z największych dotychczas matryc w kategorii smartfonów.

Z drugiej strony twórców ograniczają też same algorytmy stosowane w mobilnych układach obrazowania, które choć są coraz doskonalsze w ulepszaniu zdjęć i „oszukiwaniu” odbiorcy, to ich magia błyskawicznie rozsypuje się gdy wyświetlimy smartfonowe zdjęcia na większym ekranie. Wtedy zwykle okazuje się, że tryb portretowy wcale nie działa tak doskonale, a zdjęcia wykonywane nocą to w większości zaszumiona „kasza”. Jaki jest więc kolejny krok na drodze rozwoju aparatów w smartfonach? Pomysł na rewolucję ma startup Glass, założony przez byłych pracowników Apple, którzy pracowali nad rozwojem mobilnych układów obrazowania przez ostatnią dekadę.

Inżynierowie, którzy zjedli zęby na temacie mobilnych aparatów mają pomysł na rewolucję. Wykorzystają technologię znaną z obiektywów anamorficznych

Przykładowy wygląd smartfona wykorzystującego aparat Glass

Pomysłodawcy Ziv Attar i Tom Bishop chcą w tym celu wykorzystać opracowaną przed niemal 100 laty technologię. Mowa o obiektywach anamorficznych, a właściwie idei, która za nimi stoi. Obiektywy te, dzięki specjalnie zaprojektowanym soczewkom zamykają poniekąd w jednym tubusie dwie ogniskowej pozwalając uzyskać szerszy kąt widzenia w poziomie zachowując jednocześnie standardowy kąt widzenia w pionie. W praktyce optyka tego typu kompresuje obraz rzucany na film lub matrycę, który potem, na etapie projekcji lub postprodukcji zostaje rozciągnięty i przybiera panoramiczny format znany ze srebrnego ekranu.

Schemat budowy aparatu Glass w zestawieniu ze standardowym smartfonowym układem aparatu

Startup Glass chce zastosować tę technologię w nieco odwrotny sposób i umieścić w smartfonach panoramiczne matryce o dużym rozmiarze (24 x 8 mm), z których obraz, dzięki specjalnie zaprojektowanym obiektywom anamorficznym będzie rozciągany do standardowych fotograficznych formatów 4:3 lub 3:2. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymać mamy możliwości zbliżone do matryc APS-C przy jednoczesnym zachowaniu praktycznie płaskiego obiektywu.

W efekcie aparaty w smartfonach opracowane na podstawie założenia mają kilkukrotnie lepiej radzić sobie w słabych warunkach oświetleniowych, a także oferować naturalne, charakterystyczne dla większych sensorów rozmycie tła. Jeśli dodamy do tego software’owe sztuczki, mamy szansę na kolejną rewolucje w smartfonowym obrazowaniu, która może zagrozić dużo bardziej zaawansowanym aparatom niż dotychczas.

Po lewej: iPhone 12 Pro Max, po prawej: aparat Glass

Przykładowe rezultaty w słabym świetle. Po lewej iPhone, po prawej układ Glass

Przykładowe rozmycie tła. Po lewej iPhone, po prawej układ Glass

Glass to mocny zespół, wspierany przez fundusz zajmujący się startupami. Ale gotowy produkt zobaczymy najwcześniej za kilka lat

Przykładowe rezultaty, uzyskane przy pomocy prototypowego modułu aparatu Glass robią spore wrażenie, teraz pozostaje tylko pytanie czy twórcom uda się tym rozwiązaniem zainteresować producentów. Zespół tworzący startup Glass wydaje się naprawdę mocny - to osoby, które na temacie smartfonowych aparatów i algorytmów przetwarzania obrazu zjadły zęby. Z pewnością nie jest to więc strzał w ciemno.

Na chwilę obecną firma zebrała 2,2 mln dolarów na rozwój swojego projektu, a za całym przedsięwzięciem stoi firma LDV Capital, która zajmuje się rozwojem obiecujących startupów. Jeśli pomysł się przyjmie, a firma znajdzie inwestorów i zawiąże współprace z producentami, pierwsze rozwiązania tego typu powinniśmy zobaczyć na przestrzeni 3-4 lat.

Więcej informacji o technologii Glass znajdziecie na stronie glass-imaging.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)