Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla producentów

Autor: Maciej Luśtyk

9 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Software’owe sztuczki stosowane przez producentów smartfonów potrafią działać cuda. Ale nie zawsze takie, jakich pożądają użytkownicy. Glass Imaging wie jak sprawić, by smartfonowi zdjęcia dorównywały jakością tym z normalnych aparatów. A teraz otrzymało znacznie wsparcie od Google.

O Glass Imaging usłyszeliśmy po raz pierwszy na początku 2022 roku. Wtedy to wschodzący startup wyszedł z oryginalnym pomysłem na zmieszczenie w smartfonach znacznie większych matryc niż to obecnie możliwe. Przez kolejne lata główne działania GI przeniosły się do obszaru AI, a jesienią 2023 roku firma zaprezentowała pierwsze demo opracowanego przez siebie systemu Glass AI.

Glass AI ze wsparciem Google i konkretną ofertą dla producentów smartfonów

W skrócie Glass AI wykorzystuje systemy neuronowe aby wycisnąć jak najwięcej z używanych obecnie smartfonowych matryc, niwelując niedoskonałości powstałe na etapie przetwarzania obrazu czy wynikające z ograniczeń optyki. Pokazane ówcześnie przykłady rzeczywiście ukazywały większą szczegółowość, ale też nie wydawały się czymś, co może zrobić aż tak dużą różnicę. Najwyraźniej były one jednak na tyle istotne, że technologią zainteresowało się Google.

Główne możliwości układu Glass AI

Firma otrzymała właśnie wsparcie w wysokości 9,3 mln dolarów w ramach finansowania Google Ventures i udostępniła swoje rozwiązanie do licencjonowania przez producentów smartfonów. Otrzymujemy też nowe przykłady jej działania, które możecie obejrzeć pod adresem glass-imaging.com.

"Dwukrotna poprawa rezultatów"

Jak możemy zauważyć na poniższych przykładach, wykorzystanie układu Glass AI w niektórych przypadkach dramatycznie poprawia wygląd zdjęć, co zauważymy zwłaszcza w przypadku zdjęć wykonanych przy użyciu modułów tele, które bazując na małych matrycach i ciemnych obiektywach borykają się dzisiaj z największymi problemami w zakresie jakości.

Oryginalne zdjęcie

Zdjęcie z wykorzystaniem Glass AI

Zdjęcie oryginalne

Zdjęcie z wykorzystaniem Glass AI

Zdjęcie oryginalne

Zdjęcie z wykorzystaniem Glass AI

Zdjęcie oryginalne

Zdjęcie z wykorzystaniem Glass AI

Zdjęcie oryginalne

Zdjęcie z wykorzystaniem Glass AI

Zdjęcie oryginalne

Zdjęcie z wykorzystaniem Glass AI

Jak twierdzi DxO, które brało udział w testach sytemu, przy wykorzystaniu Glass AI, wyniki uzyskiwane przez teleobiektyw modelu Motorola Edge 40 Pro poprawiły się niemal dwukrotnie. "Urządzenie Motorola wyposażone w GlassAI odnotowało ogromną poprawę w zakresie zachowania szczegółów, efektywnej rozdzielczości i redukcji szumów, zwiększając swoją wydajność o 50 punktów w wyniku Tele, przebijając się do najlepszej 15-stki wśród wszystkich smartfonów w bazie danych DxO Mark" - komentuje firma.

W przyszłości smartfony z Glass AI mają przewyższać jakością tradycyjne aparaty...

Co oznacza to w praktyce? Wygląda na to, że przy wykorzystaniu Glass AI, nawet średniej jakości układy w smartfonach mogą być w stanie osiągać rezultaty godne flagowców. Z kolei w przypadku zastosowaniu technologii w najlepszych dostępnych układach końcowy efekt może zbliżać smartfony do zwykłych aparatów z dużymi matrycami. I taki wydaje się być ostateczny cel twórców Glass.

„Zespół GI ma 10-letnie doświadczenie w zarządzaniu startupami i właśnie wchodzi w kolejną fazę rozwoju. Tom Bishop i Ziv Attar (założyciele Glass Imaging) mają jasną wizję przyszłości technologii obrazowania, w której aparaty smartfonów z obsługą Glass AI przewyższą jakością tradycyjne aparaty cyfrowe” - mówi Erik Nordlander z Google Ventures.

... tylko czy aby na pewno chcą tego producenci smartfonów?

O tym czy tak się stanie ostatecznie zadecydują producenci, którzy paradoksalnie mogą wcale nie chcieć by oferowane przez nich smartfony były „zbyt dobre”. Wykorzystanie technologii w niższych segmentach może utrudnić sprzedaż flagowców. Z kolei wykorzystanie jej w modelach z górnej półki może będzie stwarzać problemy z namówieniem użytkowników do przesiadki na kolejny model.

Co jednak ciekawe, Glass Imaging wcale nie porzuciło swojej pierwotnego pomysłu na panoramiczne sensory wspierane obiektywami anamorficznymi. Jeżeli któryś z producentów zdecyduje się licencjonować pełne zaplecze technologiczne startupu mamy szansę otrzymać bardzo ciekawy, jeśli nie rewolucyjny układ mobilnego obrazowania. Na pierwsze efekty ewentualnych współprac z GI będziemy musieli jednak zapewne poczekać przynajmniej rok.

Więcej informacji o technologii Glass Imaging znajdziecie na stronie glass-imaging.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Zhiyun Smooth 5S AI - gimbal do smartfona z trackerem AI
Zhiyun Smooth 5S AI - gimbal do smartfona z trackerem AI
Zhiyun prezentuje kolejny gimbal ze smartfonowej serii Smooth. Mimo przeznaczenia oferuje profesjonalne funkcje znane z większych konstrukcji, a teraz rozbudowany został także o moduł...
4
Aplikacja Blackmagic Camera wreszcie dostępna na Androida
Aplikacja Blackmagic Camera wreszcie dostępna na Androida
Najbardziej rozwinięta aplikacja do rejestracji wideo na smartfonie trafia w końcu do sklepu Google Play. Apka działa na urządzeniach wspierających system Android 13, ale oficjalne...
6
Kino - nowa rozbudowana apka do filmowania iPhonem
Kino - nowa rozbudowana apka do filmowania iPhonem
Twórcy Halide prezentuję aplikację Kino, która pozwolić ma na profesjonalną realizację materiałów wideo za pomocą iPhone’a. Poza manualną kontrolą parametrów, funkcjami pomocniczymi i...
6
Powiązane artykuły